RGB Led Lamba Güzel Bir Dekor Cam Küre

| Haziran 13, 2023 Tarihinde güncellendi
RGB Led Lamba Güzel Bir Dekor Cam Küre

DIY aleminde RGB Mood olarak bilenen bir uygulama şişelere vazolara RGB ledli efekt devreleri yerleştirip değişik dekorlar yapılıyor özellikle karanlıkta çok hoş görünüyorlar.. Yazar Cam küre içine RGB sürücü devresi yerleştirmiş projeyi tüm detayları ile resimler ile anlatmış projeye ait kaynak asm, hex kodları ve pcb şema çizimleri verilmiş.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Devre üzerinde PIC12F629P mikrodenetleyici kullanıyor 9 adet tek renkli 5mm led (ultra parlak şeffaf) kullanılmış ledler karışık olarak yerleştirmiş, yanma süreleri ile RGB efekti sağlanıyor.. Devreyi farklı şeylerin içine, etrafına yerleştirip daha değişik dekorlar elde edilebilir..

rgb-led-pwm-driver-rgb-led-mood-light

Bu proje, orijinal RGB LED PWM Sürücüsünün bir güncellemesidir . Yeni sürüm, 5mm LED’lerin veya kare gövdeli Superflux / Piranah tarzı LED’lerin kullanımına izin verir. Devre artık MOSFET’ler yerine çift kutuplu transistörler kullanıyor, bu da onu acemi inşaatçılar için daha uygun kılıyor ve ilk kez bu proje, süperakım LED’leri dahil PCB’yi monte etmek için gerekli tüm parçaları içeren bir kit olarak sunuluyor. (güç kaynağı dahil değildir)

Devrenin kendisi oldukça basittir. Diyot D1, güç kaynağının ters bağlanması durumunda kart için ters polarite koruması sağlar. C1/C2 ve IC2, gelen 12 voltluk kaynağı alır ve PIC mikrodenetleyicisinin ihtiyaç duyduğu regüle edilmiş 5 voltluk kaynağı sağlar.

Kırmızı, yeşil ve mavi LED’ler, üç LED’den oluşan üç paralel dizi halinde düzenlenmiştir. Dirençler R1, 2 ve 3, 12 voltluk bir güç kaynağı kullanırken LED’lerden geçen akımı güvenli bir değerle sınırlar. Her bir LED dizisinin düşük tarafı, LED’leri açıp kapatmak için kullanılan bir BC547 NPN transistörüne bağlanır. Bu transistörler, LED’lerin ortalama parlaklığını kontrol etmek için kırmızı, yeşil ve mavi kanal transistörlerinin her birini bir PWM sinyaliyle çalıştıran PIC mikrodenetleyicisi tarafından kontrol edilir. Anahtar S1, farklı efekt dizilerini seçmek için kullanılır. PIC mikrodenetleyici üzerinde çalışan yazılım programı, devrenin akıllı kısmıdır ve hangi renklerin üretildiğini ve bir renkten diğerine nasıl geçtiğini belirler.

LED’lerin üç rengi, buzlu cam küre gibi bir difüzörün arkasına / içine yerleştirildiğinde renk karıştırma etkisini iyileştirmek için PCB üzerinde düzensiz bir düzenlemeyle konumlandırılmıştır.

Denetleyici, her bir renkli LED’in yoğunluğunu değiştirmek için darbe genişliği modülasyonlu (PWM) olan (RGB) Kırmızı, Yeşil ve Mavi yüksek parlaklık LED’leri kullanır. Bu, hızlı değişen flaş efektleri, hızlı ve yavaş renk solmalarının yanı sıra statik renkler ile herhangi bir rengin etkili bir şekilde üretilmesine olanak tanır. Renkleri ayarlamak ve değiştirmek için kullanılan veriler, düzenlemesi kolay bir dosyada tutulur, böylece onunla sağlanan dizileri beğenmezseniz, dizi verilerini dahil etme dosyasını kendiniz değiştirebilir ve kendi dizilerinizle yeniden programlayabilirsiniz. (Bunu yapmak istiyorsanız, bir PIC programlayıcısına ve mikrodenetleyiciler ve programlama hakkında bazı pratik bilgilere ihtiyacınız olacak.)

Kaynak: picprojects.org.uk/projects/rgb/index.htm

rgb-led-lamba-guzel-bir-dekor-cam-kure

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2012/05/01 Etiketler: , , , , , ,5 Yorum “RGB Led Lamba Güzel Bir Dekor Cam Küre

 1. hamithamit

  devre güzel görüküyor sanırım yarın yapacağım

  CEVAPLA
 2. extxextx

  devrede 12f629p yazıyorda 12f629 la arasında fark varmıdır? isisde devreyi kurdum çalıştı gibi gerçekte kursam sıkıntı yaparmı acaba

  CEVAPLA
 3. muhammedmuhammed

  ben bu devreye başladım ama birşey farkettim başladıktan sonra burada çift katmanlı PCB var bu çift katlı PCByi nasıl yapabilirim evde alt tarafın baskı devresini çıkardım üst taraf kaldı

  CEVAPLA
 4. Sadık BilekSadık Bilek

  hocam bu devreyle pek alakası yok ama yine bole bir devrede 2n7000 diye bir transistor var onun yerine ne kullana bilirim trabzonda bulamadın her yeri alt ust ettim yok

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir