ATmega88 ile Ses Çıkışlı Monitör Test Devresi

| Mayıs 18, 2023 Tarihinde güncellendi
ATmega88 ile Ses Çıkışlı Monitör Test Devresi

klasik monitör test devrelerinde renkli görüntü olur bu devrede ek olarak ses çıkışıda eski ateri oyunlarındaki müziklerden var anfi testleri içinde işe yarayabilir 🙂 örnek videoyu izlediğinizde göreceksiniz

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Ses sinyali oluşturma : Yatay karartma periyotlarında ses üretilir. Bu 31.496 kHz örnekleme hızı verir. Tabii ki, yatay boşluk sırasında yalnızca gerçekten zamanlama kritik kısmı (dalga formu üretimi) gerçekleştirilir. Melodi, ritim, genlik zarfları, arpejler vb. Dikey boşluk sırasında her video karesi için bir kez çağrılan bir oynatma rutini tarafından işlenir.

Her biri kendi sabit dalga formuna sahip toplam dört ses kanalı vardır. Dalga formları 4 bit üçgen, %50 darbe, %75 darbe ve beyaz gürültüdür. Gürültü, 15 bitlik bir kaydırma yazmacı aracılığıyla üretilir. Her zaman tam ses seviyesinde oynayan üçgen kanal hariç, her kanalın ses seviyesi ayrı ayrı kontrol edilebilir.

Video sinyali oluşturma: VGA sinyali, video çerçevesinin görünür bölümleri sırasında 0.7 V arasında değişen üç analog voltaj hattı – kırmızı, yeşil ve mavi – içerir. Aşağıdaki şemada görebileceğiniz gibi, bu sinyallerin her biri için R-2R direnç merdivenlerini kullanarak iki bitlik bir dijital-analog dönüştürme gerçekleştiriyorum . Bu şekilde, yazılım dışarı PORTC, kayıt talimatını kullanarak tek bir saat döngüsünde mevcut rengi değiştirebilirsiniz .

Monitör Test Devre Şeması

atmega88-vga-audio

Buna ek olarak, OC2B pimi yüksekken MOSI pimi düşük olduğunda, üç renk sinyali yüksek bir voltaja çekilecek. MOSI pimi, AVR’de dahili olarak bir kaydırma yazmacına bağlanır (genellikle seri veri iletimi için kullanılır) ve bu kaydırma yazmacı, 8 bitlik bir sekansı bir dizi ile yayınlayacak şekilde programlanabilir. Daha sonra, her ekran satırından önce ve sonra değişken gecikmeler eklenerek yumuşak kaydırma uygulanır, ancak bu tek başına yeterli değildir, çünkü karakterler ekranın kenarlarında aniden görünecek ve kaybolacaktır. Ek olarak ATmega88 zamanlayıcı 2’ye bağlı çıkış karşılaştırıcısı, OC2B pimini kullanarak bir görünürlük penceresi oluşturacak şekilde ayarlanmıştır.

Test Videosu

Kaynak: ATmega88 “Craft”

atmega88-ile-ses-cikisli-monitor-test-devresi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2008/07/28 Etiketler: , , , , , ,2 Yorum “ATmega88 ile Ses Çıkışlı Monitör Test Devresi

 1. halithalit

  s.a. indirdiğim dosyada sema klasoru var ama txt ye çizmişler şema konusunda yardım edebilecek varmı acaba

  CEVAPLA
  1. gevvgevv Yazar

   Aleyküm selam, evet txt formatında şema fakat anlaşılmayacak bir şey yok bağlantı olan bölümleri + sembolü ile belirtmiş. Çözemediğiniz yerler neresi ?

   CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir