Usb Step Motor Kontrol

| Mayıs 13, 2023 Tarihinde güncellendi
Usb Step Motor Kontrol

Microcontroller ile gerçekleştirilmiş güzel bir uygulama güçlü motorlar için geliştirilebilir Kontrol programı oldukca basit. Devrede PIC18F4550 Kullanılmış Basit Step motorları Bilgisayardan Usb bağlantısı ile kontrol edebilirsiniz Konrol programı Delphi 6 ile yazılmış Sağ Sol ve Dur komutları bulunuyor

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Bu, bazı cihazların USB arabirimi aracılığıyla nasıl kontrol edileceğini gösteren bir örnektir. Delphi ile PC yazılım programı.

Özellikler :
– 48MHz’de tam hızlı USB arayüzü ile CPU PIC18F4550.
– USB 2.0 uyumluluğu
– Çip üzerindeki USB sürücüsü kullanılır
– Kontrol 1 kademeli motor.
– USB cihazları tarafında üretici yazılımı için MPLAB C18.
– PC Host yazılımı için Delphi 6.

control-stepping-motor-via-usb-interface-schematic

PIC18F4550, PC ile haberleşen ve adım motorunu kontrol eden ana cihazlardır. Güç kaynağı, kademeli motorun gerektirdiği harici güç kaynağını kullanması gereken +Vmotor hariç devre için +5V Vbus’tan alınır. Devreye 250mA’den fazla akım çeken daha fazla bileşen eklerseniz, Vbus yerine +5V harici güç kaynağı kullanmalısınız. Çünkü Vbus, 250mA’den fazla akım sağlayamaz ve Vbus’u devreden çıkarmayı unutmayın.

+V motorunu Vbus’a bağlamayın.

Donanım yazılımı Microchip’ten USB sürücülü MPLAB C18 ile bu örnek programın üretici yazılımı. Değiştirmeniz veya yeni komut eklemeniz gerekirse, lütfen kullanıcı klasöründeki user.c ve use.h dosyasına bakın.

PC yazılım tarafı C++’dan değiştirilen delphi 6 ile bu örnek program Microchip personeli tarafından yazılmıştır. Bu örnek için 3 komutun orijinal kaynak kodunu değiştirdim: sola dönün, sağa dönün, motoru durdurun ve bağlanın. C++ örneğinin ayrıntıları için PICDEM™ FS USB Kullanım Kılavuzu’na ve ilgili dosyalara bakın.

Bu proje için kullanılan USB sürücüsü, C/C++ ile programlama yapan Mikroçip Genel Amaçlı USB Windows sürücüsüdür.

step-motor-program.jpg

usb-step-motor-kontrol

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2008/01/13 Etiketler: , , , ,8 Yorum “Usb Step Motor Kontrol

 1. tam64isabettam64isabet

  delphi ile yazdıgınıza gore usb iletisim protokolünü biliyorsunuzdur bende step motor kontrolünü c# ile yapmak istiyorum ama usb protokolü hakkında bilgim yok yani dıs devreye veriler nasıl gidiyo???yardımcı olursanız cok sevinirim

  CEVAPLA
  1. gevvgevv Yazar

   İlginiz için teşekkürler. Link kırık değil kontrol edildi ayrıca program resimi üzerinde site adresi var

   CEVAPLA
 2. PsiKoMaNYaKoLoGPsiKoMaNYaKoLoG

  linkteki dosyanın içerisinde bulunan ikinci rar dosyasında hata veriyor

  CEVAPLA
 3. yyyyyy

  linkteki dosyaları indirdim ayrıyetten visual basic programını kurdum bilgisayara fakat yukarıdaki bilgisayar programını çalıştıramadım yardımcı olursanız sevinirim

  CEVAPLA
 4. sametsamet

  öncelikle projem bilgisayar kontrolü ile helikopter uçurma ben step motoru kullanmayı düşünüyorum bu konu ile ilgili bilgi verirseniz sevinirim.

  CEVAPLA
 5. memocavusmemocavus

  arkadaşlar proteus programında usb bağlantısını kuramıyorum “usb tanınmadı” hatası veriyor. ayrıca arayüz programını çalıştırdığımda da mpusbapi.dll hatası veriyor. bu sorunları nasıl çözebilim . teşekkürler.

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir