Yüksek Güçlü 30 Amper DC Motor Hız Kontrol Devresi

| Haziran 5, 2023 Tarihinde güncellendi
Yüksek Güçlü 30 Amper DC Motor Hız Kontrol Devresi

DC Motor hız kontrol devresinin gücü 30 amper 12…32 volt arası çalışabiliyor PWM tekniği ile hız kontrolü yapılıyor “Reversible” ters, düz kontrol özelliği var. Devre LM358, CD4093, ve IRF2804 mosfetler üzerine kurulu hız kotrolünü 5k potansiyometre ya da “hall effect throttle” deniyen Joystick ile yapılabilir.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

dc-motor-reversible-hall-effect-throttle-pwm

DC Motor Hız Kontrol Cihazı Yüksek Gücüne göre kısmen yapımı kolay malzemeleri bulunabilir 12-32V arası ve 30A . Yumuşak başlatma, motor yönünün röle değiştirilmesi ve PWM hız kontrolü özelliklerine sahiptir.

DC Motor Hız Kontrolörü, motoru sürmek için paralel bağlanmış bir çift yüksek güçlü Mosfet ve motor yönü değiştirilebilir hale getirmek için röle devresi kullanır. 30A’e kadar akımlarda 12-32V akülerden çalışabilir. Röle ile yön değiştirme devresinin mantık kontrolü, yalnızca motor durdurulduğunda yön değiştirebileceği anlamına gelir.

Ünite iki bölümden oluşuyor Birincisi, iki paralel Mosfet ve darbe genişlik modülasyonu (PWM) sağlamak için bir çift op amplifikatörlü temel hız kontrolüdür. İkinci bölüm, röle devresini ve mantık kontrolünü ekler. Motor yönü ters çevirme özelliğine ihtiyacınız yoksa, yalnızca devrenin PWM kontrol katını yapabilirsiniz

30a-motor-control-circuit-project

Hız kontrolü, yerleşik bir trimpot, harici bir 5k potansiyometre veya bir Hall Effect sensörüne dayalı bir motosiklet gaz kelebeği aracılığıyla gerçekleştirilebilir. Bu, tekerlekli sandalye kumandası veya elektrikli bisiklet için ideal olabilir.

Motor Hız Kontrolü Osiloskop Görüntüleri

Şekil 1: Temel kontrol işlemi göstermektedir. Osilatörden gelen üçgen dalga 3,5V’luk bir referansla (pembe çizgi) karşılaştırılır ve bu referansı aştığında, karşılık gelen bir motor sürücü darbesi (mavi çizgi) üretilir.

motor-hiz-kontrolu-osiloskop-motor-speed-control-oscilloscope

Şekil 2: Daha yüksek hız ayarlarında çalışmayı gösterir. Üçgen dalga biçimi artık zamanın daha büyük bir kısmı için referans voltajını aşmaktadır ve bu nedenle motora beslenen darbeler çok daha geniştir.

ucgen-dalga-motor-hiz-kontrolu-referans-voltaj-osiloskop

Devre açıklaması

İlk olarak, IC1 (LM358 dual op amp) ve 5k potansiyometreye odaklanalım. Op amp IC1a ve ilgili bileşenleri bir üçgen dalga osilatörü içerir. Frekansı 300Hz civarındadır ve çıkış genliği tepeden tepeye 1V civarındadır. Bu üçgen dalga formunun ortalama DC seviyesi, 5k hız kontrol potansiyometresinin ayarına bağlı olarak yukarı veya aşağı kaldırılabilir.

Bu çıkış dalga formu, IC1b’nin ters çevirmeyen girişine bağlıdır, pin 5. IC1b, bir karşılaştırıcı olarak bağlanır ve üçgen dalga formunu, pin 6’daki 3.5V sabit referans ile karşılaştırır. 5. pindeki üçgen dalga biçimi, pin 6’daki 3.5V referans voltajını aşar, pin 7’deki çıkış yüksek olur ve bu, iki güç Mosfeti (IRF2804), Q6 ve Q7’yi açar.

motor-hiz-kontrol-mosfet-motor-speed-control-circuit-schematic

Bu, üçgen dalga formu zirveleri 3,5V’un üzerine çıktığında Mosfet’lerin darbeli olduğu anlamına gelir. Hız kontrolünü ilerletmek, darbelerin görev döngüsünü artırır.

Devre çalışması, Şekil 1 ve Şekil 2’deki Osiloskop ölümlerinde gösterilmiştir. Her durumda, yeşil çizgi üçgen dalga biçimini gösterirken, pembe çizgi sabit olan 3,5V referansını gösterir. Gördüğünüz gibi, üçgen dalga formunun bir kısmı pembe çizgi ile her kesiştiğinde ve onun üzerinde olduğunda, mavi çizgide gösterildiği gibi Mosfet geytlerine gelen bir darbe vardır. Pozitif besleme hattı ile Mosfet drenajları arasındaki motordaki voltaj sarı çizgi ile gösterilir.

Kaynak: http://www.siliconchip.com.au/cms/A_112070/article.html

Not: Bu devreyi uyguladım AVT, akülü motorlarda kullandım PCB çizimi ve diğer detaylar: 12V 24V 32V Motor Sürücü Devresi 30A Gaz Kolu, Potans Kontrol

yuksek-guclu-30-amper-dc-motor-hiz-kontrol-devresi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2010/11/29 Etiketler: , , , , ,5 Yorum “Yüksek Güçlü 30 Amper DC Motor Hız Kontrol Devresi

 1. kanarienkanarien

  220v.giriş 3×36 volt çıkış ve 200hz. devre lazım max 3 A. ufak bir motoru sürmek için elinizde ucuz bir çözüm varsa bildirmenizi rica ederim. teşekkürler

  CEVAPLA
 2. ufukufuk

  Anlık dayanabileceği akım değeri ne kadar? Çok güzel paylaşım

  CEVAPLA
 3. Şaban AliŞaban Ali

  arkadaşlar bu devreye 2 adet 12 voltluk 60 amperllik akü baglasak motora verdiği akım 30 amper oluyor değil mi ?

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir