Ters Polarite Koruması

| Mart 15, 2019 Tarihinde güncellendi
Ters Polarite Koruması

DC voltaj ile çalışan devrelerin bir çoğunda ters voltaj koruması bulunuyor “Bazı Li Ion Pillerin İçindeki Devreler” yazsında bahsettiğim gibi gelişmis entegreli devreler var fakat maliyeti yüksek, karmaşık güçleri sınırlı… Klasik ve en ucuz olan yöntem + artı hattına seri diyot bağlayarak yapılır bu yöntemin dezavantajı 0.7v civarı diyot üzerinde harcanır bu değer diyot türüne göre daha az olabilir fakat kayıp kaçınılmazdır. Arıca devrenin çektiği akıma göre diyot gücünün yeterli olması gereklidir.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Paralel diyot ile ters polarite koruması: Bu yöntem bence gereksiz ve riskli yinede kullanılan devreler gördüm + artı ve – eksi hat arasına paralel diyot ve öncesine sigorta bağlanıyor voltaj ters verildiğinde diyot aşırı akım çekip sigortayı attırıyor fakat diyot da arızalanırsa değişmesi gerekli

Seri, paralel diyot ters voltaj koruma örnek şeması;

seri-diyot-paralel-diyot-sigorta-ters-polarite-korimasi

Diğer bir ters voltaj koruma yöntemi Röle kullanımı ile sağlanıyor bir çok dezavantajı var maliyet yüksek, çok yer kaplıyor röle tipine göre 20….40ma akım çekiyor.. fakat voltaj kaybı olmuyor, soğutma ihtiyacı yok çok yüksek akımlar kontrol edilebiliyor ayrıca çok kontaklı röle kullanımında farklı çalışma senaryolarıda yapılabilir. Bakınız: Röle ve Röleli Devreler

Aşağıda ki şema da görüldüğü gibi 2 adet diyot ile sadece doğru polarite bağlantısında rölenin çalışması sağlanıyor.

Röleli ters polarite koruma örnek şeması;

roleli-ters-voltaj-korumasi-ters-polarite

Transistör ile ters polarite koruması

Mosfet ve BJT tip transistörler ile ters voltaj koruması yapılabiliyor özellikle mosfet kullanımı ile çok daha az voltaj kaybı oluyor ayrıca yüksek akımlar kontrol edilebiliyor fakat düşük voltajlarda geyt tekitlemesi daha düşük voltajlı mosfetler kullanmak gerekli. Pozitif kutup için P-Kanal mosfet Negatif kutup için N-Kanal mosfet kullanılıyor . BJT transistör kullanımı içinde durum aynı Pozitif kutup için PNP Negatif kutup için NPN transistör.

Mosfet transistörlü ters voltaj koruma örnek şeması;

mosfet-protection-reverse-polarity-protection-relay-diode

Son olarak DC voltaj ters bağlansada devre çalışsın derseniz voltj girişine köprü diyot bağlamalısınız tek diyota göre voltaj kaybı 2 kat olacaktır yeterli voltaj varsa sorun değil…

kopru-diyot-ters-voltaj-korumasi

Görsel; http://sound.whsites.net/appnotes/an013.htm

Yayım tarihi: 2019/03/14 Etiketler: ,11 Yorum “Ters Polarite Koruması

 1. alicoskunalicoskun

  merhabalar öncelikle emeginize saglık ben bir bms 4s 20a pil devresi kurdum fakat bunu şarj etmek için uygun bir voltajlı adaptör bulamadım küçük ebatta 150W DC-DC Boost Dönüştürücü 10-32V için 12-35V 6A için Adım Up Voltaj Şarj Güç devresi kullandım bunu arttırmak için istedigim voltaja ve bunu bms devresine bagladım pillerimi şarj etmek için fakat bms devresi sarj ve desarjı aynı yerden alıyor bmsnın desarjını boost devresine gelmemesi ve tersine besleme yapmamı saglıyabilir mi bu köprü diyot yada seri diyot devreleri işimi görürmü teşekkrler.

  CEVAPLA
  1. gevvgevv

   merhaba, biraz daha detay verebilirmisiniz kaç pil nasıl bağlı bir çizim yapıp yoruma ekleyin

   CEVAPLA
 2. Sinan GülerSinan Güler

  Merhabalar ben iki tane DC yeni tip güç kaynağını (anahtarlamalı) paralel olarak bağlamak istiyorum akımı artırmak için.Elimde köprü diyot var ters polarite için kullanabilirsiniz.Saygilar.

  CEVAPLA
  1. asmaasma

   Merhaba
   Eş değer iki güç kaynağı bile paralel bağlanmalıdır. (paralel bağlantı özelliği olanlar hariç)
   Güç kaynağının paralel kullanımı için diyotlarla birleştirilir. Bu uygulama ters polarite için de yeterlidir.
   İki güç kaynağı için iki diyot ya da köprü diyotun iki diyotu kullanılabilir.
   Kolay gelsin.

   CEVAPLA
 3. Sinan GülerSinan Güler

  Teşekkür ederim.Kolay gelsin yanıtınızı sonradan gördüm

  CEVAPLA
 4. CengizCengiz

  “Paralel diod+sigorta” devresinde, sigorta diod’dan sonra , çıkış yönünde olmalı. Böylece diod un zarar görme riski azalır. Aksi halde diod kesin k.d. olur.

  CEVAPLA
  1. gevvgevv

   Zaten amaç diyotun kısa devre olup (veya yüksek akım çekip) sigortayı attırması

   CEVAPLA
 5. TuranTuran

  Merhaba. P kanal Irf9540 mosfetli devreyi deneyen oldumu. 12 volttan yüksek mesala 15 volt girersek bu devreye yine 12 voltmu veriyor.
  Birde diyelim voltaj 10.5 volta düştü. Çıkış ne olur. Malzemeleri alıp denemeden sormak istedim. 10.5 volt giriş olursa aynen çıkışa vermeli.

  CEVAPLA
  1. asmaasma

   Ben uygulamadım, uygulandığını gördüm.
   Belirli aralıkta ve doğru polaritede ne verirsen onu alırsın.
   Zenerin görevi mosfetin gate voltajını sınırlandırma için. Mosfeti korumak için.
   Çıkış voltajı zener voltajından bağımsızdır.
   Çekeceğiniz akıma göre ve Rds direncine göre gerilim düşümü olur. 10,5V giriş ile 2A akım çekerseniz 10,4V çıkış almanız beklenir.
   Kolay gelsin.

   CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir