LM35 Sıcaklık sensörü ile sıcaklık denetleyicisi

| Mayıs 29, 2023 Tarihinde güncellendi
LM35 Sıcaklık sensörü ile sıcaklık denetleyicisi

Bundan yaklaşık 3-4 ay önce bir arkadaşa yaptığım devrenin dosyalarını üniversite, sınavlar…vs sebeplerden dolayı yeni paylaşabiliyorum 🙂 . Grafik lcd ile pek çok devre geliştirmeme rağmen bu devrelerin hiç birini hayata geçirecek yeterli malzemeye ve vakte maalesef sahip olamadım. Önümüzde ki günlerde alacağım geliştirme kartı sayesinde epey rahat uygulama yapabilirim umarım. Eğer touch panel ve uygun grafik lcd bulabilirsem bu iki eleman üzerine küçük küçük uygulamalar ve yazılar hazırlamayı düşünüyorum.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Proteus devre şeması

glcd_lm35_18f452a

Bu uygulama; grafik lcd ve LM35 sıcaklık sensörünün kullanımına dair 18F452 ile yapmış olduğum sıcaklık denetleyici bir devre. Devrede 5 adet LM35 sensöründen gelen analog değerler pic tarafından işlenerek grafik lcd de değerler gösterilmektedir.

MODE tuşuna basılarak Q çıkışlarına ait sıcaklık aralığı belirlenir. Belirlenen aralıklarda sensör verileri değerlendirilerek ilgili çıkış aktif veya pasif yapılır. YUKARI ve AŞAĞI ok tuşları yardımıyla değrler ayarlanır.

Sıcaklık ayar ekranında MODE tuşuna basılarak değerler üzerinde gezilebilir. KAYDET kısmına gelindiğinde OK tuşuna basılarak değerler EEPROM ‘a kaydedilir. KAPAT seçeneği ise kaydetmeden çıkmak için kullanılır. Çıkışlara bağlı olan 12V röleler kullanılarak çıkışlar kontrol edilebilir.

Devreyi gerçekte çalıştırmadığım için baskı devresini çizmedim ama buradan faydalanarak devreyi kuran herhangi bir arkadaş baskı devresini ve çalışır vaziyette ki devrenin fotoğraflarını bize gönderirse veya paylaşırsa bize olan borcunu fazlasıyla ödemiş olur. Saygılar herkese kolay gelsin.

pic18f452-lm35-sicaklik-sensoru-ile-sicaklik-denetleyicisi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2009/12/31 Etiketler: , , , , , ,7 Yorum “LM35 Sıcaklık sensörü ile sıcaklık denetleyicisi

 1. NedretNedret

  çok güzel bir çalışma bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim fakat ben aynı devrenin ”PT-100” ile olanını arıyorum sizde mevcutsa acaba bana gönderebilirmisiniz.

  CEVAPLA
 2. KonyalıKonyalı

  Teşekkür ederim ancak PT-100 ile hiç devre yapmadım sanırım oda analog bir çıkış üretiyor sensör hakkında bilgi verirseniz yardımcı olabilirim.

  CEVAPLA
 3. mjdtmjdt

  güzel çalışma elinize sağlık
  bu aralar c diline merak sardım örneğiniz sayesinde biraz daha bilgi sahibi oldum çalışmalarınızın devamı diliyorum.
  saygılar

  CEVAPLA
 4. veli işisağveli işisağ

  Merhaba,
  arabamdaki manuel klimayı otomatik hale getirmek istiyorum ama sadece sıcaklık ayarı kısmını, yani tamamen otomatik klima haline getirmek mümkün değil tabi.

  bir potansiyo metre ile verilen set değeri araç içine yerleştirilen bir ısı algılayıcısından gelen sıcaklık bilgisi ile karşılaştırılacak. aradaki farka göre bir motor sağa veya sola döndürülerek soğuk sıcak hava karışımını ayarlayan klepenin posizyonu değiştirilecek. ayrıca ikinci ısı sensörü de ızgaraya yerleştirilerek çıkan ısı gözlenecek. buna göre program daha verimli çalıştırılabilir. daha detaylar var ama burada uzun süreceği için geçiyorum.
  Ücreti karşılığı bu işi yapan bir devre yaptırmak istiyorum. Bana yardımcı olabilirmisiniz.
  iyi günler
  veli işisağ
  [email protected]

  CEVAPLA
 5. ramazanramazan

  iyi çalışmalar projeniz çok güzel hoşuma gitti. benim sizden bir ricam var mümkünse bu projenin 10 bölgenin sıcaklığını ve on adet cihazı çalıştıracak şekilde yeniden dizayn edebilir misiniz? şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar.

  CEVAPLA
 6. aliali

  dereceleri tam tersi yapmamız mümkün mü acaba mesela 30 derece röle çalışacak 25 derecede röle kapanacak bilgi verirseniz sevinirim

  CEVAPLA
 7. halilhalil

  bu devreyi yaptım çalıştı fakat olumlu sonuç vermedi similatördeki gibi açılmadı menü vs. similatörde de hata veriyor çalışırken

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir