ATmega48 Kaçak Gaz Dedektörü (MQ-4 sensör)

| Haziran 20, 2023 Tarihinde güncellendi
ATmega48 Kaçak Gaz Dedektörü (MQ-4 sensör)

Gaz dedektör devresi ATmega48 mikrodenetleyici üzerine kurulu kullanılan gaz sensörü MQ-4 gaz algıladığında buzer ile sesli uyarı veriyor ek olarak RGB led ile ikaz durumuda bildirilmiş yanıp sönen yeşil, yeşil, yanıp sönen kırmızı, kırmızı. PCB tasarımında SMD malzemeler kullanılmış devrenin boyutları küçük Kaçak Gaz Dedektörü devresinin Kaynak Bascom ve hex kodları diptrace PCB çizim dosyası var.. Gaz dedektör devresinin montajında tavan ile arasında 10….20cm mesafe olmalı gaz kaynağı ile arasında ki mesafe en az 1 metre olmalı

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

mq-4-gaz-dedektoru-atmega48-kacak-gaz-dedektoru-gaz-sensoru

MQ-4 sensörü ile ev tipi gaz kaçak dedektörü

MQ-4 sensörü (metan konsantrasyon sensörü) boşta kalmasın diye kendi kartım üzerinde kontrolcü ile tasarladım. Sonuç, sesli bir uyarıya ve sızıntıyı kapatmak için bir tür elektronik valf bağlama yeteneğine sahip basit bir gaz dedektörüydü.

Cihaz devresi bir ATmega48a mikrodenetleyici üzerine monte edilmiştir. Sesli bir bildirim için aktif bir hoparlör kullandım – jeneratör voltaj uygulamak için yeterince gıcırdatacak şekilde içeride yerleşiktir (bir bilgisayar gıcırtısı gibi görünür). D1-D3 LED olarak bende bir tane RGB var ama siz baskılı devre kartını biraz değiştirerek basit tek renkli olanları kullanabilirsiniz. J1 konnektöründe U2 transistörü aracılığıyla, gaz beslemesini kapatmak için bir tür aktüatör asabilirsiniz.

İşin mantığı hakkında biraz. İlk olarak, R8 direnci ile yeşil LED (D2) yanıp sönmeye başlayana kadar tetikleme seviyesini ayarlamanız gerekir. Havadaki metan konsantrasyonunda hafif bir artışla, yeşil LED’in yanıp sönmesi sabit yanmaya dönüşecektir. Daha sonra konsantrasyon biraz daha artarsa ​​kırmızı LED (D1) yanıp sönmeye başlayacak ve biraz daha artarsa ​​kırmızı sürekli yanmaya başlayacak ve sesli sinyal verilecektir. Bu aynı zamanda transistör U2’yi de açar.

Mavi LED (D3), sensörün açıldıktan sonra ısındığını belirtmek için gereklidir, bu nedenle devrede özellikle gerekli değildir. Bascom-AVR’deki programın kaynağına bağlantı, makalenin sonunda, herkes gerekli değişiklikleri yapabilir.

Kaynak: avrproject.ru/publ/detektor_utechki_bytovogo_gaza_na_datchike_mq_4/1-1-0-131

atmega48-kacak-gaz-dedektoru-mq-4-sensor

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2014/03/06 Etiketler: , , , , ,3 Yorum “ATmega48 Kaçak Gaz Dedektörü (MQ-4 sensör)

 1. emrahemrah

  merhaba ben bu devreyi yapacağım ama devre çiziminde 20k pot var fakat yapmış olduğunuz devrede pot kullanmamışsınız sanırım devrede nasıl bir değişiklik yaptınız?

  CEVAPLA
 2. berkberk

  buzerin arkasında pot var zaten pcbye bakmadınmı R8 çokturlu pot

  CEVAPLA
 3. musamusa

  Arkadaşlar günledir uğraşıyorum bulamadım bu gaz dedektörü sensörünü nasıl proteusa aktaracağım. Lütfen Yardım ediiiin

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir