20 adet beyaz led ile ekonomik lamba projesi

| Mart 31, 2020 Tarihinde güncellendi
20 adet beyaz led ile ekonomik lamba projesi

Gevv ustamın yardımı ile “220 Volt ile Led Çalıştırma” devresinde ki hesaplar kullanılarak tarafımdan yapılmış bir devredir. Devre 20 adet beyaz led seri bağlanarak oluşturulmuştur.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

DİKKAT Devre yüksek voltaj ile çalışmaktadır dikkatli olunuz kondansatör bağlantılarına dikkat ediniz + – kutupları ters bağlarsanız yüksek voltajda büyük patlamalar olabilir devreyi çalıştırmadan önce Sigortalı Elektrik Hattı,koruyucu gözlük kullanınız

delikli-plaket-uzerine-led-montaj

delikli-plaket-alt-uzerine-led-montaj

220V. AC akımı doğrultarak 310V.  DC (1.41X220) elde ederiz ve “220 volt ile Led Çalıştırma” yazısında ki hesabı kullanarak 310 volt çıkışta kullanılmak üzere taş direnci yerleştiriyoruz.

Benim elimde büyük tasarruflu ampul kabı vardı ben monte için onu kullandım ve delikli plaketide onun kesitlerine göre kestim.

delikli-plaket-220volt-dogrultma

delikli-pertinaks-220volt-dogrultma

Devrede normal hesaplara göre 18 kΩ 6w lık taş direnç kullanmamız gerekiyordu ama ben bu ölçüde direnç bulamadım,buldum ama watt’ı tutturamadım ve devreyi 2 adet 10kΩ 5w lık direnci seri bağlayarak yaptım. Devre çalıştı.

Hiç bi soru vermedi. Tek sorunum şu oldu dirençlerin wattını biraz düşük koyduğum için 3 saatlik çalışma sonrasında birazcık ısındı. Bu kadar.

Eğer sizler yapmaya karar verirseniz 20k 10w lık taş direnç kullanın.

Birde devrenin değerlerini vereyim arkadaslar. Seri bağlı dirençlerin çıkışı DC 62V tur. Burada 20 adet 3v luk led kullandığı için led başına düşen gerilim 3.1 v. tur. İlgilenen arkadaşlarımın dikkatine.

220v-beyaz-led-lamba-proje

Gördüğünüz gibi basit ve küçük bir deve oldu. Yapımı kolay. Mesela çok güzel bi çalışma lambası olarak kullanılır. Şahsen ben böyle kullanıyorum…

Ben “gevv” ağabeyimin yaptığı çalışmaları inceledim ve bu devreyi yaptım. Kendisine katkıları için teşekkür ederim. Herkese iyi çalışmalar….

Aydınlık ve karanlık ortamda çalışma görüntüleri

ekonomik-led-lamba-aydinlik-test

ekonomik-led-lamba-karanlik-test

Normal ve basitleştirilmiş devre şemaları

220volt-20led-basit-sema

220volt-20led-devre-semapng

Yayım tarihi: 2009/03/30 Etiketler: , , , , , ,23 Yorum “20 adet beyaz led ile ekonomik lamba projesi

 1. erhanerhan

  teşekkürler. ama devre şeması ile anlatılsa daha verimli olur diye düşünüyorum. tekrar sağolun

  CEVAPLA
  1. gevvgevv

   Yunusi kardeşimin projesine benimde bir katkım olsun basit ve normal devre şemaları yazıya eklendi

   “Seçkin ALAN” devrede kullanılan 1n4007 1 amper diyotlardan daha düşük güçlü ve voltajlı diyot kullanmadığınız sürece sorun yok 10 20 100 amper hazır köprü 4 diyot ile köprü fark etmez

   CEVAPLA
 2. Seçkin ALANSeçkin ALAN

  Hocam peki normal diyotları birbirine bağlamak yerine 10A 600V Köprü Diyot kullansak ??

  CEVAPLA
 3. yunusiyunusi

  Abicim saygılar. vallahi ustam ellerine sağlık. çok güzel yapmışın. ve benden daha iyi anlattın kesin. fazla zamanım olmuyor nete gitmek için. bundan sonraki devrem daha büyük üstatlar. toplam 296 adet led var.2 ye böldüm bunları ve 148 adet ledi ayrı ayrı seri bağlayarak 2 grup yaptım. bitmek üzere onuda tamamlayayım bu şekilde resimli olarak buraya ekleyeceğim. üstat tekrardan ellerine sağlık. yakında onuda göndreceğim sana. iyi çalışmalar…

  CEVAPLA
 4. Hayrettin DemirHayrettin Demir

  Şebekedeki dalgalanmalar -özellikle voltaj artışları- LED’lere zarar vereceğinden direnç çıkışındaki voltajı sabitlemek için Zener Diyot kullanılırsa daha güzel olur.

  CEVAPLA
 5. Ö.Değer ÖZSUÖ.Değer ÖZSU

  Bir benzer devre de benim elime geçti arkadaşlar.Devrede 20 LED bağlı görünse de ben bunu 27 LED e çıkardım.Hatta 30 LED i sorunsuz süreceğini tahmin ediyorum.Elimde beyaz LED olmadığı için 27 LED ile denedim.En az 6-7 saat devreyi çalıştırdım.Isınma vs hiçbir sorun yok.Çok az malzeme ile kuruluyor ve çok az yer kaplıyor.En kısa zamanda sizinle paylaşacağım.
  Selam ve saygılarımla

  CEVAPLA
 6. bkrplzbkrplz

  Bir ledin max. verimde çalışması için 3.2 volt 20 mA. gerekir. buda
  (3.2×20)/1000=0.064 watt güç harcar (max. olarak). 20 ledde 1.28 watt eder.

  Şahsi düşüncem: kullandığımız öndirençte 310-62=248v gerilim düşümü olur 248x20mA yaklaşık 5000mW=5watt eder. dolayısıyle aydınlatmadan çok (4 kat kadar) ısıya enerji harcamış oluruz. ama 97 ledi seri bağladığımızda teorik olarak yakaşık 310 volt uygulayabiliriz. koruma amaçlı 100 ohmluk seri bir direnç koyabiliriz. böylece ısıya harcanan güç min olur. ledlerin harcadığı güç 310x20mA=6200mW=6.2W.ın tamamı aydınlanmaya harcanır led sayısından dolayı ışık akısıda artmış olur.

  Bu projeyi deneme aşamasındayım 4 lü grup şeklinde yaklaşık 380 ledli çalışırsa paylaşırım. pratikteki akım değerleri farklılık gösterebiliyor. toplamda yaklaşık 20wlıkta olabiliyor 10wlıkta sonuçları göreceğiz 🙂

  CEVAPLA
 7. volkanvolkan

  öncelikle paylaşım için teşekkürler ama bir sorum var bu devrede taş dirençin kullnılmasının nedeni nedir

  CEVAPLA
 8. HYTHYT

  Bu 20ledlik devreye 20’lik kaç grup paralel bağlayabilirim?

  cevap verirseniz sevinirim…

  CEVAPLA
 9. Adem MuratAdem Murat

  Acaba yukarıdaki 3 boyutlu gerçek görüntülü şemayı hangi programda yaptınız. Bende Multisim9 var ama onda bunu bulamadım. Teşekkürler.

  CEVAPLA
  1. gevvgevv

   Yazarımız Yunusi devre çok basit olduğu için bir şema üzerinden devreyi yapmamış direkt uygulama yapmış. Bende okurlarımız için daha anlaşılır olması için şema hazırladım. Henüz bu tip çizim yapılabilen bir program görmedim şemaları kendim hazırlıyorum.

   CEVAPLA
 10. FxDevFxDev

  Yukarıda ‘bkrplz’ arkadaşımız çok güzel belirtmiş ve hesabını yapmış…
  Eğer önde taş direnç kullanırsanız ledli aydınlatma yapmanın bir mantığı kalmıyor (bence)…

  CEVAPLA
 11. sibernetiksibernetik

  Arkadaşlar crocodile clips diye bir program var(timsah logosu var he he) gerek adminimiz gevv gerekse sizler için gerekli basit ve güzel temel elektrik elektronik bileşenlerinin resimleri var.
  Daha çok elektroniğe yeni başlayanlar için düşünülmüş temel çizimler ve devreleri içerse de yukarıda bahsi geçen resmi oluşturmak için faydalı olacağı kanısındayım.
  İsterseniz bir ara atayım rapid e ordan isteyen arkadaşlar indirsinler.

  Selamlar saygılar.

  CEVAPLA
 12. snapssnaps

  devreyi yaptım arkadaşlar 5mm mantar led kullandım çok aşırı derecede ısınma var 1dk bile çalışsa bile lehimler eriyecek kadar ısınıyor ne yapmam lazım

  CEVAPLA
 13. AxuAxu

  öncelikle merhaba ben bu devreyi yapmayı düşünüyorumda gece lambası tarzı olupta ledlerin rengini değiştirsem mesela mavi yapsam kaç led kullanmam gerekir ve devre bu haliyle nekadar bir alanı aydınlatıyor ?

  CEVAPLA
 14. Recep AydönerRecep Aydöner

  Akşam bu devreyi birebir malzemeyle yaptım. 20 ledle mükemmel aydınlatıyor. Ben paralel 2 yirmi led daha ekledim. Sanırım çok az ışıkta azalma oldu.Ancak taş direnç 20 ledle bile çok iyi ısınıyor. Bunun nedeni ve çözüm yolunu bilen usta varsa…

  CEVAPLA
 15. ramazanramazan

  edindiğim bir habere göre amerikada çalışan bir türk bilim adamı bu lambalardan yapmış ama soğutuculu

  CEVAPLA
 16. ramazanramazan

  bende 220 v ile 50 led aydınlatma çalışması yaptım tasaruflu lamba gövdesine yerleştirdim güzelde çalışıyor yalnız acayip ısınıyor

  CEVAPLA
 17. oceksoceks

  merhaba,
  arkadaşlar bu devreyi şemadaki gibi mi yaptınız.benim bildiğim köprü diyota bir ön direnç yada bobin koymadan 220 volt verirseniz diyotlarınız zarar görür ve sigortaları attırır.özellikle 1n4007 gibi standart yavaş bir diyot kullanıyorsanız.yanlış mı biliyorum ben acaba.

  CEVAPLA
 18. asmaasma

  Oceks
  Öngöründe haklısın, gerçekte pek sorun çıkmıyor ama ilk enerji verildiğinde kapasite dolana kadar çok kısa süre diyotların limit değerleri aşılır ve dediğiniz gibi olur.
  Fakat diyot seçiminde sorun yok. 😉
  Mesela normal çalışma akımında (20mA) 1volt kadar gerilim düşümü olsa yeterli gelir diye düşünüyorum. 47ohm 1/4W direnç eklenebilir.(iyi olur)
  Kolay gelsin.

  CEVAPLA
 19. Talha MertTalha Mert

  Hocam bu devre toplamda kaç W’lık enerji harcıyor?

  CEVAPLA
 20. MelihMelih

  Taş direnç kullanmak yerine 224J veya 105J kuplaj kondansatörü ve ona paralel direnç ile 220V girişi çok cüz i akımlara düşürülüp istenirse bir zener diot ile istenilen voltaj ve voltaja bağlı sayıda led kullanmak mümkün.!!.Ledler 3 volt olduğuna göre devrede 12V luk bir zener kullanabilirsiniz.Yada 30V ile 10 adet led..Size kalmış..Şemam aşağıda..Çok az yer tutan devremi eski tasarruflu lambaların arka duyları ile değerlendiriyorum …Şİmdi bu devreye gece-gündüz olayı eklemek üzereyim..

  Şema :

  220v-led-lamp-sema

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir