ATmega8515 (STK500 Kit) ile Gerçekleştirilmiş Trafik Işık Kontrolü

| Haziran 12, 2023 Tarihinde güncellendi
ATmega8515 (STK500 Kit) ile Gerçekleştirilmiş Trafik Işık Kontrolü

Merhabalar bu yazımda STK500 kit üzerinde Atmega8515 ile gerçekleştirmiş olduğum trafik ışık kontrolü uygulamasından bahsedeceğim.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Uygulamamız sokaklarda gördüğümüz yayalar ile arabalar arasındaki trafiği düzenleyen sistemin benzeridir. Uygulamada yayalar için yeşil ve kırmızı lambalar ayrıca hızlı saydırma butonu bulunmaktadır. Arabalar için kırmızı, sarı, yeşil lambalar bulunmaktadır ve bekleme süresini gösteren ortak bir gösterge bulunmaktadır. Uygulamanın çalışması basittir.

Devre çalışmaya başladığı andan itibaren yazılımda belirtilen yeşil ve kırmızı ışık sürelerine göre yayalar ve arabalar için olan ışıkların durumunu düzenler. Örneğin yazılımda ilk süreler Yeşil ışık 20 saniye kırmızı ışık 10 saniye verilmiştir buradaki yeşil ve kırmızı ışık arabalar için kullanılan ışıklardır.

Devre ilk çalıştığında arabalar için yeşil ışık yayalar için ise kırmızı ışık yanar ve sayaç 20den geriye doğru saymaya başlar. Süre bitiminde arabalar için kırmızı ışık yayalar için yeşil ışık yanar. Kırmızı ışık yanma süresi sona erdiğinde tekrar ışıklar konum değiştirir. Böylelikle sürekli olarak ayarlanan süreler boyunca trafik ışıkları periyodik olarak yanıp sönerler.

Sayaç sıfır değerini aldığında ışıklar konum değişmeye hazırlanırken sarı ışık 1 saniye boyunca yanar yani sürücüye hazır ol işareti verir. Ayrıca devrede yayalar için hızlı sayma düğmesi bulunmaktadır.

Bu düğmeye basıldığında eğer yayalar beklemedeyse yani yayalar için kırmızı arabalar için yeşil ışık yanıyorsa, sayaç 2 kat hızlı saymaya başlar böylelikle yayalar daha az beklemiş olur. Uygulamanın çalışması kısaca bu şekildedir.

stk500-7447-atmega8515-megaavr-avr-code-development-engineer-prototypes

Uygulamanın donanım kısmında ise STK500 kit üzerinde bulunan Atmega8515 kullanılmıştır. Trafik ışıkları ledler ile temsil edilmiştir. Gösterge sayaçların kullanmak için STK500 yardımcı kartı kullanılmıştır.

Kart üzerinde 7447 gösterge sürücüleri ve 7 parça göstergeler bulunmaktadır. Her göstergenin 4bit girişi bulunmaktadır. 7447 girişlerine uygulanan girişlere göre her gösterge 0-F arasında değer gösterebilir. Yardımcı kart STK500 kit ile uyumlu olduğundan Atmega8515’in her bir portu ile 2 gösterge sürülebilir.

Bizim uygulamamızda da tek bir port ile 2 gösterge kullanılmıştır. Uygulamada bulunan hızlı sayma düğmesi için STK500 üzerinde bulunan düğmelerden birisi seçilebilir.STK500 üzerinde bulunan ledlerin hepsi turuncu renkte olduğundan haricen renkli ledler bağlanmıştır. Uygulamanın yazılımı avrstudio üzerinde asembly dili kullanılarak yazılmıştır. Işıkların yanma süreleri, ledlerin, hızlı sayma düğmesinin ve göstergelerin bağlı olduğu port pinleri yazılımda istenirse değiştirilebilir.

stk500-bread-board-display-atmel-flash-microcontroller

Uygulamayı STK500 kit üzerinde gerçekleştirdiğim için devre şeması bulunmamaktadır.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere..

atmega8515-stk500-kit-ile-gerceklestirilmis-trafik-isik-kontrolu

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2012/01/30 Etiketler: , , , ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir