Akvaryum Kontrol Otomasyon PIC16F877 Hi Tech PICC

| Haziran 9, 2023 Tarihinde güncellendi
Akvaryum Kontrol Otomasyon PIC16F877 Hi Tech PICC

Balık beslemek kişiye göre oldukca masraflı akvaryum bakımı temizliği bir yana motor, yemleme, akvaryum ışıklandırması vs derken akvaryum için küçük bir otomasyon sistemi kurulmuş oluyor. Uygulamada pic16f877 mikrodenetleyici ile kontrol edilen lcd göstergeli uzaktan kumandalı otomasyon devresinin yapımı tüm detayları, şema, kaynak kod ile paylaşılmış.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Hazırlayan: Faruk AKYILDIZ – Emeği geçen hazırlayan kişilere teşekkürler. Özellikle akvaryum, balık besleme işleri ile uğraşan kişiler için harika bir kaynak.

Bitkilerle, kayalarla ve ağaç kökleriyle dekore edilmis güzel bir akvaryumda yüzen renkli balıkları izlemek eğlenceli bir istir. Akvaryum, yasadığınız evde, is yerinde, vaktinizin çoğunu geçirdiğiniz kapalı bir alanda, sessizce devam eden, apayrı bir dünyadır. Akvaryum dinlendirir, stresi azaltır. Hatta akvaryuma bakanların kalp atıslarının yavasladığı bilimsel bir gerçektir.

Bir akvaryumun yemleme, filtreleme, aydınlatma, havalandırma, ısıtma ve su değisimi ihtiyaçları vardır. Balıkların zamanında ve gerektiği kadar yemlenmesi gereklidir. Yine akvaryum suyunun zamanında ve gerekli miktarda su değisiminin yapılması gereklidir. Balıkların bu bakımlarının düzenli yapılabilmesi ve yoğun is yükü olan veya uzun süreli gezilere çıkan insanların evlerinde bulunan akvaryumlarının bakımı için bir akvaryum otomasyonuna ihtiyaç duyulmustur.

Yapılan akvaryum otomasyonunun elektronik kısmı iki bölümden olusmaktadır. Birincisi PIC 16F877 mikrodenetleyicili anakart devresi, ikincisi göstergeli kontrol panelidir. Kullanıcı islemlerini göstergeli kontrol panelindeki 4×16 LCD (Liquid Cyrstal Display) ve 5 adet tus yardımıyla kolaylıkla yapabilmektedir. Bu tuslar, yemlik 1, yemlik 2, aydınlatma, hava motoru ve menüdür. Tasarımda iki adet yemlikvardır. Bu yemliklerden bir tanesi yavru balıklar için tasarlanmıstır.

Yemleme; uzaktan kumandadan, göstergeli kontrol panelinden ve önceden programlanan zamanda yapılabilmektedir. Aydınlatma ve hava motoru, hem uzaktan kumandadan hem de göstergeli kontrol panelinden kontrol edilebilmektedir. Su değisimi haftada bir kez yapılmaktadır. Bunun zamanı önceden göstergeli kontrol panelinden ayarlanmaktadır.

akvaryum-supurme-motoru-isitici-su-valfleri-aydinlatma-havalandirma

PIC16F877 mikrodenetleyicili anakart devresi ve göstergeli kontrol paneli devresinin çizimi ve simülasyonu Proteus ISIS Professional 6.9 SP5 programı ile yapılmıs; baskı devreleri ise Proteus ARES Professional 6.9 SP5 programı ile hazırlanmıstır. Tasarımın yazılımı MPLAB IDE 7.50 programı ile yapılmıs; yazılımın PIC 16F877 mikrodenetleyicisine aktarılmasında EPICWIN programı kullanılmıstır. Yazılım HI-TECH PICC Toolsuite dili kullanılarak hazırlanmıstır.

pic16f877-lcd-akvaryum-aquarium-automation-picc

akvaryum-ups-guc-kaynagi-sebeke-220v-kesintisizkaynak

İÇERİK;

Akvaryum Kurulumu ve Dekorasyonu, ağırlığının hesaplanması Akvaryumun iç Dekorasyonu, Aydınlatma temel bilgileri Aydınlanma Miktarı (Lux), Işığın sıcaklık derecesi (kelvin), Lambanın renk renderleme faktörü Lambanın yaydığı ısık dalga boyları (ısık spektrumu) Lamba tipleri Elektrik ampulü Halojen Floresan Cıva ve sodyum buharlı lambalar

Akvaryum Kumu, Isıtıcı, Hava Motoru, Filtreler ve Filtreleme, Neden filtre? Filtre çesitleri Sünger Kutu Kumaltı Motorlu Biyolojik Mekanik Kimyasal filtrasyon Nitrat önleyiciler, Bitkiler, Filtrelemede unutulmaması gerekenler

PIC16F877 MDKRODENETLEYİCİ

PIC nedir?, Neden PIC?
PIC16F877 özellikleri ve yapısı
PIC16F877’nin besleme uçları ve beslenmesi
PIC16F877’nin reset uçları
PIC16F877’nin saat uçları ve osilatör tipleri
Kristal osilatör / Seramik rezonatör
RC Osilatör

AKVARYUM OTOMASYONU TASARIMI

PIC16F877 Mikrodenetleyici , 4×16 Likit Kristalli Ekran , Tuşlar
Menü (M), Aydınlatma (A), Hava motoru (H), Yemlik 1 (Y1)
Giriş Devreleri, Enerji kontrol, Su seviye rölesi
Çıkış Devreleri, 220V ile çalısan çıkıs devreleri
Hava motoru, Aydınlatma, Isıtıcı, Dip süpürme motoru
Kirli Temiz su valfi, 5V ile çalısan çıkıs devreleri
Sistemdeki Diğer Devreler ve Elemanlar
DS1302 saat ve takvim devresi Uzaktan kumanda ve IR (Uzaktan kumanda alıcısı TK19)

Akvaryum kontrol projesine ait kaynak;

akvaryum-kontrol-otomasyon-pic16f877-hi-tech-picc

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2011/07/09 Etiketler: , , , , ,6 Yorum “Akvaryum Kontrol Otomasyon PIC16F877 Hi Tech PICC

 1. Zubeyir DURGUTZubeyir DURGUT

  Elinize sağlık güzel bir paylaşım olmuş. Bir ara yaparım herhalde güzel bir uygulama.

  CEVAPLA
 2. TamerTamer

  Merhaba bu devreyi kullanmak istiyorum bana şemasını atabilir misiniz

  CEVAPLA
 3. harunharun

  hocam bu devrede her şeyim hazır ama yazılım konusunda yabancıyım bana hex dosyası atma şansın varmı

  CEVAPLA
 4. harunharun

  hocam yazılımda sorun var
  Başlangıc ayarları yapılıyor dıyor sonra saat tarıh gelıyor kalıo oyle yardımcı olan olur mu

  CEVAPLA
 5. mustafamustafa

  merhaba irr konuda yadıma ihtiyacım var pıc le zaman konturol etmek istiyorum yani 15 dakka çalışıp 5 dakka duracak devreye ihtiyacım var role veya transistot sürebilir farketmez bu döngüyü enerji verdiğim zaman devamlı bu şekilde çalışacak teşekür ederim mustafa taşkın [email protected]

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir