PIC24fj64ga002 sd kart okuma nokia lcd kullanımı

| Mayıs 27, 2023 Tarihinde güncellendi
PIC24fj64ga002 sd kart okuma nokia lcd kullanımı

İlginç bir proje bilirsiniz bu sıralar sd kart girişli 7 inc resim göstericiler (photo frame) moda pic24fj64ga002 ve nokia lcd kullanılarak mini resim gösterici yapılmış yazılım c dili il hazırlanmış 16 bit dsPIC ile çalıkşan kişiler için iyi bir pic c örneği

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Görüntüleme için nokia 6100 lcd kullanılmış fakat lcd direkt PIC ile sürülmüyor ek sürücü entegre kullanılmış PCF8833 yada Epson S1D15G00 olabilir hazır modül halinde satıldığı için uygulamayı yapam kişi ek bir devre kurmamış lcd modül hakkında detaylı bilgi (yazılım,data uçları vb.) Nokia 6100 LCD Display Driver bu modül piyasada bulunurmu bilmem umarım sürücü entegreler vardır.

Her şeye rağmen dsPIC24F ve PIC C için çok iyi bir kaynak tüm kaynak .c ve başlık dosyaları paylaşılmış ayrıca eagle ile hazırlanmış şema ve pcb dosyalarıda var yazılım bir yana en basitinden hazır pcb çizimi bile işe yarayabilir iyi bir tasarım.

Bit eşlem görüntüleri, yaygın olarak kullanılan, PC tarafından okunabilen microSD kartlarda depolanır. Bir PIC mikrodenetleyici, görüntüleri SPI veri yolu üzerinden okur. PIC, görüntü verilerini işler ve tek yönlü, 9 bit SPI benzeri bir veri yolu üzerinden renkli bir LCD’ye yazar. SD karttaki bir yapılandırma dosyası, görüntüler arasındaki gecikmeyi tanımlar.

DoDevre ve PCB, Cadsoft Eagle’ın ücretsiz sürümü kullanılarak tasarlanmıştır. Bu projede Microchip PIC24FJ64GA002 28pin SOIC mikrodenetleyici (IC1) kullandık . Bu çipi gerçekten seviyoruz çünkü çevresel pin seçme özelliği, istediğimiz pinlere önemli özellikler koymamızı sağlıyor; bu daha küçük, daha basit, daha kompakt bir PCB sağlar. Her bir güç piminin toprağa (C1,2) giden 0,1 uF’lik bir baypas kapasitörü vardır. Dahili 2,5 volt regülatör, 10 uF tantal kondansatör (C12) gerektirir. Çip, beş pimli bir başlık olan SV1 aracılığıyla programlanmıştır. R1, pin 1’deki MCLR işlevi için bir çekme direncidir.

32.768kHz kristal (Q1) ve iki 27pF kapasitör (C10,11), gerçek zamanlı saat takvimi (RTCC) için bir osilatör sağlar. Bu parçalar isteğe bağlıdır, ilk üretici yazılımı bunları kullanmaz. RTCC, geçerli zamanı ekranda gösteren bir işlevin parçası olarak kullanılabilir. Zamanı ayarlamak için programlama başlığına bağlı düğmeler kullanılabilir.

MicroSD kartlar normal SD kartlarla tamamen uyumludur, microSD kartlar bir adaptörle SD kart okuyucu/yazıcıda kullanılabilir. Birkaç microSD kart tutucuyu test ettik ve SparkFun Electronics’ten bir tanesinde karar kıldık. microSD kart, güç pimi ile toprak (C3) arasında bir baypas kapasitörü gerektirir. Bir LED, microSD okuma etkinliğini gösterir, ancak genel hata ayıklama için de yararlıdır (LED1, R2).

Bu proje, SparkFun’un 20 dolarlık renkli LCD paneli etrafında tasarlanmıştır . LCD mantığı 3,3 voltta çalışır ve bir dekuplaj kondansatörü (C4) gerektirir. LED arka ışığı, ayrı bir 7 voltluk besleme gerektirir ve örnek tasarımlar harici direnç kullanmadığından dahili bir akım sınırlayıcıya sahip gibi görünür.

LCD, 3,3 voltluk ekran beslemesi için ayrı bir girişe sahiptir. Birçoğu, bu voltaj temiz değilse ekranda parazit olduğunu bildirir. Beslemeyi filtrelemek için bir ferrit boncuk (L1) ve 0,1 uF kapasitör (C5) kullandık ve herhangi bir sorun yaşamadık. Bu, evde kazınmış kirli bir prototip üzerinde bile işe yaradı. Ferrit boncuk tipi önemli değil, minik web sunucusu projemizden kalan birini kullandık .

Küçük konektör, lehim maskesi olan profesyonel bir kartta lehimlenmesi kolaydır, ancak sigorta olarak birkaç tane satın alın. SparkFun , Eagle parça kitaplığında bu parça için bir PCB ayak izine sahiptir , ancak pedler arasındaki boşluk Olimex veya BatchPCB’nin üreteceğinden daha küçüktür. Arada daha fazla boşluk bırakmak için ped boyutunu küçülterek geçiştirdik. LCD’yi yerinde tutmak için konektöre güvenmeyin, yerinde tutmak için bant kullanın. LCD’yi geçici olarak takmak için yapışkan bant kullandık.

Güç kaynağı LD1117S33 (IC2) tarafından sağlanan 3,3 voltluk bir besleme PIC’ye, microSD karta, LCD mantığına ve LCD ekrana güç sağlar. IC2, kaynak tarafında 0,1 uF baypas kapasitörü (C6) ve çıkışta 10 uF kapasitör (C13) gerektirir. PIC dahili regülatörü için kullandığımız aynı tantal kondansatörü kullandık.

LCD arka ışığı, 240 (R5) ve 1100 (R6) ohm dirençlerle 7 volt olarak yapılandırılmış bir LM317 ayarlanabilir regülatör (IC3) tarafından desteklenmektedir. C7 ve C8, LM317 için 0,1 uF baypas kapasitörleridir.

J1, ortak bir 2,1 mm DC namlu fişi için bir SMD güç girişidir . C11, besleme voltajındaki herhangi bir gecikmeyi düzelten 10 uF’lik bir elektrolitik kapasitördür. C11, maksimum 16 volt giriş derecesine sahiptir, bu nedenle besleme voltajı en iyi şekilde 12 voltun altında tutulur. 9-12 volt muhtemelen fikir güç kaynağı aralığıdır.

Donanım yazılımı, PIC C30 derleyicisinin ücretsiz tanıtım sürümü kullanılarak C dilinde yazılmıştır . PIC 24F serisine giriş yazımızda bu PIC ile çalışma hakkında her şeyi öğrenin . Firmware, makalenin sonundaki proje arşivinde yer almaktadır.

Microchip’in FAT 12/16/32 kitaplığı, SD kartlarda depolanan dosyalara kolay erişim sağlar. Bir kartvizit projesinde web sunucumuzda bu kütüphanenin detaylı tanımını yaptık . Kitaplıkla bir kartı okumakta sorun yaşıyorsanız, kartın bir dijital kamerada veya Panasonic’in SD kart biçimlendirici kullanılarak biçimlendirilip biçimlendirilmediğini kontrol edin .

Nokia 6100 LCD sürücüsü

SparkFun, Nokia 6100 için temel bir 8 bit renkli sürücüye (ZIP) sahiptir. Onu PIC’e taşıdık ve piksel başına 2 bayt 12 bit renk modu için güncelledik . Az miktarda ek karmaşıklıkla, 3 bayt kullanarak iki piksel sağlayan farklı bir 12 bit modu kullanılarak piksel yazma hızı kolayca artırılabilir.

LCD, çoğu SPI donanımının işleyebileceğinden bir bit daha fazla olan 9 bitlik bir protokol kullanır. İlk bit, LCD’ye sonraki 8 bitin veri mi yoksa komut mu olduğunu söyler. PIC 24F’de ilk biti manuel olarak girmek ve ardından kalan 8 biti göndermek için SPI çevre birimini kullanmak imkansızdır. Donanım SPI’sı etkinleştirildiğinde pinlerin doğrudan kontrolünü kaybederiz. Veri girişinin tamamen bit çarpması gerekir, bu da ekran yenileme hızını önemli ölçüde azaltır.

digital-picture-frame-lcd

Dosya ve detaylar hackaday.com/2009/01/08/how-to-digital-picture-frame-100-diy/

pic24fj64ga002-sd-kart-okuma-nokia-lcd-kullanimi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2009/06/16 Etiketler: , , , , , , ,4 Yorum “PIC24fj64ga002 sd kart okuma nokia lcd kullanımı

  1. ilkerkayaogluilkerkayaoglu

    geleceğin teknolojisi dsPIC için guzel bir kod kaynagı olmuş…teşekkurler… 😉

    CEVAPLA
  2. muhammedmuhammed

    aslında buna birde sd kart okuyan bir pic dahil edip bide hoparlör bağlarsak işte size bir mp3 player ne dersiniz lurmu acaba

    CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir