RGB Şerit Ledli Tek Kanal Mikrofon Vu Metre

| Haziran 20, 2023 Tarihinde güncellendi
RGB Şerit Ledli Tek Kanal Mikrofon Vu Metre

RGB Vu metre devresi TL072 Op amp üzerine kurulu ortamda bulunan sesi mikrofon ile ile algılıyor ses seviyesine göre RGB şerit led değişik renklerde ışık veriyor şeritled üzerinde 15 led var TL072 çıkışında ki transistörlerin gücü arttırılarak daha uzun şerit led bağlanabilir ya da paralel olarak daha fazla şerit bağlanır .

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

RGB Vumetre devresinin çıkşı tek kanal alışık olduğumuz vu metre devreleri gibi değil ama led sayısına ve en önemlisi müzük kaynağına yerleşimine göre çok güzel görüntü verebilir… Devrenin PCB çizimi sprint layout programını ile hazırlanmış kaynak dosya var.

rgb-vumeter-rgb-vu-metre-mikrofon-led-serit-led-devresi-vu-metre-devresi

Bu cihaz, müzikal fonogramların aydınlatma efektlerine eşlik edecek şekilde tasarlanmıştır. Cihazın bir özelliği, ses sinyalinin kaynağına elektrik bağlantısının olmamasıdır. Cihaz, bir RGB LED şerit ile birlikte kullanılmak üzere geliştirilmiştir.12 voltta. Fikrin kendisi, kapağı açıldığında bir arabanın bagajı için LED aydınlatma oluştururken doğdu. Ama sonra bagaj lambasının ikinci işlevi hakkında fikir geldi. Mikro şalterin tek bir tıklaması ile aydınlatma feneri, doğada piknik yapmak için küçük, renkli, müzikal bir spot ışığına dönüşür. Radyodan kendisine ayrı bir sinyal kablosu getirmemek için devrenin sese tepki vermesi gerekiyor bunun için mikrofona ihtiyacınız var. Planın ayrı parçaları, farklı yerlerden (Havya dahil) alındı, bir araya getirildi ve birbirleriyle koordine edildi.

Mikrofondan gelen sinyal çok zayıftır, bu nedenle onunla daha fazla çalışmak için önce yükseltilmelidir. Devre şemasında, mikrofon amplifikatörü IC1.1’dir. Mikrofon voltaj genliği 11 kat yükseltilir. Ancak burada şu soru ortaya çıkıyor: Ya ses seviyesi çok düşükse veya çok yüksekse ve güçlendirilmiş sinyal daha sonraki işlemler için seviyeye karşılık gelmiyorsa? Bunu yapmak için, sinyal seviyesinin bir tür “dengeleyicisine” ihtiyacınız vardır, böylece fonogramın hacmi ne olursa olsun (belirli sınırlar dahilinde!) Sinyal genliği değişmeden kalır.

Bu “stabilizatör” sinyali, otomatik seviye kontrolü (AGC) veya kompresör olarak adlandırılır. Prensipte bu, IC1.2 ve Q1 tarafından yapılır. Mikro devrenin ikinci yarısı yine 11 kez amplifikatör görevi görür, ancak çıkış sinyali düzeltilir (D1 ve D2) ve Q1 tabanına bir önyargı olarak beslenir. Sinyal çok güçlüyse, Q1 açılır, kollektör bağlantı direnci azalır, böylece R7’den gelen IC1.2 girişindeki aşırı sinyali şöntler. Ardından, standartlaştırılmış sinyalimizi üç frekans bileşenine ayırmamız gerekiyor, böylece kırmızı yanıp sönmeler davulculara ve bas enstrümanlarına karşılık geliyor; vokal, ritim ve gitar soloları – yeşil; davul zilleri ve yüksek tonlar mavidir.

Kırmızı sinyal, LPF (R13, C10) tarafından geçirilir; yeşil – FSF (R14, C11, C12); mavi – HPF (R15, C13). Sırada her kanal için akım ve gerilim yükselteçleri var, çünkü bu filtrelenmiş sinyallerin enerjisi, bandın karşılık gelen RGB kanallarını tutuşturmak için yeterli değildir. Ardından, standartlaştırılmış sinyalimizi üç frekans bileşenine ayırmamız gerekiyor, böylece kırmızı yanıp sönmeler davulculara ve bas enstrümanlarına karşılık geliyor; vokal, ritim ve gitar soloları – yeşil; davul zilleri ve yüksek tonlar mavidir.

Kırmızı sinyal, LPF (R13, C10) tarafından geçirilir; yeşil – FSF (R14, C11, C12); mavi – HPF (R15, C13). Sırada her kanal için akım ve gerilim yükselteçleri var, çünkü bu filtrelenmiş sinyallerin enerjisi, bandın karşılık gelen RGB kanallarını tutuşturmak için yeterli değildir. Ardından, standartlaştırılmış sinyalimizi üç frekans bileşenine ayırmamız gerekiyor, böylece kırmızı yanıp sönmeler davulculara ve bas enstrümanlarına karşılık geliyor; vokal, ritim ve gitar soloları – yeşil; davul zilleri ve yüksek tonlar mavidir.

Kırmızı sinyal, LPF (R13, C10) tarafından geçirilir; yeşil – FSF (R14, C11, C12); mavi – HPF (R15, C13). Sırada her kanal için akım ve gerilim yükselteçleri var, çünkü bu filtrelenmiş sinyallerin enerjisi, bandın karşılık gelen RGB kanallarını tutuşturmak için yeterli değildir.

Renkli müziğin şematik diyagramı:

Mikrofon, çalışmayan bir bilgisayar kulaklığından gelen bir elektret mikrofondu. Mikrofonun polaritesine dikkat etmelisiniz, bias onun için özel olarak monte edilmiştir (R1, R2, C1). Tüm elektrolitik kondansatörler en az 16 volt çalışma voltajına sahip olmalıdır. Kondansatörlerin geri kalanı seramiktir. C fc*’ye özellikle dikkat etmek istiyorum. Belki de koymaya gerek kalmayacak.

Kullandığım mikrofonla çok fazla yüksek frekans vardı, bu yüzden onları bu kapasitörle biraz “sakinleştirmem” gerekiyordu. D1 … D5 diyotları, KD522 analogları ile değiştirilebilir. Cihaz sadece DMU olarak kullanılacaksa D6 … D8’in kurulmasına gerek yoktur. Mikro anahtar GND ve W.LIGHT kontaklarını kapattığında, bant normal beyaz soğuk akkor lamba gibi çalışır. Transistör Q1, KT315, KT342 veya yabancı muadilleri ile değiştirilebilir.

BD139, KT815 veya KT817 ile kolaylıkla değiştirilebilir. Kanal başına 0,3 Amperden fazla olmayan tüketime sahip bir bant parçası kullanılıyorsa, Q2 … Q4 KT503 veya analogları takılabilir. Şemada belirtilen transistörler ile her kanalın izin verilen akımı 0,5 Amperden fazla değildir. Çip – çift işlemsel amplifikatör, herhangi bir analogla değiştirilebilir ve hatta iki ayrı mikro devre ile değiştirilebilir.

Ancak değiştirirken, pin çıkışını hesaba katmalı ve baskılı devre kartını buna göre değiştirmelisiniz. ve hatta iki ayrı çip ile değiştirilebilir. Ancak değiştirirken, pin çıkışını hesaba katmalı ve baskılı devre kartını buna göre değiştirmelisiniz. ve hatta iki ayrı çip ile değiştirilebilir. Ancak değiştirirken, pin çıkışını hesaba katmalı ve baskılı devre kartını buna göre değiştirmelisiniz.

Kaynak: cxem.net/sound/light/light55.php

rgb-serit-ledli-tek-kanal-mikrofon-vu-metre

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2013/08/11 Etiketler: , , , ,2 Yorum “RGB Şerit Ledli Tek Kanal Mikrofon Vu Metre

  1. Ahmet ArslanAhmet Arslan

    Çok güzel bir devre, uzun zamandan beri araştırdım ve sonunda buldum fakat bende PROTEUS programı var. Ares çizimi olsaydı daha iyi olurdu. Eğer varsa mail olarak atarsanız çok sevinirim. Tekrardan teşekkürler.

    CEVAPLA
  2. derviş durakderviş durak

    Çok güzel bir devre gibi gözüküyor. Bunu denemek lazım. Daha ayrıntılı bir çizimi ve ya anlatımı var mı?

    CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir