Araba Bujisinden Su Sensörü PIC12F675

| Haziran 18, 2023 Tarihinde güncellendi
Araba Bujisinden Su Sensörü PIC12F675

Su sensörü çeşitli cihazlarda fabrika, otomasyon vb. işlerinde çok sık kullanılmaktadır. Esas olarak otomatik su deposu doldurma, sulama, ısıtma, kontrol ve daha fazlası için. vb., genel olarak, suyun olduğu yerde sensörler kullanılıyor. Bujinin su sensörü olarak kullanılması yeni değil. Hatta bazı üreticiler bunları endüstriyel cihazlarda, özellikle de elektrikli ısıtma kazanlarında kullanıyor.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Otomotiv bujileri içten yanmalı motorlarda kullanılır, çeşitli iklim koşullarında yüksek voltajda çalışır, yüksek basınca dayanır. Bütün bunlar, kapalı tip ısıtma da dahil olmak üzere su sensörleri olarak garantili çalışmalarını sağlar. Ayrıca, bu tür sensörlerin maliyeti çok düşüktür.

Bujileri su sensörleri olarak kullanmanın prensibi, bir kabın otomatik doldurulması örneğini kullanarak ele alacağımız merkezi elektrot ile gövde arasındaki direnç değişikliğine dayanmaktadır.

Bu tasarımda, merkezi elektrotta yerleşik bir dirençli ithal bujiler kullanılır, A-17DVRM bujide kullanılabilir. RM harfleri, yerleşik bir direncin varlığını gösterir bu tür bujiler, VAZ kökenli motorların enjeksiyon versiyonlarında kullanılır. Bujilerin sulu bir çözelti içindeki direnci 4-6 Kom aralığında ve havada birkaç Mohm olacaktır. Bujinin elektrotları arasında su geçmesini önlemek için, yan elektrotu maksimum değere bükün veya kırın. Ve bujiler yatay monte edilip, iç kısmı dolgu macunu ile doldurmak iyi olacaktır.

Aşağıdaki şekil PIC12F675 kontrol ünitesinin ve bujilerin tanka bağlantı şemasını göstermektedir.

water-sensor-circuit-car-spark-plug

Pompa, yalnızca her iki sensörün direnci yüksek olduğunda, yani sulu çözeltinin seviyesi sensörlerin altında olduğunda açılır. Ayrıca sensör 3’ün durumu bir rol oynamıyor ve suyun üst sensöre kadar dolmasını bekliyoruz, seviye sensöre ulaşır ulaşmaz direnci düşecek ve pompa kapanacaktır. Sulu çözeltiyi azalttıktan sonra her şey tekrarlanır.

Koruma için, mekanik bir kapatma sensörü (acil durum) takabilir veya programda küçük bir değişiklikle, mikrodenetleyicinin başka bir çıkışını kullanabilir ve LED’lerden birini belirtmeyi reddederek sensör olarak başka bir buji bağlayabilirsiniz.

Tasarımda, bujinin direnci izin verilen değerin altına düştüğünde ilgili LED yanıp sönecektir. Susuz normal çalışma sırasında LED’ler sürekli yanacaktır.

Buji Su Sensörü Devre Şeması

circuit-schematic-diagram-water-sensor-circuit-car-spark-plug

Devrenin güç kaynağı 5 volt, koruma için sensörlerden girişe zener diyotlar bağlı. Bu devrede, pompa kontrolü olarak bir röle kullanılır, ancak mutlaka bir pompa olmayabilir. Buna göre yüke bağlı olarak diğer çıkış aşamaları kullanılabilir.

Programın algoritması çok basittir: İlk olarak, sensörler izin verilen dirençte veya kısa devrede bir azalma olup olmadığını kontrol eder ve tespit edilirse ilgili sensörün bayrağı yükselir. Ardından, bu sensörün LED’i “yanıp sönecektir”. Daha sonra tekrar ölçümler yapılır ve sensörlerin durumu kontrol edilir (sulu bir çözelti içinde veya değil) ve sonuçlara göre yük açılır / kapatılır. Acil durum sensörü toprağa kısa devre yaparsa, yük bağlantısı kesilecektir.

Kaynak: chipmk.ru (site kapalı) Açıklama kaynak yazıdan çevrilmiştir.

Araba Bujisinden Su Sensörü devresine ait .hex, .cof ve proteus simülasyon dosyası;

araba-bujisinden-su-sensoru-pic12f675

Şifre-Pass: 320volt.com

İlgili bir yazı: Su Seviye Kontrol Otomatik Depo Doldurma

Yayım tarihi: 2022/06/18 Etiketler: ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir