Şarjlı Matkap Gravür Makinesi Dönüşümü

| Mart 17, 2024 Tarihinde güncellendi
Şarjlı Matkap Gravür Makinesi Dönüşümü

Mekanik modifiye ve LM324 mosfetli motor sürücü devresi ile pilleri ömrünü tamamlamış anahtarı arızalı şarjlı matkap gravür makinesine dönüştürülmüş. Motor ile tutucu bölüm arasında iki kademeli planet dişli kutusu var, hızı 12 kat düşürüyor. Hızı arttırmak için düzenleme yapılmış.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

LM324 kontrollü PWM motor sürücü güç kısmında paralel bağlanmış iki MOSFET bulunuyor ve yüksek güçlerde çok az ısınıyormuş. Ayrıca FR602 diyotun motora paralel yerleştirilmesini şiddetle tavsiye ediliyor. Sadece kendi kendine indüksiyon dalgalanmalarına karşı koruma sağlamakla kalmaz, aynı zamanda garip bir şekilde ısınmayı da azaltığı belirtilmiş. Testler sırasında bu diyot kullanılmamış bunun sonucunda mosfetler çok ısınmış ve birçoğu arızalanmış

Düşük hızlarda bir gıcırtı duyabilirsiniz çünkü… PWM frekansı duyulabilir aralıktadır. Frekansın 2-3 kHz’in üzerine çıkarılmasını önerilmiyor. Yüksek frekanslarda mosfet transistörler çok ısınır.

Cordless Drill Engraving Machine Conversion Schematic Lm324 Mosfet Motor

Otomatik mod

Dördüncü op-amp ek bir işlev yapıyor: hızın otomatik olarak artması. Örneğin tahtaya, plastiğe, devre kartına veya başka bir malzemeye delik açmanız gerektiğini düşünün. Bu bir tornavidayla yapıldığında delme genellikle düşük dönüş hızında başlatılır. Matkap istenilen noktaya yoğunlaştığında ise butona olan baskıyı arttırıp yüksek hızlarda devam edebilirsiniz.

Bu işlevi uygulamak için motor tarafından tüketilen akımdaki değişiklikleri izlemek gerekir. Bu amaçla devrede R15 şöntü bulunmaktadır. Bu, kaynaktan gelen akımın motora beslendiği düşük dirençli güçlü bir dirençtir. Bu direncin direnci çok düşüktür, sadece 0,1 Ohm’dur ve kayıplar ihmal edilebilir. Şöntten geçen akım, şönt üzerinde bir voltaj düşüşü yaratır. Boş modda yaklaşık 0,2 volttur. Bu voltaj, dördüncü op-amp tarafından birçok kez artırılır.

Güçlendirilmiş sinyal pin 14’ten çıkar ve PC123 optokuplörü kontrol eder. Bunlar diyagramda ayrılmış ve U1.1, U1.2 olarak belirtilmiş.

Bu modu etkinleştirmek için SA1 anahtarını kapatmanız gerekir. Böylece LED yanar, fototransistörü açar ve potansiyometrenin orta terminalini en uç terminalle kısa devre yapar. PWM sinyalinin görev döngüsü keskin bir şekilde azalır ve hız artar.

Lm324 Mosfet Do It Yourself Drill Engraver From A Screwdriver

 

Kaynak: cxem.net/master/121.php

Şarjlı Matkap Gravür Makinesi Dönüşümü

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2024/03/17 Etiketler: ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir