250W 2X35 Volt smps devresi atx psu modifiye

| Mayıs 29, 2023 Tarihinde güncellendi
250W 2X35 Volt smps devresi atx psu modifiye

250W 2X35 Volt smps devresinde daha önce paylaştığım “13.8v 250W PC Powersupply Modifiye” yazısındaki devre ile neredeyse aynı sistem. Devrenin diğer atx psu modifiyelerine göre avantajı çıkışın simetrik ve primer bölümünün mosfetli (IRF840) olması

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

250watt smps devre semasi tl494

Kontrol entegrei yine tl494 zaten atx güç kaynaklarında en çok kullanılan entegre budur entegrenin beslemesi direkt şebeke voltajından trafosuz olarak alınmış 2 adet 470nf köprü diyot ve 18v zener ile regüle. Kullanılan tüm trafolar dağıtılıp tekrar sarılıyor ek olarak koruma aşırı akım algılama için akım trafosu kullanılmış devrenin bu bölümü farklı projelerde kullanılabilir.

1-switched-power-supply-250w-for-audio-applications-project

switched-power-supply-250w-for-audio-applications-project

Dönüştürücü, ATX güç kaynağı gibi çoğu şirket SMPS’sinde bulunan birkaç temel modülden oluşur. 230Vac beslemesinin üzerine sigorta, termistör ve C21, R21 ve L5’ten oluşan şebeke filtresi yerleştirilmiştir. Daha sonra, doğrultucu köprü D26-D29 ve dönüştürücü C18 ve C19’un giriş kapasitörleri ve trafodaki voltajı değiştiren Q8 ve Q9 güç transistörleri. Güç transistörleri, en popüler PWM denetleyicilerinden biri olan TL494 (KA7500) tarafından ek bir T2 trafosu aracılığıyla kontrol edilir. Çıkış gücünü ölçmek için bir akım trafosu T3 birincil sargıya seri olarak bağlanır. Transformatör T1 iki bölünmüş sekonder sargıya sahiptir. Biri 2x35V, diğeri 2x12V üretir. Sargıların her birinde, toplamda 2 Graetz köprüsü oluşturan hızlı diyotlar D14-D17 ve D22-D25 vardır.

tl494 smps devresi atx psu

Devrenin alt üst baskı devre çizimleri var proje deteyları: elektroda.pl/rtvforum/topic1287723.html

250w-2x35-volt-smps-devresi-atx-psu-modifiye

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2009/12/06 Etiketler: , , , , ,



6 Yorum “250W 2X35 Volt smps devresi atx psu modifiye

 1. Hayrettin DemirHayrettin Demir

  Sevgili gevv ,
  Bu PSU’ların sizden nedir çektiği böyle …
  Allah razı olsun.

  CEVAPLA
 2. mahirmahir

  herşey güzelde şemasını kayıt edemediğimiz devre bizim ne işimize yarayacak onu anlayamadım. şemasını bilgisayarımıza kayıt etmemize izin vermediğinize göre bu konuyu ve bu siteyi açma amacınız nedir çok merak ediyorum.

  CEVAPLA
 3. gevvgevv Yazar

  Şema üzerinde iken mausun sol tuşuna tıklayın şemanın büyük hali açılacak o zaman kayıt edersiniz ayrıca alternatif linkde bulunan dosyada şema, pcb dahil tüm dosyalar bulunuyor iyi çalışmalar

  CEVAPLA
 4. mehmetmehmet

  gevv hocam her zaman yapmış olduğunuz gibi benim gibi acemilere çok faydalı işler yapıyorsuz. Eğer müsait bir zamanınızda bu devreyi açık şemada aynı tl494 açıkladınız gibi açık şekilde açıklarmısınız yani entegreyi gerçek uygulamada daha iyi anlayabiliriz.

  Translateden bir çok elemanın ne işe yaradığını öğreniyoruz ama hep eksik bir yerler kalıyor elektronikçi olmadığım içindir sanırım ne kadar okursam okuyayım sizin gibi paylaşım sever abilerimizin açıklamaları daha çok faydalı oluyor.

  Devre üzerinde açıklama daha faydalı oluyor .Teşekkür ederim kolay gelsin. (benim gibilerinde katkısı olmaz anca sorarak kafa şişirdiğini biliyorum özür diliyorum tekrar teşşekkürler bunlar bile yeter.)

  CEVAPLA
 5. GökhanGökhan

  sevgili gevv,
  bu devredeki trafoların kaçlık olduğu konusunda bilgi alabilirmiyim sizden?
  Üniversitede okuyorum ve bu devreyi tezim olarak kullanmak istiyorum
  yardımcı olursanız sevinirim..

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir