Pinguino Geliştirme Kartı Microchip PIC

| Haziran 22, 2023 Tarihinde güncellendi
Pinguino Geliştirme Kartı Microchip PIC

Önce çıkan kazanır Arduino aldı başını gitti ama microchip kullanıcıları da boş durmadı bir çok modül, kart çıktı bunlar arasında Pinguino açık kaynak olması ve dökümansatyonu ile dikkat çekiyor

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Pinguino projesinin amacı Arduino dilinin basitliğini Microchip PIC Mikrodenetleyicilerini USB donanımıyla sunmaktır.

Pinguino, PIC Mikroişlemcisi ( PIC18F2550, PIC18F26J50, PIC18F4550, PIC18F45K50, PIC18F47J53) üzerine kurulu Arduino benzeri bir karttır. Bu projenin amacı, LINUX, WINDOWS ve MAC OS X’de kullanımı kolay entegre bir IDE oluşturmaktır. Arduino ve benzeri kartlar göre güçlü bir araçtır.

Pinguino IDE, Python ile oluşturulmuştur. Pinguino donanımı PIC18F2550’yi temel alıyor. Bu mikrodenetleyici, dahili bir USB modülüne ve seri bağlantı için bir UART’a sahiptir.

Pinguino IDE, C derleyicisi (SDCC), assembler ve linker (GPUTILS) ve PUF VASCO projesine dayanan bir önyükleyici içeren bağımsız bir uygulama…

Pinguino Açık Donanım ve Açık Yazılımdır. IDE (entegre geliştirme ortamı) windows, linux ve Mac os x ile çalışabilir

Pinguino Genel Özellikler

Pinguino, Açık Kaynaklı ve Açık Donanımlı bir projedir.
Pinguino, Entegre Geliştirme Ortamı (IDE) ‘dir.
Pinguino hem 8-bit (yalnızca dahili USB modülü olan PIC18F) ve 32-bit (PIC32MX) © Microchip Mikroişlemcileri ile uyumludur.
Pinguino, GNU / Linux, Windows ve Mac OS X için kullanılabilen ücretsiz ve açık kaynaklı derleyicileri (SDCC ve gcc-mips-elf, PIC32 mikro denetleyicileri için hedeflenen bir gcc sürümü) kullanmaktadır.
Pinguino Arduino benzeri bir projedir. Bu Pinguino Arduino Dil ve Kütüphaneler ile neredeyse% 100 uyumlu olduğu anlamına gelir.

Arduino ve Pinguino Karşılaştırması

pinguino-arduino-pic18f

Pinguino yazılım donanım dosyaları için kaynak: https://github.com/PinguinoIDE

Pinguino pc programı, boot yazılım, kicad pcb tasarımlarıne ekolarak yeni Pinguino dosyalarıda ekledim artık pinguino-ide olmuş derleyicisi yeni dosyalar vb. sistem baya gelişmiş.

pinguino-2-dw-link

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2017/05/12 Etiketler: ,3 Yorum “Pinguino Geliştirme Kartı Microchip PIC

 1. Veyis KOLDEMİRVeyis KOLDEMİR

  Hayırlı Günler Elimde 4550 ile yapılmış pinguino kartı mevcut önceden yapmıştım şimdi kulkanma gereksinimi duydum fakat pinguino.cc den arayüz programinj indiremiyorum sayfa hata veriyor ulaştırma imkanı olan arkadaşımız var ise memnun olurum [email protected] mail adresim

  CEVAPLA
  1. gevvgevv Yazar

   Sizede hayırlı günler, yazı sonunda tüm dosyalar için alternatif link vermiştim ?

   Düzeltme: Şema pcb kod vb. var ama yazılımı eklememişim neyseki buldum yedekledim

   pinguino arayüz programı indirme linkleri;

   codeload.github.com/PinguinoIDE/pinguino-installers/zip/master
   sourceforge.net/projects/pinguinoide/

   CEVAPLA
 2. ipli jetonipli jeton

  PIC18F2550 serisi eski tasarım olduğu için olsa gerek biraz pahalılar. Hem de gereksiz pahalı.

  PIC18F25K50 serisi daha yeni tasarım. Yerli satıcılarda bulunmuyor, ben bulamadım en azından. Samm aracılığıyla Farnell’den getirtebiliyoruz. Kılıfına ve göre fiyat yukarı aşağı oynasa da ortalama 2.5 – 3 euro civarında birim fiyatı var. Gümrüğüyle ve kargosuyla 200 lira civarına mal oluyor. Tek seferde birden fazla sipariş edersen kargo ücreti bölündüğü için birim maliyet daha da düşüyor.

  Şu anda SOIC kılıf 2550’ler 350 400 liralardan başlıyor. DIP kılıfların yanına hiç yaklaşılmıyor. Özel bir sebebi yoksa 2550 serisi alınmaz artık.

  Elinde 2550 serisinin kodu varsa birkaç ufak değişiklikle 25k50 serisine uyarlamak mümkün. Pin uyumlu oldukları için kullanılan devreyi yeniden tasarlamak gerekmez. Bu serinin bir avantajı da kristalsiz USB özelliği. Bildiğiniz gibi 2550’lerin USB özelliği dahili osilatörle çalışmaz. Kristal ister. 25k50’ler USB hattından dahili osilatörü senkronize edebildiği için kristal olmadan da USB haberleşmesi yapabilir.

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir