A4 Lazer Gravür Makinesi

| Haziran 25, 2023 Tarihinde güncellendi
A4 Lazer Gravür Makinesi

Lazer Gravür Makinesinin mekanik bölümü eski bir tarayıcı ve eski bir yazıcı kullanılarak oluşturulmuş. Tarayıcı tamamen sökülüp, motor hariç hareket mekanizması kaldırılmış. Aynısı yazıcı için de geçerlidir. Y ekseni, tarayıcı aksamı kullanılarak, X ekseni yazıcıyı kullanarak yapılmış. Çizim komutları UART aracılığıyla 115200 baud hızında gönderiliyor.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Gravür cihazı 12V 2A güç kaynağı ile çalışıyor, toplam çekilen akım 700mA’lık bir değere sahip. Lazer oyma makinesinin kontrolü 16MHz’de çalışan ATmega328p mikrodenetleyicisi.

Yazılım Arduino arayüzünü kullanmıyor avrgcc kullanarak derlenmiş ama donanımda Arduino Mini kart kullanılmış. X ve Y step motorları hareket ettirmek için kullanılan motor sürücüsü Polulu A4988 Step Motor Sürücü

cnc-lazer-lazer-yakma-a4-laser-engraver-diy

atmega328-atmel-avr-projeleri-a4-laser-engraver_laser-arduino-grbl

Donanımı monte ederken, X’i Y eksenine normal yapacak şekilde oluşturmaya dikkat edin. İki yönün dik olması gerekir, aksi takdirde gravürünüzde bozulmalar olur.
Y ekseni tarayıcı düzeneğine bağlı olduğu yazıcı mekanizması, bu şekilde lazer kazınacak parça üzerinde hareket eder. Gravür makinem 12V 2A güç kaynağı ile çalışıyor, ancak çektiği toplam akım 700mA.

Bu projenin beyni, 16Mhz’de çalışan bir ATmega328p’dir . güçlü ancak açık kaynaklı bir g-kodu ayrıştırıcısı olan http://github.com/grbl/grbl grbl üretici yazılımı ile yüklenmiştir . Yazılım Arduino çerçevesini kullanmasa bile bir Arduino Mini kartı kullanılmış. ATmega için güç kaynağı olarak 7805 voltaj regülatörü kullanılır. Grbl 0.9, 3 eksenli yönlendirici için oluşturulmuştur, bunun gibi 2 eksenli sistemlerde sabit limit ve hedef arama etkinleştirilmiş olarak çalışmasını sağlamak için özel bir aygıt yazılımı sürümü gerekir. 0.9g sürümüne uygulanacak tek değişiklik config.h dosyasındadır.

Kaynak: davidegironi.blogspot.com/2015/12/a-diy-a4-laser-engraver-made-from.html

a4-lazer-gravur-makinesi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2019/05/22 Etiketler: , , ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir