Unipolar Step Motor Sürücü LCD WG12864B Mosfet IRFZ44

| Haziran 11, 2023 Tarihinde güncellendi
Unipolar Step Motor Sürücü LCD WG12864B Mosfet IRFZ44

Unipolar step Motor sürücü devresi grafik lcd WG12864B glcd göstergeli kontrol PIC18F4520 ile sağlanıyor. Çıkışlarında irfz44 mosfet kullanıldığı için 4.5 ampere kadar 12-24 volt motorları sürebiliyor. Menü butonları ile gerekli şartlar belirleniyor sürme şekli, akım ve sıcaklık ayarı yapılabiliyor. Yazılım CCS C ile hazırlanmış kaynak kod, isis simülasyon, ares pcb tüm kaynaklar var.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Hazırlayan: esb72 18F4520 ile Grafik LCD’li Step Motor Kontrolü – 04.12.2008 Emeği geçen hazırlayan kişilere teşekkürler.

step-motor-control-lcd-pic step2-circuit-test-motor-pic step3-pcb-motor lcd-wg12864b-18F4520-step-motor-irfz44-mosfet

Devrenin Kullanımı: Aslında kartın kullanımı oldukça basit.Cihazı ilk enerji verirken Menü tuşuna basılı tutulursa default değerler yüklenir.ekrana görüntü ve menüler geldikten sonra MENU tuşu ile ayar menüsüne girerek oklar ile menüde gezerek Sürüş Tipi,Akım Set, ve Isı Set değerleri ayarlanır.

START tuşuna basarak motorun dönmesini sağlayabilirsiniz..SAĞ-SOL ok tuşlarına basarak belli bir yönde döndürebilir yada direction tuşu ile yönü değiştirebilirsiniz. START tuşuna birkez basıldıktan sonra STOP tuşu olarak çalışır.Devre üzerindeki pot ile motorun hız kontrolü yapılmaktadır.Pot sökülerek yerine klemens bağlayarak harici 0-5V ilede hız kontrolü yapılabilmektedir..

Açıklamalar: Devrede motor gövdesine bağlanacak olan LM35 sensör pinlerinden çıkacak olan kabloları Sensör klemensine bağlayabilirsiniz.Böylece motorun o anki ısısını ölçerek set edilen ısı içerisinde güvenle çalışması sağlanır.Ekranda “ISI YÜKSEK” alarmı görülünce ısının düşmesi beklenir.Daha sonra Isı düşünce alarm kendiliğinden kapanır..

Aynı şekilde devrede akım ölçümüde vardır. Set akımının geçilmesi durumunda Motor enerjisi kesilir ve ekrana “AKIM YÜKSEK” yazısı çıkar.OK tuşuna basarak bu alarm durdurulabilir.

Program geliştirmeye açıktır. Bazı satırların yanlarındaki açıklamalar işinize yaracaktır.

Teknik Bilgiler

 • Çalışma Gerilimi : 12-24V DC
 • Motor Akımı : Max 4.5A
 • Motor Tipi : Unipolar Step
 • İşlemci :18F4520
 • LCD :Winstar WG12864B

Not: graphics.c ve hdm64gs12.c dosyaları C:\Program Files\PICC\Drivers altında bulunmalıdır.eğer dizin altında bu dosyalar mevcutsa eskilerini yedekleyerek bu dosyaları kopyalayınız.

Mtor sürücü Ccs c, proteus simülasyon, ares pcb dosyaları:

unipolar-step-motor-surucu-lcd-wg12864b-mosfet-irfz44

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2011/09/22 Etiketler: , , , , , ,7 Yorum “Unipolar Step Motor Sürücü LCD WG12864B Mosfet IRFZ44

 1. dindindindin

  i cant download this project please help me……………????

  CEVAPLA
 2. dindindindin

  hallo i`m from indonesia can you give link of this project please? i can not download this project,pleade help me? i need this project….

  CEVAPLA
 3. A. Tahir İnceA. Tahir İnce

  Merhaba bu şekilde step motor surmek doğru mu? Ya mcu’dan fazla akım çekerse mosfet? mcu pert olmaz mı? bunun yerine mcu ile mosfet arasına bir opamp mesela LM358 felan daha iyi olur galiba hem çok yüksek giriş voltajları ile mosfet tetiklenebilir hemde opampın giriş akımı çok düşük..

  Ayrıca 1.8, 2.5 ve 3.3 voltaj seviyelerinde çalışan mcular için bu devreyi kullanamayız…

  Fazla bilgim yok ama bende şöyle devamlı kullanacağım motor surucu devresi yapmaya çalısıyorumda.. Şu mosfet sürme yöntemlerini pek kavradığım söylenemez..

  CEVAPLA
 4. fthdmrlfthdmrl

  merhabalar…devreyi ısis te çalıştırıken hata veriyor ama bu devreyi yapacağım daha önce yapan varmı sorunsuz çalıştımı

  CEVAPLA
 5. MehmetgzelMehmetgzel

  ta abi herşey iyi güzelde ben ccs c armasında buldum bu programı yanlız açınca visual basic olarak açabiliyorum hata bende mi, acaba yoksan ccs c de yazılmamışmı program

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir