TLC5940 PIC18F2550 USB pwm rgb ledli vumetre

| Haziran 2, 2023 Tarihinde güncellendi
TLC5940 PIC18F2550 USB pwm rgb ledli vumetre

USB kontrollü pwm rgb ledli vumetre devresinde 3 adet TLC5940 ve bir adet pic18f2550 kullanılmış 16 adet 5mm rgb led sürülüyor. Bilgisayar (Visual Studio C#) ve mikrodenetleyici (Microchip pic c) yazılımlarının kaynak kodları var.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

USB Kontrol yazılımı Windows 7 ve Vista uyumlu (xp desteklemiyor) Ayrıca devrenin expresspcb ile hazırlanmış şema, baskı devre dosyalarıda bulunuyor.

Bu proje, bir Windows 7 veya Vista ana makine tarafından USB aracılığıyla kontrol edilen bir RGB LED VU metreoluşturur. Proje birkaç amaca hizmet ediyor: İlk olarak, Windows makinesinden ses bilgilerinin nasıl okunacağını ve bunun USB üzerinden cihaza nasıl aktarılacağını gösteriyor (bu, USB Performans İzleyicisi projemden sonra birkaç kez ortaya çıkan bir soruydu). İkincisi, açık kaynaklı bir TLC5940 sürücüsü uygular. AVR mikro denetleyicisi için bir kitaplık olmasına rağmen, PIC için açık kaynaklı bir kitaplık bulamadım. Umarım bu gösteri, PWM parlaklık kontrolü ile çok sayıda LED’i kontrol etmek isteyen herkes için faydalı olacaktır.

Bu projedeki donanım çok yalındır. Tanıtım kartı, bir 5V regülatör (anahtarlama), gerekli USB bileşenlerine sahip bir PIC18F2550, PWM’li 3xTLC5940 16 kanal seri LED sürücüleri ve 16 yüksek yoğunluklu RGB LED’den oluşur.

Devre tasarımında dikkat edilmesi gereken tek gerçek, kristal osilatörün yanına yerleştirilmiş iki büyük kapasitördür. LED’leri PWM aracılığıyla kontrol ederken 5940’lar tarafından gerçekleştirilen yüksek hızlı anahtarlama, çok fazla güç rayı gürültüsü üretir (ve çok demek istiyorum!). İki kapasitör, PIC’nin zamanlama devresinin sabit kalmasını sağlamaya yardımcı olur. Breadboarding sırasında 5940’lar, diğer kötü yan etkilerin yanı sıra PIC’nin sıfırlanmasına neden olur.

Basamaklı TLC5940’ları test etmek ve göstermek istediğim için LED’ler çoğullanmamıştır. Her LED doğrudan kontrol altındadır. Bununla birlikte, LED’ler tarafından üretilen büyük miktarda parlaklık göz önüne alındığında, nihai sonuç çoğullama nedeniyle zarar görmez ve gerekirse kod kolayca uyarlanabilir.

Donanım yazılımı, PIC18F ve Windows tabanlı USB Genel HID aygıtları için Açık Kaynak Çerçevemde bulunan yazılıma dayalıdır. Bu tabana iki katman ekledim, en düşük seviye genel bir TLC5940 sürücü kitaplığıdır. TLC5940, hem 4096 parlaklık seviyesini destekleyen (PWM kullanarak) hem de her LED için bağımsız parlaklık seviyesi düzeltmesine sahip 16 kanallı bir LED sürücüsüdür. Sürücü, tek bir TLC5940 yongasını destekleyebilir veya bunları birlikte basamaklandırabilirsiniz. Teorik olarak, tek bir PIC’den yaklaşık 20xTLC5940’ları kontrol edebilmelisiniz (yani toplamda 16×20 = 320 LED’iniz olur). Bu maksimuma kadar test etmemiş olmama rağmen, bu örnek proje, 16 RGB LED için gereken 48 kanalı sağlamak için kademeli 3 çip kullanıyor.

TLC5940 üzerinde katmanlanan, 5940 kitaplığı aracılığıyla RGB kontrolünü uygulayan başka bir kitaplıktır. Bu, LED’leri kontrol etmeyi kolaylaştırmak için solma, solma, renk dengeleme ve bir dizi başka kullanışlı işlevi içerir.

USB kontrolü iki komutla sağlanır; ilk komut, ana bilgisayarın kırmızı, yeşil ve mavi kanallar için ‘standart’ 0-255 değerleri kullanarak 16 LED’in tümünün renk yoğunluklarını belirlemesine olanak tanır. İkinci komut, ana bilgisayarın LED’ler için gerekli sönme süresini belirlemesine izin verir (kütüphaneler ayrıca sönmeyi de destekler, ancak bu, VU ölçer gösterimi için gerekli değildir).

Ana bilgisayar yazılımı, Visual Studio C# 2010 kullanılarak yazılmıştır ve hem Windows 7 hem de Vista ile uyumludur. Çekirdek ses API’sini kullanması nedeniyle Windows XP’de çalışmaz (çünkü XP API’yi sağlamaz).

Host yazılımı 3 bölümden oluşmaktadır. Açık kaynak C# kitaplığım, USB genel HID iletişimini gerçekleştirir. Çekirdek ses API’si, API paketleyicisini The Code Project’te yayınlayan Ray Molenkamp tarafından sağlanmaktadır. API gerçekten çok güçlü, onu parça bilgilerini almak ve bir LCD’de görüntülemek veya USB ses kontrol yüzeyleri uygulamak için bile kullanabilirsiniz. Ana bilgisayar yazılımının son kısmı, VU Metre ekran kodunun kendisidir.

Ekran görüntüsünden de görebileceğiniz gibi, bir dizi seçenek mevcut. Ekranın ‘sönümleme’ süresini ayarlayabilirsiniz (sesi takip etmek için düşme hızı – daha yavaş sönümleme, ekranı daha pürüzsüz hale getirir, ancak doğruluk pahasına). Yavaşlama süresi, LED’lerin sönmesi için geçen süreyi yapılandırır. Ayrıca ekranın başlangıç ve bitiş renklerini de ayarlayabilirsiniz (ana yazılım, ekrandaki renkler arasındaki solmayı otomatik olarak gerçekleştirir). ‘En yüksek renk uzunluğu’, ‘bitiş renginde’ kaç LED olması gerektiğini belirlemenizi sağlar, bu da rengi biraz uzatmanıza olanak tanır (bu, belirli renk şemalarında güzeldir).

Ayrıca 3 çeşit gösterim vardır. Hem sağ hem de sol kanalların ortalamasını gösteren tek bir çubuk. Her biri merkezde ‘sıfırlanmış’ ve aynı şey ancak ekranın dışında sıfırlanmış 8 LED kullanan 2 çubuk.

Alt kısımdaki durum satırı, USB cihazının bağlantı durumunu gösterir. LED’i izleyebileceğiniz için yazılımın bağlı donanımla veya donanım olmadan çalıştığını unutmayın.

rgb-led-vu-meter-tlc5940-driver-pic18f2550-pwm-leds

PIC18F2550 RGB LED Vu metre şeması;

rgb-led-vumeter-schematic

Kaynak: waitingforfriday.com/?p=371

tlc5940-pic18f2550-usb-pwm-rgb-ledli-vumetre

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2010/08/13 Etiketler: , , , , , , , , , ,6 Yorum “TLC5940 PIC18F2550 USB pwm rgb ledli vumetre

 1. AYBAYB

  Eğer tlc5940 entegresinden bulabilirsem bu devreyi yapmayı düşünüyorum fakat kaynak dosyada “RGB Baragraph” klasörü altında C dili ile yazılmmış dosyalar var bunlardan hangisi ana proğram acaba bir bilginiz varmı….

  CEVAPLA
 2. recp onaranrecp onaran

  bu devrenin nasıl çalıştığını tam oalarak anlayamadım yani PC’deki müziğe göremi yanıyor ledler ayrı ses girişi varmı çalışma prensibi nasıl anlatırsanız yapacağım

  CEVAPLA
 3. gevvgevv Yazar

  bilgisayardaki müzige, sese göre ledler ışık veriyor ek olarak program ile ses seviyesi renkler ayarlanabiliyor

  CEVAPLA
 4. İsmailİsmail

  Ben bu devreyi ledleri değişik şekilde bağlayarak kurabilirmiyim misal Küp şeklinde kalp şeklinde ?

  CEVAPLA
 5. gökhangökhan

  TLC5940 entegresini Türkiyede bulabilen var mı? Bildiğim kadarıyla fiyatı bayaa bi fazlaydı. Eğer ucuz bulabilinirse çok iş görebilecek bir entegre.

  CEVAPLA
 6. ömer akbulutömer akbulut

  BUNU NASIL YAPARIM YA BASKI DEVRESİNİ BULAMADIM MUTLAKA YAPMAM LAZIM.

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir