Teleskop İçin Motor Sürücü Kartı (LPT SAA1042 SN74LS08)

| Haziran 13, 2023 Tarihinde güncellendi
Teleskop İçin Motor Sürücü Kartı (LPT SAA1042 SN74LS08)

Yazar devreyi teleskop kontrolü için kullanmış cnc, robot vb. benzer projeer içinde kullanılabilir devre LPT port üzerinden kullanılıyor 3 kanal var birsinde SAA1042 step motor sürücü kullanılmış diğer bölümlerde SN74LS08 çıkışları TIP120 transistörler ile güçlendiriliyor. Data girişleri 4N26 opto kublörler ile izole edilmiş.. Motor kontrol kartına ait şema, pcb çizimleri var..

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

motorisation-motor-driver-4n26-saa1042-lpt-tip120

Motorların mekanik montajı ve şanzıman, yapımını kolaylaştırmak için mümkün olan en basit şekilde tasarlanmıştır. Bununla birlikte, küçük özel parçaların (aks makaraları vb.) üretimi için metal bir torna tezgahına sahip olma olasılığı yadsınamaz bir artıdır.

Kabul edilen iletim ilkeleri aşağıdaki gibidir:

Azimut ekseni için, bir sürtünme aktarımıdır, redüktörün çıkış eksenine monte edilmek üzere basit bir alüminyum silindir işlenmiştir; bu silindirin düzlüğü, dönme blokajını sağlamak için bir başsız vidaya (silindire gömülü) izin verir. Sürtünme kavramasını artırmak için dış konturda tırtık da işlenmiştir.

Çerçeve üzerindeki mekanik montaj bu nedenle bu silindiri hareketli çatalı destekleyen üç serbest (kayan) tekerlekten birine bastırmaya zorlayacaktır. Paten tekerlekleri çok sert bir kauçuktan yapılmıştır, bu hem alüminyum silindirle hem de hareketli çatalın tabanıyla iyi bir tutuş sağlar, ayrıca yarı dairesel kesitleri nedeniyle kanal dar kalır ve böylece kaymayı sınırlar.

Yükseklik ekseni için kasnak ve dişli kayış ile şanzımandır. Şanzıman çıkış miline küçük çaplı bir dişli kasnak monte edilmiş, yine gömme bir vida ile dönüşte kilitlenmiştir. İrtifa ekseni muyluları küçük çapta (11 cm) olduğundan yeterli redüksiyon elde etmek için 26 cm çapında çentikli kasnak imal edilmiştir. Bu kasnak, bir dişli görevi gören dişli kayış bölümlerinin süper yapıştırıcı ile yapıştırıldığı 10-kalın bir kontrplak diskten yapılmıştır.

Kayış bölümleriyle ilerlemek önemlidir, çünkü iki dişli kayış iç içe geçtiğinde, bir diskin etrafındaki bükülme, çentikleri birinden uzaklaştırırken bunları birbirine yaklaştırma etkisine sahiptir. diğer ve çok hızlı bir şekilde olası sınıra ulaşıyoruz. Bu nedenle küçük bölümlerde gerçekleştirme, fenomeni telafi etmeyi mümkün kılar, bu biraz D sisteminin bir parçasıdır, ancak rakipsiz bir fiyata büyük çaplı bir dişli kasnak üretmeyi mümkün kılar. Bununla birlikte, bu sistem, optik tüpün yuvadan serbest kalmasına izin vermek için kayışın bağlantısının kesilmesini gerektirecektir.

Her bir eksenin dişli oranını doğru bir şekilde hesaplamak veya daha kesin olarak bir motor adımının değerini (ark saniye cinsinden) hesaplamak için çeşitli aktarma elemanlarının çapları ve özellikleri dikkate alınmalıdır. sistemin iyi bir yıldızsal takibini elde etmek için yazılımın değişkeni. Francis Tisseran’ın sitesinde verilen formülü kullanarak bu teleskop için şunu elde edeceğiz:

Genel Formül: Adım boyutu = (360 derece * derece başına 3600 ark saniyesi) * (silindir çapı / muylu çapı) * motor dişli oranı * devir başına motor adım sayısı

SCOPE yazılım parametreleri:

Azimut eksen değişkeni: AzFullStepSizeArcSec (“yayın ” cinsinden) => AZT sonucu

Yükseklik ekseni değişkeni: AltFullStepSizeArcSec (“yayın ” cinsinden) => ALT sonucu

Önerilen küçültme oranı (200 adımlı motor için iyi çalışma aralığı): 1000:1 – 2600:1

Kaynak: jlc31.free.fr/Telescope/Motorisation.html

teleskop-icin-motor-surucu-karti-lpt-saa1042-sn74ls08

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2012/05/20 Etiketler: , , , , ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir