12V Akü (Lead acid SLA) için Şarj Kontrolü

| Mayıs 19, 2023 Tarihinde güncellendi
12V Akü (Lead acid SLA) için Şarj Kontrolü

Devrede kullanılan Mikrodenetleyici pic16f88 açıklama (ingilizce) devre şeması, asm hex kodları pcb dosyası var. 10 amper şarj akımı sağlayabiliyor 60 amper aküleri şarj etmek için kullanılabilir sıcaklık kontrol ledli gösterge vb. gibi özellikleri bulunuyor.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

12V kurşun-asit veya SLA piller için şarj regülatörü

Standart 12V kurşun-asit akü şarj cihazını veya güneş pili yükselticisini bu Şarj Regülatörü kullanarak tam 2 veya 3 adım şarj cihazına yükseltin. Sıcaklık izleme ve LED göstergesini içerir. Tüm parametreler kurşun asit veya Kapalı Kurşun Asit (SLA) akülerin şarj edilmesi için ayarlanabilir.

Kurşun-asit şarj cihazlarının çoğu çok basittir. Bu tip şarj cihazındaki asıl sorun, sonunda pili aşırı şarj etmesi ve cihaza ciddi şekilde zarar vermesidir.

Temel bir şarj cihazına tam otomatik bir Şarj Cihazı eklenmesi bu eksiklikleri giderecektir. Ayrıca pillerinizin ömrünü uzatacak ve gerektiğinde kullanıma hazır bir akünün şamandıra şarjda bırakılmasına izin verecektir.

Tipik bir kurşun asit akü şarj cihazı, transformatör içerir. Çıkış, aküyü şarj etmek için ham DC sağlamak üzere iki güç diyotu kullanılarak düzeltilir. Transformatör çok fazla akım veriyorsa, bir termal kesme açılır.

Akü şarj göstergesi, zener diyot, LED ve direnç kadar basit olabilir. Gerilim, zener diyodunun (12V) kırılma gerilimini ve yeşil LED’in ileri gerilimini (yaklaşık 1,8V’da) aştığında LED yanar. Böylece LED 13,8V’de yanmaya başlar ve voltaj arttıkça parlaklık artar. Bazı şarj cihazlarında şarj akımını göstermek için bir ampermetre de bulunabilir.

Aslında, Şarj Regülatörü, şarj cihazını aküye bağlayabilen ve çıkartabilen bir anahtarlama cihazıdır. Bu, şarj üzerinde kontrolü ele almasına ve doğru voltajda şarjı durdurmasına izin verir.

Şarj Kontrol Cihazı akımı açıp kapatabilir veya her iki saniyede 20ms ile sürekli açık arasında değişen seri seri halinde uygulayabilir. “Toplu şarj” olarak adlandırılan ilk aşamada, akım normalde sürekli olarak mümkün olduğu kadar hızlı şarj etmek için uygulanır. Ancak, ana şarj akımının çok yüksek olduğu düşük kapasiteli pillerle, patlama genişliğinin azaltılması ortalama akımı azaltır. Bu nedenle, örneğin, 4A’lık bir pil şarj cihazınız varsa, akım 4A’dan herhangi bir yerde% 1’lik adımlarla% 1’lik adımlara (40mA) düşürülebilir, şarj oranı kontrolü kullanılarak.

mikrodenetleyici_sarj_kontrol

sla-charger

Kaynak: siliconchip.com.au/cms/A_110348/article.html

12v-aku-lead-acid-sla-icin-mikrodenetleyici-ile-sarj-kontrolu

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2008/09/02 Etiketler: , , ,4 Yorum “12V Akü (Lead acid SLA) için Şarj Kontrolü

 1. EmreEmre

  Bu devre ile kuru aküyüde şarj edebilimiyiz şimdiden teşekkürler.

  CEVAPLA
 2. yavuzyavuz

  benim yapmış olduğum bir sistemde 12volt akü çok kolay bitiyor bunu çok çabuk şarj etmem gerek bilginiz varsa yardımcı olurmusunuz teşekürler

  CEVAPLA
 3. osmanosman

  iyi günler arkadaşım ben hidrojen üretmek için bir kit yaptım ama çok akım çekor arabanın jarz dinemosu yetiştirmiyor. ve aynı zamanda evdede kulanmak istiyorum bununla ilgili ne yap biliriz normal şarz cihazı işimizi görürmü.

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir