12V DCDC Simetrik 350 Volt Güç Kaynağı SG3525 ETD49

| Haziran 10, 2023 Tarihinde güncellendi
12V DCDC Simetrik 350 Volt Güç Kaynağı SG3525 ETD49

Devre 12v giriş voltajını simetrik +350v -350v olarak çeviriyor pwm kontrolü için sg3525 entegresi kullanılmış. Yazar Lambalı anfi çalıştırmak için tasarlanmış çıkış gücü kanal başı 400ma 350volt için oladıkca güçlü ek olarak +15v ve 78xx serisi regülatöre göre değişen çıkışıları var.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Devre DCDC çevirici smps (switched mode power supply) olarak çalışıyor aklıma ilk gelen oto anfisi ama lambalı anfiler arabada nasıl kullanılır araba giderken sarsıntı vs. ne olur bilemiyorum. Devreye ait devre şeması, pcb çizimi ETD49 trafo sarım bilgileri var.

sg3525-etd49-smps-12v-dcdc-valve-tube-350v-350volt

Devrenin kalbi darbe genişlik modülatörü SG3525’tir. Push-pull topolojisinde çalışan X101 trafosunu simetrik olarak kontrol edecek şekilde kablolanmıştır. DC gerilim yükseltilemeyeceği için bundan AC gerilim elde edilmeli veya trafo AC gerilimle sürüldüğüne inandırılmalıdır. Bu amaçla, iki birincil sargı, MOSFET’ler aracılığıyla dönüşümlü olarak toprağa bağlanır. Sargılar, akımlar zıt yönlerde dönüşümlü olarak akacak şekilde kablolanmıştır. Bu, AC voltajı Vss = 2Ub olan tek bir primer sargılı bir transformatörü sürmekle aynı etkiye sahiptir. MOSFET’ler için simetrik kontrol sinyalleri, OUTA ve OUTB çıkışlarında U101 tarafından sağlanır.

Devre, R103 ve C108 tarafından verilen 35KHz anahtarlama frekansı ile çalışır. MOSFET’lerin devreye girme sürelerinin çakışmasını önlemek için, R104 üzerinden her iki çıkışın da kapalı olduğu bir “ölü zaman” ayarlanır. C109, açma sırasında MOSFET’ler için sürücü darbelerinin yavaşça yükseltilmesini sağlar, böylece açma sırasında akım zirvelerini önler. Endüktanslar burada anahtarlandığı için, geçiş geçişleri kaçınılmaz olarak meydana gelir.

L101, C101-C104, 12V beslemeye girmelerini engeller. L102, U101’in temiz, geçici olmayan bir çalışma voltajı ile beslenmesini sağlamak içindir. İkincil tarafa bağlı güç paketini aşırı gerilimden korumak için devre bir koruyucu devre ile donatılmıştır. C401’deki gerilim, D410 – D412’deki Zener gerilimlerinin toplamını aşarsa, Q403 iletken olur ve sonuç olarak Q101 de olur. SG3525’in 10. pimindeki +Ub, MOSFET’leri sürmek için çıkışları kapatır. D106, MOSFET’lerin kapılarını çok yüksek bir kontrol voltajından korumak için yaklaşık 17 voltluk bir giriş voltajında ​​çıkışların tamamen kapatılmasını sağlar.

İkincil tarafta, büyük ölçüde tanıdık bir resim sunuluyor. +/- 350V’yi dengelemek için devre, stabilize edilmiş güç kaynağından gelir, işlevsellik burada ayrıntılı olarak açıklanmaktadır. Orada kullanılan BYV96E doğrultucu diyotları burada da kullanılabilecek kadar hızlıdır. Yüksek anahtarlama frekansı nedeniyle, kademeli kapasitörlerin değerleri önemli ölçüde daha küçük olacak şekilde seçilebilir.

+XXV çıkış voltajı, harici bir oynatıcının beslenmesi için tasarlanmıştır, bunun için karşılık gelen sabit voltaj regülatörü U301 kullanılmalıdır. Biri veya diğeri, bobinlerin transformatör ile doğrultucu arasındaki yerleşimini merak edebilir. Burada çeşitli kombinasyonları test ettim ve çıkış voltajlarının temizliği açısından en iyi sonuçları bu kombinasyonla elde ettim.

Bu devrenin püf noktası transformatördür. Muhtemelen transformatörü kendiniz sarmaktan kaçınamazsınız. Çekirdek olarak bir ETD49/25/16 N87 seçtim. Performans açısından, bu acımasızca büyüktür, ancak çok sayıda ikincil sargıyı barındırmak için yeterli alan sunar. Projenin başarı ile taçlandırılması için işte talimatlar:

Birincil sargılar ilk önce uygulanacaktır. Bunu yapmak için, 1,1 mm² çapında iki adet 1 metrelik emaye bakır tel kesin, bir telin ucunu pim 1’e, diğer telin ucunu pim 2’ye takın ve iki teli birlikte bobin gövdesine paralel olarak sarın. 9.5 sargı. İki telin bobin gövdesine yakın olması ve her zaman paralel olarak yönlendirilmesi önemlidir. 9.5 sargıdan sonra, teller de mümkün olduğu kadar paralel olarak 9/10 pimine geri yönlendirilmelidir. 1,1 mm²’lik bir tel ölçüsü, ETD49’un tam olarak bir katmanını doldurur.

Kaynak: high-amp.de

12v-dcdc-simetrik-350-volt-guc-kaynagi-sg3525-etd49

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2011/09/06 Etiketler: , , , , , , ,10 Yorum “12V DCDC Simetrik 350 Volt Güç Kaynağı SG3525 ETD49

 1. GökhanGökhan

  ben 300 watlık power supply ile araba anfisi beslemek istiyorum yalnız nasıl yapılcağını pek bilemiyorum hangi kablo 12 v veriyor yardımcı olurmusunuz teşekkürler..

  CEVAPLA
 2. GökhanGökhan

  şimdi denedim ama anfi çalışmadı bide anfide ram diye bişey o nedir biliyomusunz

  CEVAPLA
 3. GökhanGökhan

  acaba anfinin çalışması için tüm sarı kabloları ve tüm siyah kabloları birleştirmekmi gerekiyor

  CEVAPLA
 4. gevvgevv Yazar

  ram ya da rem, remote bu uç araba çalıştığında anfinin açılması için

  anfiyi araba dışında çalıştırmak için ram girişinede +12v vereceksiniz

  CEVAPLA
 5. GökhanGökhan

  Teşekkür ederim arkadaşım sağ ol yardımın için

  CEVAPLA
 6. GökhanGökhan

  hocam ben bir şey daha soracağım ama bu konuyla alakalı değil arabadaki teype ekolayzer bağlanırmı yani şöyle yapmak istiyorum teyp e eko bağlayıp ekoyada bir mid takımı bağlamak istiyorum anfide bağlı arabada anfinin sadece basa çalışmasını istiyorum ekolayzerinde midlere çalışmasını istiyorum ekolayzer 100 wat teyp 200 w

  CEVAPLA
 7. erhanerhan

  merhabalar ben S 350 12 power suppley ile oto müzik sistemini evde çalıştırmayı başardım, çokta memnunum ancak power suppley aşırı derecede fan sesi veriyor, ses sistemi çalışsın veya çalışmasın prize takar takmaz buz gibide olsa fan çalışmaya başlıyor, üzerinde anladığım kadarıyla ingilizce fanın sıcaklığa göre açılıp kapandığını yazan bir ibare var merak ettiğim fan neden sürekli çalışıyor fan sesi rahatsız edici derecede yüksek cevaplarınız için şimdiden teşekkürler…

  CEVAPLA
 8. Bülent NurBülent Nur

  Erhan kardeşim yanılmıyorsam fanın ısıdan bağımsız yüksek devirde dönüyor. Kendin bir fan hız ayar (bu sitede mevcut) devresi yapıp eklersen fan daha düşük devirde çalışır ve rahatsız edici sesi duymazsın 🙂 (max. ısıda fan gürültüsünü duyacaksın)

  CEVAPLA
 9. metinmetin

  12v dc-dc simetrik 350v güç kaynağı almam gerekiyor nerden alabilirim ?

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir