Atmega8 vu metre iki kanal 64 led

| Haziran 2, 2023 Tarihinde güncellendi
Atmega8 vu metre iki kanal 64 led

Genelde vumetre göstergeler için kullanılan entegreler 2×15 led ya da 10 led destekler bu devrede atmel mikrodenetleyici kullanılarak daha fazla led kullanılmış Vu-metre devresi atmega8 mikro denetleyici üzerine kurulu iki kanal stereo kanal başına 32 led düşüyor toplamda 64 led pcb çizimleri hex ve c kodları var.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Bağlantı şeması çok basittir. Sağ üst kısımda 5V sabitleyici bulunmaktadır. Elinizde direkt stabilize 5V 400mA mevcutsa bu kısmı atlayabilirsiniz ama bu bağlantı çoğunlukla stabilize 5V olmayan amfilerimizde kullanılacaktır. 7805 dengeleyici üzerine bir soğutucu yerleştirilmesi gerekir. Soğutucunun boyutu besleme voltajına göre belirlenir, bağlantıyı 12V’a kadar bir voltajla beslerseniz maksimum 3W kaybeder, bunun için nispeten küçük bir soğutucu yeterlidir.

Bununla birlikte, daha yüksek besleme voltajlarında, dengeleyiciyi kablolamak ve büyük bir soğutucu üzerine yerleştirmek daha iyidir. Şemadaki dengeleyicinin altında, mikrodenetleyicideki A/D dönüştürücüler için ses girişi değiştiricileri bulunur. Giriş sinyali için gerekli hassasiyeti R1 ve R2 düzelticilerde ayarlarsınız.

Sağ altta, LED’lerin tek tek sütunlarını hızla değiştiren transistörler var. Ve sol tarafta LED’lerin kendisi var. LED’e giden akımı yaklaşık 80mA ile sınırlayan mikrodenetleyicinin dahili direnci sayesinde LED’lerin herhangi bir sınırlayıcı direnç aracılığıyla bağlanmasına gerek yoktur ve 4 LED sütununun hızlı anahtarlanması sayesinde PWM modülasyonu oluşturulur. yaklaşık 20mA’lık bir akımın bir LED’e girmesini sağlar. 2x32LED diyotların altında, sürekli yanan ve güç açık göstergeleri olarak işlev gören 2 LED daha bulunur. Ortada, A/D dönüştürücünün gürültüsünü en aza indiren C3’lü mikrodenetleyicinin kendisi bulunur.

LED’ler, ses girişimini en aza indirmek için yaklaşık 100Hz’lik bir frekansta yanıp söner, ancak bu frekans yazılım tarafından 20kHz’e kadar yükseltilebilir, ancak ses kaynağıyla bağlantısı kesildiğinde, yükseltilmiş seste yumuşak bir ıslık sesi duyulabilir.

Kaynak: hawelson.blog.cz/1005/vu-metr-2x32led-s-mikrokontrolerem

atmega8-vu-metre-iki-kanal-64-led

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2010/08/03 Etiketler: , , , , ,1 Yorum “Atmega8 vu metre iki kanal 64 led

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir