SMPS Test Düzeneği Güncellemesi Dikkat 220V Var

| Şubat 1, 2023 Tarihinde güncellendi
SMPS Test Düzeneği Güncellemesi Dikkat 220V Var

Daha önce SMPS Test İçin Lambalı Koruma yazısında SMPS güç kaynağı tamiri için işe yarayan koruma sisteminden bahsetmiştim ayrıca 220v kablosuna ışıklı anahtar, krokodil bağlayarak hem pratik hemde görsel olarak daha güvenli hale getirmiştim. Geçenlerde PC güç kaynağı tamiri yaparken her zaman ki gibi seriye bağladım 🙂 tamir, ayır, tamir derken anahtar ters dönmüş ışığı görmeyince, acele ve bir anlık dalgınlık SMPS üzerinde 220V varken kartı tuttum yüksek DC voltaja tutuldum PFC olduğu için voltaj DC 380V civarında

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Ellerimi ayıramadım bilirsiniz çarpılma anında kaslar ne yapıyorsanız ona göre kasılıyor tam her şey bitti kartı bırakamıyorum derken çalışma koltuğum ile geriye doğru düştüm krokodiller çıktı ve kurtuldum ama arkamda soba olduğu için kolum yandı sorun değil neyse ki yaşıyorum.

Bende sadece ışıklı anahtar ile bu iş olmaz diyerekten biraz daha dikkat çekici bir sistem yaptım. Gerçi ışıklı anahtar ile yıllardır hiç sorun yaşamadım ama bu sefer olmadı..

Yenisi biraz abartı olabilir ama benim için gerekli sürekli uzun süreli tamir olunca insan otomatiğe bağlayıp dalgınlaşıyor.

Sistem basit daha fazla ışık ve ses. Bunun için küçük bir 12v SMPS adaptör kullandım şerit Led parçalarını kutuya yerleştirdim ek olarak buzzer ile elektrik olduğu sürece uyarı veren basit bir devre ekledim. Trafosuz Güç Kaynağı 220VAC 12VDC 100mA yazısında ki devreyi kullanabilirdim tahminimce 2 parça şerit led 100ma çekmez ama ölçüm, devre toplama uğraşmak istemedim.

Son olarak düşük akımlı sigorta vb. işe yarayabilir ama farklı güçlerde cihazlar ve PFC sorun yaratıyor şimdilik bu sistem baya etkili umarım bir daha başıma bu tip bir kaza gelmez.

220V Uyarısı Devre Şeması

circuit-schematic-220-volt-var-dikkat-there-is-220-volts-attention-pfc-380v-2

Yayım tarihi: 2023/01/27 Etiketler: ,8 Yorum “SMPS Test Düzeneği Güncellemesi Dikkat 220V Var

 1. seronseron

  Transistörün emiter-kollektörü ters mi? devrede yanlış göstermişin sanki.

  CEVAPLA
 2. YılmazYılmaz

  Geçmiş olsun hocam ac iter dc çeker şansınız varmış

  CEVAPLA
 3. Bülent NURBülent NUR

  Geçmiş olsun Burhan Bey, verilmiş sadakanız varmış. Her işte hayır vardır düşüncesini anlayışını kabul etmek isterim her musibette. Yaşadıklarınız verdiğiniz dersler başkalarına örnek olur inşallah ve şemaları alıp kullansınlar. Bu arada şemaya çıkışa 220 vac ibaresi de eklerseniz hem dikkat çeker hem yanılmaz kimse. Gözüm yandaki 12v smps etiketine kayıp bu işte terslik var diye bir süre düşündürdü :).

  CEVAPLA
 4. gevvgevv

  Merhaba, iyi dilekleriniz, ilginiz için herkese teşekkür ederim

  @Bülent NUR hocam haklısınız şemayı güncelledim.

  İyi çalışmalar.

  CEVAPLA
 5. SalihdSalihd

  İşi biliyorsun ustaaa 🙂 ama çarpılman kötü olmuş geçmiş olsun 👍

  CEVAPLA
 6. HalitHalit

  Çok geçmiş olsun Burhan abi aman dikkat et. Güzel çalışma olmuş umarım bir daha sorun yaşamazsın.

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir