Atmega16 ile Otomatik Pozlama Aralıklı Çekim Cihazı

| Mayıs 19, 2023 Tarihinde güncellendi
Atmega16 ile Otomatik Pozlama Aralıklı Çekim Cihazı

AutoDRI Otomatik pozlama serileri, uzun pozlamalar, tüm Dynax ve Alpha modelleri için aralıklı çekimler Palm yazılımıyla Friedemann’dan ve Bluetooth tetikleyicili Mad_Axe’den ilham alarak , DRI sorununa kendi çözümümü oluşturmaya karar verdim. Neden? Palm’ı yerleştirme istasyonuyla birlikte taşırken yalnızca bir seri bağlantı noktası oluyor ve Bluetooth adaptörü benim için çok pahalıydı.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Sonuç bir mikrodenetleyici çözümü oldu. Cihaz, çalışma durumunu 4 LED ve 2×16 karakter LCD kullanarak gösterir. Uzaktan serbest bırakma bağlantısı aracılığıyla kamerayı kontrol eder. RC-1000’imi modifiye

ederek gerekli kabloyu elde ettim . Muhafazaya 3,5 mm’lik bir jak soketi yerleştirilmiştirve kablonun ucuna uygun bir jak fişi lehimleyin. RC-1000’deki anahtarlama mekanizması nispeten basittir. Bağlantıların ataması burada görülebilir. Kamera, jak uzaktan kumanda kablosuyla cihaza bağlanır.

Gövde üst kısmında bulunan 6 adet membran anahtar ile çalıştırılmaktadır. Konsept, HS(D) flaşlarının çalışmasına dayanmaktadır (mod, seçim, +, -). Aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli kontrol programları vardır: basamaklama, uzun pozlama, doğrudan kontrol ve aralıklı çekim mevcuttur.

Poz basamaklama, kullanılan diyafram için kameranın poz ölçüm sistemi tarafından belirlenen değere taban süresi ayarlanarak kontrol edilir. Bunu yapmak için, dizideki en parlak veya en karanlık görüntünün kaç f-durağı fazla veya az pozlanması gerektiği ve bu uç noktalar arasındaki yolda adımların ne kadar büyük olması gerektiği belirtilmelidir. Mikrodenetleyici bu değerleri, her durumda kaç fotoğraf çekilmesi gerektiğini ve pozlama süresinin ne kadar süreceğini hesaplamak için kullanır. Başlat düğmesine bastıktan sonra pozlama serisi cihaz tarafından otomatik olarak kontrol edilir. Bu arada, kamera BULB olarak ayarlanmalıdır. Cihaz, kamera tarafından kontrol edilebilen 30 saniyenin çok ötesinde pozlama süreleriyle bireysel çekimleri de kontrol edebilir.

Aralıklı çekimler yapmak da bir o kadar kolaydır. İstenilen kayıt sayısı ve iki kayıt arasındaki bekleme süresi ayarlanabilir. Bu amaçla kamera otomatik moda geçirilir. Cihaz daha sonra uygun zaman aralıklarında bir tetik darbesi gönderir. Çekim sayısını 1 olarak ayarlarsanız, aralık işlevi ayrıca ayarlanabilir bir gecikme süresiyle otomatik zamanlayıcı olarak da kullanılabilir.

Cihazın kameranın davranışına uyum sağlayabilmesi için kameranın gürültü azaltma ile çalışıp çalışmadığı ve ayna kilitleme kullanılıp kullanılmadığı önceden ayarlanmalıdır.

Özellikler:

Pozlama serisi
taban süresi 1/60 sn’den 10 saate, 1/4EV, 1/3EV, 1/2EV veya 1EV’lik artışlarla
+/- 1EV’den +/- 10EV’ye kadar
Uzun pozlama
1/60 sn ile 10 saat arasında ayarlanabilir
Basit uzaktan deklanşör
AF ve deklanşör, doğrudan bir düğmeye dokunarak kontrol edilebilir
Aralıklı kayıt
1 saniye ile 10 saat arası süre
1 ile 250 arası kayıt sayısı veya sınırsız
Kamera işlevlerine uyarlama
Ayna kilidi ayarlanabilir
Gürültü azaltma ayarlanabilir

Teknik özellikler:

Mikrodenetleyici: Atmel AVR ATmega16, 16MHz
Ekran: standart 2×16 karakter, arkadan aydınlatmalı (HD44780 uyumlu)
Güç kaynağı: 2x CR123 lityum hücre
Kamera konnektörü: jak
Ön kontak: RELEASE
Orta kontak: AF
Arka kontak: toprak
Tel Renkleri, RC-1000
Beyaz: BIRAKMA / Kırmızı: AF / Kalkan: Toprak
Muhafaza: BOPLA 750
Çalıştırma düğmesi: membran düğmesi (Conrad 709883)
Aydınlatma için ana şalter ve şalter: Marquardt 1901.1102

autodri_atmega16

Technical data:

Kaynak: sonyuserforum.de/forum/showthread.php?t=40189

atmega16-ile-otomatik-dri

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2008/08/27 Etiketler: , , , ,1 Yorum “Atmega16 ile Otomatik Pozlama Aralıklı Çekim Cihazı

  1. RamazottiRamazotti

    Arkadaşlar ben bu cihazın ne olduğunu anlayamadım yardım edecek olan var mı?

    CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir