15 SMD Led ile Tavan Tip Aydınlatma Led Lamba

| Haziran 5, 2023 Tarihinde güncellendi
15 SMD Led ile Tavan Tip Aydınlatma Led Lamba

15 adet smd led ile tavan tipi led lamba devresi neredeyse 20w helojen lamba kadar ışık veriyor devrenin çalışma voltajı 12v dc akım sınırlama için 100ohm dirençler kullanılmış lambanın gücü 1.8watt

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

SMD Led lamba ve Helojan Lamba Karşılaştırma resmi

smd-led-helojen-lamba-karsilastirma

Led labma devresine ait eagle ile hazırlanan pcb, şema dosyaları var. Lamba (LED) 150mA akım tüketimine ve dolayısıyla yaklaşık 1,8W çıkışa sahiptir. Halojenden LED ışığa geçiş yaparken trafoya daha fazla dikkat etmelisiniz! Bir transformatör kullanılmışsa, her şey yolunda.

Ancak, anahtarlamalı bir güç kaynağı kuruluysa minimum yük doğru olmalıdır, aksi takdirde güç kaynağı çalışmayacaktır. LED ışık alırken buna da dikkat etmelisiniz!

Kaynak: http://www.ulrichradig.de/home/index.php/projekte/g4-led-15

15-smd-led-ile-tavan-tip-aydinlatma-led-lamba

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2010/11/28 Etiketler: , , , , ,4 Yorum “15 SMD Led ile Tavan Tip Aydınlatma Led Lamba

 1. alkadroalkadro

  Merhaba,

  Görüntülerdeki 1.8 W lık ledin ,20W lık halojen lambayla karşılaştırmasındaki bir yanlışlık dikkatimi çekti. 20 W lık bir halojen lambanın muhadili 10-12 W lık led lambasıdır (devrede kullanılan 3v 30 mA lik ledlerden 110-130 adet lazım) .

  20W Halojen yaklaşık 850 lumendir

  Sizin kullandığınız ledler verimli(kaliteli) ise yaklaşık 8 lumendir.

  Halojen ile led karşılaştırmasında, halojen lamba ile aynı sıcaklıktaki ledler kullanılarak lümen karşılaştırması yapılır. Led teknolojisi görüntülerdeki değerlere ulaşmadı ve ulaşmasıda öngörülmüyor. Görüntülerde yanlış bilgilendirme olduğu kanısındayım.

  Ayrıca devrede 3 V 30 mA lik SMD Ledler bulunmakta. Toplam çekilen güç 1.8 W. Ledlerin çektiği güç 1.35W. Kayıp yaklaşık olarak 0.45 W yani %25 ve herhangi bir akım koruma devresi de bulunmuyor. Akım koruması olmayan bir devre led ömrü(B50 süresi,yani ledin aydınlatma şiddetinin yarıya inmesi) 50.000 saat olsa bile, bu sürenin yarısına bile ulaşamayacaktır.

  Sonuç olarak bu devreyi gece lambası olarak veya ayna aydınlatmasında kullanabilirsniz. İç aydınlatma için lümen değeri çok düşük olduğundan yetersiz kalacaktır.

  Saygılarımla

  CEVAPLA
 2. electroizmelectroizm

  hocam devreniz gayet güzel olmuş bende buna benzer bir proje ödevi aldımda yardımcı olabilirmisiniz.

  Aldığım proje ödevine göre küçük maket bir evin odalarına ikişer power led koyarak bu power ledlerin açılıp kapanmasını RF kontrollü ile sağlayacağım ayrıca her odaya da hareket sensörü yerleştirmem gerek karanlıkta sensörün yardımı ile power ledler açılıp kapanabilecek. Bir nevi akıllı ev yapacağım nasıl bir yol izlemem gerek, hangi işlemcileri kullansam iyi olur, RF alıcı – verici frekans aralıkları ve kanal sayısı nasıl olmalıdır yardımlarınızı bekliyorum.
  Saygılar…

  CEVAPLA
 3. elektromanyakelektromanyak

  arkadaşım devren süper olmuş…. halojen lambalar öldü kabul edin… artık yeni teknoloji led ile aydınlatma var …. mesela 90 wattlık led aydınlatma ile sokak aydınlatması yapıyor…çok lümen az enerji kaybı… yaşasın led….

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir