400W 800W Anfi Devreleri

| Haziran 23, 2023 Tarihinde güncellendi
400W 800W Anfi Devreleri

Meşur Holton AVXXX serisi amfi devrelerin düzenlenmiş versiyonları PCB tasarımları oldukca kaliteli.. 400W Anfi devresinin de güç transistörleri BJT 2SC5200, 2SA1943 veya Mosfet IRFP240, IRFP9240 kullanılabilir bunun için değişecek ve kullanılmayacak malzemeler belirtilmiş. Besleme voltajı simetrik +-80V DC pcb, şema, malzeme listesi vb. verilmiş.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

800w anfi devresinin çıkış katında IRFP240, IRFP9240 mosfetler kullanılmış besleme voltajı simetrik +-95V DC

2 Anfi devreside oldukca güçlü karakteristikleri oldukca iyi, gürültü oranları düşük fakat maliyetleri yüksek ve karmaşık elektroniğe yeni başlayanlar için önermem yinede arşivde bulunsun

400w-80v-power-amp-pcb

GX400 amplifikatörün en son revizyonu daha özeldir. En başından beri basit ve kompakt bir amplifikatör olması, yapımı kolay ve kolay bulunabilen elektronik bileşenlere sahip olması amaçlanan bir amplifikatör şemasını mükemmelleştirme ve test etme sürecinin sonucudur. Bu amplifikatörün devresini, aşırı yükte tam olarak doğru olmayan bir davranışa sahip olan 1 numaralı revizyondan çok daha iyi olacak şekilde kesmeye başladım. Onu yontmaya çalıştım ama sonuçlar beni tatmin etmedi ve bu nedenle bu amfinin temeline bir taş daha eklemeye çalıştım ve 2 numaralı revizyon böyle sonuçlandı, son revizyon, çok daha güvenilir, kulağa hoş gelen ve testlerde çok daha iyi davranıyor ve iki ses yükseltici topolojisini vurgulamak için tek bir baskılı kablo kullanan olağanüstü diyorum.

Doublet ve triplet çıkış dahil sayısız transistör türü ile test ettiğim bir ses yükselticisidir. Dynacord gibi şirketler, amplifikatörlerinin girişinde görünüşte önemsiz transistörler kullanmayı seçtiklerinden (80’lerden beri), ünlü 2N3904/2N3906 serisine bakın, amplifikatörü 2SC1815/2SA1015 ile test ettikten sonra, 3904 kullanmaya karar verdim. /3906. İşitsel açıdan bir fark olmadığı için bu transistörlerle gitmenin fena olmadığını söyledim.

Bu amfi ile ilgili bir diğer önemli husus ise, özellikle giriş devresinde, betaya bağlı olarak NPN’yi NPN ile ve PNP’yi PNP transistörleri ile eşleştirmek zorunludur. Bu, transistörleri sıralamayı kolaylaştırır, özellikle de aynı partiden transistörler alırsak, NPN tipinin özellikleri NPN’lere çok yakın olduğundan, PNP durumu için de aynısı geçerlidir. Sıralamak için büyük miktarda elektronik bileşene erişimi olmayan birçok amatör ve profesyonel elektronik teknisyeni olduğu için bu avantajdan daha fazla bahsedilmelidir.

Bir noktada, sabit akım üreteci kurulumunda TL431 ile GX amplifikatörünün bir versiyonunu test ettim, ancak sonuçlar beklentileri karşılamadı. Triplet ve doublet çıkışlı versiyonu da test ettiğimi yukarıda belirtmiştim ama daha iyi bir performans olduğu için doublet’te kaldım ve ses aynıydı. Yani bu montajın uygulanabilirliği göz önüne alındığında hiçbir anlamı yoktu, ekstra bir komplikasyon (belki GX800 ile çıkışta üçlü yapacağım ama bu başka sebeplerden dolayı, doğru zamanda ne hakkında olduğunu göreceksiniz. ).

Aşağıda bu amplifikatörün belgelerini yayınladım (GX400A – MOSFET transistörlü versiyondur, GX400B, bipolar transistörlü versiyondur). Süper diyot devresini yapmanın bir yolunu fark edeceksiniz, ki bu iki versiyonda aynı değildir, çünkü iki kutuplular dikeylere göre daha hızlı bir süper diyota ihtiyaç duyarlar.
Montaj yöntemi şu etiketli sayfada gösterilmektedir: GX400 – Tüm Katmanlar (projenin sondan bir önceki sayfası aşağıda eklenmiştir).

800w-95v-power-amp-pcb.jpg

Son zamanlarda giderek daha güçlü ses amplifikatörleri yapmak bir moda haline geldiğinden, bu forumun kullanıcıları için kısaca GX800 olarak adlandırılan daha yüksek güçlü GX400 rev.1 versiyonunu yarattım. GX800’ün şeması, GX400 rev.1’in şemasına dayanmaktadır, yalnızca daha yüksek bir voltajla çalıştırılmaktadır. Dinamik moddaki performanslar, özellikle THD ve TID, GX400 rev.1 amplifikatörünkilere çok benzer. Her iki amplifikatör de nispeten yüksek dağıtılan güç sayesinde B sınıfı ve AB sınıfı arasında çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Örneğin, maksimum güçte GX800, B sınıfında çok iyi çalışır. Bu tür güçlerde, yalnızca AB sınıfında çalışan ses yükselticileri oluşturmak uygun maliyetli değildir (ekonomik olarak verimli değildir ve bu kadar yüksek güçlerde bile insanlar yapamaz. sesi analiz et – kalmak,

GX800’ün oldukça büyük bir aşırı yük kapasitesi vardır, bu nedenle amplifikatör, Hi-Fi aralığına bir ses sistemi yerleştirme koşullarını tanımlayan alandaki en son standarda giren bozulmalarla 4 Ohm başına 1kW’ın üzerinde güç sağlayabilir. GX800 amplifikatörü, yalnızca kendisinin değil, aynı zamanda akustik muhafazanın da korunması için gerekli tüm korumalarla donatılmıştır. Bu nedenle, ses yükseltici, bazı subwoofer hoparlörlerinin motorunu çalıştırmak için kullanılabilir, böylece aktif bir subwoofer bileşeninin parçası olur (eğer girişe uygun bir aktif filtre bağlanırsa). Aslında, tam da özellikleri onu böyle bir uygulamaya borçludur. Aynı şekilde, yüksek güçlü tam aralıklı muhafazalarda (örn. 500…600W / 8 Ohm) kullanım durumunda.

Montaj ile ilgili olarak, ekli projede belirtilen koşullara, özellikle kullanılan radyatör tipine ilişkin koşullara uymanızı tavsiye ederim. Bu projeyi geliştirirken, her şeyin olabildiğince iyi olmasını istedim. Gerekirse olası bir revizyon, bu kez birkaç pasif bileşenin değerlerini kesecektir. Durum buysa hangisi olduğunu göreceğiz.

GX400 sürüm rev.1’de olduğu gibi , PCB’nin pratik olarak gerçekleştirilmesi için koşulları gözlemlemenizi tavsiye ederim. Basılı kablolamayı yaptıktan sonra güzergahlarda kesinti olup olmadığını çok dikkatli bir şekilde kontrol edin. Karşılık gelen spirallerle delikler açın. Burada hangisi ve nasıl olduğunu tekrar etmeye gerek yok (bu anlamda konuyu GX400 ve GX400 rev.1 ile incelemenizi öneririm).

Kaynak: tehnium-azi.ro/topic/5483-gx400-rev2-ultima-revizie-cu-gx400a-si-gx400b/
tehnium-azi.ro/topic/3819-gx800-800w-power-audio-amplifier-for-public-address/

400w-800w-anfi-devreleri-dw-link

Şifre-Pass: 320volt.com

DİKKAT 400W, 800W Amfi devreleri yüksek voltaj ile çalışmaktadır dikkatli olun kondansatör bağlantılarına dikkat edin + – kutupları ters bağlarsanız yüksek voltajda büyük patlamalar olabilir devreyi çalıştırmadan önce Sigortalı Elektrik Hattı,koruyucu gözlük kullanın

Benzer yazılar;
Harman kardon 400W Anfi Modifiye Klon
400W Amplifikatör N-Kanal 2SC5200
RMS 400 Watt Hifi Mosfet Amplifikatör AV400
RMS 400W Hifi Mosfet Amplifikatör FET400 PCB
400w (2X200w) transistörlü anfi devresi tip41 tip42

Yayım tarihi: 2018/02/07 Etiketler: , , , ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir