SMPS Transformatör Test Cihazı

| Ekim 23, 2023 Tarihinde güncellendi
SMPS Transformatör Test Cihazı

SMPS Transformatör test cihazı, herhangi bir yüksek Q endüktif bileşeni test etmenin ucuz ve etkili bir yoludur. Geri dönüş, hat çıkış transformatörleri ve saptırma boyunduruğu sargıları ve SMPS transformatörleri gibi diğer yüksek frekanslı yara bileşenleri üzerinde hızlı bir kontrol yapmak için özellikle kullanışlıdır. Çeşitli ölçümlerde SMPS transformatörleri, LOPT/FBT hatalarının en az %80’ini bulabileceğini göstermiştir.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Transformatör durum bilgisi Ledler ile gösterilir. Görüntü sürücüleri, SMPS ve ayar devreleri dahil olmak üzere birçok devredeki bileşenler, düşük kayıplı (yüksek Q) rezonans devreleri içerir. Bu tasarımda kullanılan test tekniği, manyetik bileşenlerdeki birçok hatanın artan kayıp = azalan Q ile sonuçlandığı gerçeğine dayanmaktadır.

SMPS Transformator test cihazı nasıl çalışır?

Halka Test cihazı adını, yüksek Q devresine hızlı voltaj darbesi uygulandığında devrenin ayarlanmış yapısının birkaç döngüden oluşan azalan bir AC voltajı üreteceği gerçeğinden alır. Daha fazla döngü veya “halka”, daha yüksek Q anlamına gelir. Az sayıda döngü veya hiç döngü olmaması, o bileşende bir sorun olduğunu, kısa devre yaptığını veya başka bir sorunu gösterir. Bu test cihazı, bu tür sorunları tespit etmenin hızlı ve kolay bir yolunu sağlar.

LOPT olarak da bilinen bir geri dönüş transformatörünün dalga formlarını düşünün.

Lopt Geri Donus Transformatorunun Dalga Formlari Smps Coil Tester

Dalga formu A, iyi bir FBT/LOPT için bu test cihazının darbesine verilen halka tepkisini gösterir. Sönümlenen bir tarzda birkaç halkaya dikkat edin. Bu test cihazı, eşiğini aşan halkaları sayacak ve bunları A dalga biçiminin sağındaki simülasyonda gösterildiği gibi yanan LED’ler olarak görüntüleyecektir.

Farklı FBT’ler farklı bir tepki sergileyecektir. Bazıları yukarıda gösterildiği gibi tüm LED’leri yakar, diğerleri ise tamamen iyi bir şekilde yalnızca beş veya altı LED’i yakar. İyi/kötüye karar vermeden önce karşılaştırma amacıyla iyi bilinen bir bileşeni kontrol etmek akıllıca olacaktır.

Yalnızca güç açıldığında meydana gelen yüksek voltaj arızaları bu düşük voltaj halka test cihazı tarafından tespit edilemeyebilir. Bu ünite 600 milivolt veya daha düşük darbeler kullandığından bu arızaları tespit etmeyecektir. Bununla birlikte düşük voltaj, birçok
devre içi teste izin verir.

FBT/LOPT cihazlarına yönelik olsa da test cihazı bunlarla sınırlı değildir. Birçok Hi-Q (düşük kayıplı) endüktif bileşen türü için iyi/iyi değil konusunda kaba ama kullanışlı bir gösterge verecektir.

PCB çizimine 7806 regülatör ekledim 9V…15V arası DC voltaj ile çalıştırabilirsiniz veya uygulamada olduğu gibi 4 adet 1.5v pili seri bağlayıp kullanırsınız. Pil kullanacaksanız 7806 regülatör entegresini monte etmetin entegre çıkışına pilin artısını bağlayın.

Smps Transformers Tests Circuit Panel

Smps Transformers Tests Circuit Pcb Layout

Kaynakar;

flippers.com/pdfs/BLUE_rt_assembly_manual.pdfflippers.com/pdfs/k7205.pdf

Dosyalar ve PCB çizimi;

SMPS Transformatör Test Cihazı

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2023/10/23 Etiketler: ,4 Yorum “SMPS Transformatör Test Cihazı

  1. Adnan coşkunAdnan coşkun

    Çok teşekkürler
    Çok kişinin sıkıntısını çözecek

    CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir