Ses sinyal ölçümü dijital milivolt metre

| Mayıs 26, 2023 Tarihinde güncellendi
Ses sinyal ölçümü dijital milivolt metre

Mili volt metre devresi pic16f88 üzerine kurulu 2×16 lcd göstergesi var mV, DBV, dBm sinyal seviyelerini gösterebiliyor ses sinyal giriş bölümünde ad623 ve ad8307 kullanılmış 12-15volt dc adaptör ile çalıştırılabilir besleme girişinde lm317 ile regüle yapılmış pic yazılımı assembly ile hazırlanmış asm hex yerleşim planı pcb dosyaları var.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Dijital Ses Milivoltmetresi. Çok yönlü birim, mV, dBv ve dbm cinsinden sinyal seviyelerini gösterir

Ses frekanslarında küçük sinyalleri ölçmek ister misiniz? İşte ses sinyallerini 5Hz’in altından 100kHz’in üstüne kadar ölçmenizi sağlayacak düşük maliyetli bir dijital ses milivoltmetre. Seviyeyi hem milivolt hem de dBV cinsinden göstermenin yanı sıra, karşılık gelen dBm seviyesini 600 ohm olarak gösterir.

Ana Özellikler: programlanmış bir PIC mikrodenetleyicisi ve bir LCD okuması kullanan bir dijital ölçüm devresine bağlı bir logaritmik amplifikatöre/dedektöre dayalı düşük maliyetli bir ses milivoltmetre.

• Giriş Empedansı: 100kΩ (dengeli giriş 600Ω olarak değiştirilebilir)

• Ölçüm Frekans Aralığı: 5Hz’in altından 100kHz’in üstüne

• Maksimum Giriş Sinyali Seviyesi: 1,4V RMS (+3, 0dBV, +5, 2dBm / 600Ω)

• Minimum Giriş Sinyali Seviyesi: 160μV RMS (-76dBV, -73, 8dBm / 600Ω)

• Ölçüm Doğrusallığı: yaklaşık ±0,3dB

• Ölçüm Doğruluğu: yaklaşık ±%3

• Güç gereksinimleri: Arkadan aydınlatmalı LCD ile 200mA’da 12-15V DC

Dijital Ses Milivoltmetrenin blok diyagramı. Ses sinyali önce bir empedans trafo aşamasına (IC1) ve ardından dirençli bir zayıflatıcı aracılığıyla bir log yükselticiye / dedektöre beslenir. Çıkışı daha sonra PIC mikrodenetleyici IC4 ve bir LCD modülüne dayalı bir dijital voltmetre aşamasını besleyen üç farklı DC amplifikatöre beslenir.

Bu Analog Devices AD8307 yongalarından birini, yüksek giriş empedansı sağlamak için bir enstrümantasyon amplifikatörü ile birleştirdik ve ayrıca bir PIC mikrodenetleyicisine dayalı “akıllı” bir ölçüm devresi ekledik. Çalışma sırasında PIC, sinyal seviyesini ve eşdeğer dBV ve dBm seviyelerini belirtmek için dedektörün logaritmik DC çıkış voltajını işler.

PIC mikro, daha sonra standart bir 2 satırlı LCD ekranda görüntülenen sinyal seviyesini hesaplamak için oldukça süslü bazı matematik rutinleri kullanır. Tüm devreler tek bir PC kartı üzerindedir ve kompakt bir döküm alüminyum kasaya sığar. Tüm kurulum, harici bir 12V pil veya fiş paketinden çalışır ve 200mA’dan daha az güç çeker (çoğu LCD modülündeki arka aydınlatma tarafından çekilir).

Empedans trafo aşamasının çıkışı daha sonra 10:1 dirençli zayıflatıcı yoluyla AD8307 log yükselticisine/dedektörüne (IC2) beslenir. Bu zayıflatıcı, her bir girişe seri bağlı 5kΩ dirençler ve AD8307’nin kendi 1100Ω giriş direncinden oluşur.

Log amp/dedektörün çıkışı, AC giriş voltajının logaritmasıyla yakından orantılı bir değere sahip, esas olarak bir DC voltajıdır. Aslında, dedektörün çıkışının eğimi, girişteki desibel artış veya düşüş başına 25mV’a çok yakındır. Log dedektörün yük direncini trimpot VR1 ile ayarlayarak, eğimi 20mV/dB (kalibrasyon için) olarak ayarlayabiliriz.

ses-sinyal-olcumu-dijital-milivolt-metre

Versatile display of signal level in mV, dBv & dbm Want to measure small signals at audio frequencies Here is a low-cost digital audio millivoltmeter, which allows you to audio signals for the measurement of below 5 Hz to 100 kHz. Besides the indication of the height in millivolts and dBV, it also shows the corresponding level dBm into 600 ohms.

Kaynak: http://www.siliconchip.com.au/cms/A_111191/article.html

ses-sinyal-olcumu-dijital-milivolt-metre

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2009/05/17 Etiketler: , , , , , , ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir