PIC18F452 ile grafik lcd saat, tarih ve alarm devresi

| Mayıs 28, 2023 Tarihinde güncellendi
PIC18F452 ile grafik lcd saat, tarih ve alarm devresi

DGS stresini atlattıktan ve elektrik-elektronik mühendisliğine kaydımı yaptırdıktan sonra boş vakitlerimde eski günlere hızlı bir dönüş yaptım 😀 Bu devreyi de grafik LCD kullanımını kavramak ve yeni yeni başladığım Pic C dilinde kendi geliştirmek için tasarladım.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Bu devrede 18F452 mikrodenetleyicisi ve grafik LCD kullanılarak saat,tarih ve alarm uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Devrede SAAT, TARİH, ALARM ve AYAR olmak üzere 4 farklı menü vardır.

Ana Menüye girmek için MENU butonuna basılır ve ok tuşları kullanılarak herhangi bir menü seçilir. Menü seçiliyken OK tuşuna basılarak menü aktifleştirilir.

Menülerin kullanımı ve açıklaması;

glcd saat 18f452 menu kullanimi

Ana menüde SAAT butonu aktifken OK tuşuna basılarak SAAT AYAR ekranı açılır. SAAT AYAR ekranında OK tuşuna basılarak saat veya dakika seçilebilir. Aşağı/Yukarı ok tuşları kullanılarak saat ve dakika ayarlanır. OK ve MENU tuşlarına aynı anda basılarak değerler kaydedilir. (Simülasyonda bu işlem için SW1 switchi kullanılır.)

TARİH MENÜSÜ

Ana menüde TARİH butonu aktifken OK tuşuna basılarak TARİH AYAR ekranı açılır. TARİH AYAR ekranında OK tuşuna basılarak gün, ay, yıl veya haftanın günü seçilebilir. Aşağı/Yukarı ok tuşları kullanılarak gün, ay, yıl veya haftanın günü ayarlanır. OK ve MENU tuşlarına aynı anda basılarak değerler kaydedilir. (Simülasyonda bu işlem için SW1 switchi kullanılır.)

ALARM MENÜSÜ

Ana menüde ALARM butonu aktifken OK tuşuna basılarak ALARM AYAR ekranı açılır. ALARM AYAR ekranında OK tuşuna basılarak saat veya dakika seçilebilir. Aşağı/Yukarı ok tuşları kullanılarak saat ve dakika ayarlanır. OK ve MENU tuşlarına aynı anda basılarak alarm değerleri kaydedilir. (Simülasyonda bu işlem için SW1 switchi kullanılır.)

Alarm değerinin belirlenmesinin ardından alarm vakti ana ekranda saat bilgileriyle birlikte görüntülenir. Alarmı kaldırmak için ALARM AYAR ekranındaki değerler sıfırlandıktan sonra kaydedilmelidir.

AYAR MENÜSÜ

Ana menüde AYAR butonu aktifken OK tuşuna basılarak AYAR ekranı açılır. AYAR ekranında OK tuşuna basılarak alarm süresi, bekleme süresi veya sesli uyarı seçilebilir. Aşağı/Yukarı ok tuşları kullanılarak alarm süresi, bekleme süresi veya sesli uyarı ayarlanır. OK ve MENU tuşlarına aynı anda basılarak değerleri kaydedilir. (Simülasyonda bu işlem için SW1 switchi kullanılır.)

Alarm süresi belirlenen alarm vaktinden itibaren kaç saniye uyarı verileceğini belirtir. Bekleme süresi ana ekranda saat ve tarih bilgilerinin görüntülenmesi sırasında ne kadar bekleneceğini belirtir. Sesli uyarı kısmı “On” ise sesli uyarı aktif  “Off” ise pasiftir. Sesli uyarı kısmında Timer0 kesmesi kullandım simülasyonda ses fena değildi ama gerçekte nasıl olur denemedim.

Proteus isis simülasyon görüntüleri;

grafik lcd saat alarm acilis

glcd ayar menusu

tarih ve gun gosterimi

saat ve tarih gosterimi

saat ayar

pic18f452-ile-grafik-lcd-saat-tarih-ve-alarm-devresi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2009/09/15 Etiketler: , , , , ,15 Yorum “PIC18F452 ile grafik lcd saat, tarih ve alarm devresi

 1. kzmkzm

  Güzel bir paylaşım olmuş gerçekten denemek isterim.

  CEVAPLA
 2. HmtHmt

  Çok Güzel bir uygulama. Kaynaklarda verilmiş. Ellerine sağlık

  CEVAPLA
 3. Serkan-sSerkan-s

  DGS herkes içink çok sitresliydi arkadaşım 🙂 senin adına sevindim benimde aklımda glcd ile bir proje var daha başlayamadım bile sağol makalen çok yardımcı olacak yolun açık olsun

  CEVAPLA
 4. Uğur BİRCANUğur BİRCAN

  Merhaba arkadaşalar. Bu devreye ihtiyacım var yapmak istiyorum ama alarm süresi yanlızca saniye hanesinde ayarlanabiliyor, yani alarmın enfazla çalma süresi 60 saniye. bana ise saat ve dakika hanesinde ayarlanabilen bir alarm süresi gerekli. Programda değişiklik yaparak yardımcı olabilecek bir arkadaş varmı?

  CEVAPLA
 5. EnesEnes

  Merhaba konyalı kardeş seninle tanışmak istiyorum hotmail den konuşalım.
  Senden yardım amaçlı teşekkürler.

  CEVAPLA
 6. emrahemrah

  değerli arkadaşlar ben bu devrayi bord üzerinde kurdum. çalıştırdığımda ekrana aktarılan bilgiler düzgün çıkmıyor. onun dışında herşey yolunda görünüyor. şunuda belirtmekte fayda varki kullandığım GLCD ks0108 işlemciye sahip fakat programa bakıldığında HDM64GS12x için yazılmış olduğu kanati oluştu. bu nedenle yazıları düzgün alamadığım söylenebilrimi yeni bir GLCD almadan bu durumu nasıl düzeltebilirim yardımlarınızı bekliyorum

  CEVAPLA
 7. KonyaliKonyali

  @Emrah
  HDM64GS12x kütüphane dosyasında enable sürelerini değiştirmeyi deneyin. GLCD markasından dolayı bazen öyle problemler olabiliyor.

  CEVAPLA
 8. IISeKoTeIIIISeKoTeII

  konyalı hocam kullandıgınız proteus sürümü ne acaba. çalısmalarınızı açamıyorumda..

  CEVAPLA
 9. karaselimkaraselim

  arkadaşlar ben bu projeyi deniyorum ama saat ayarlarken saati ayarladım ama dakikayı ayarlarken kendiliğinden tekrar saatte dönüyor ver orayı bir artırıyor yada eksiltiyor bu konuda yardımcı olabirmisiniz

  CEVAPLA
 10. AvangAvang

  Hi

  Clock Minutes Bugs

  Alarm ( – ) exampel = -2 : -10

  pleas check Programs Bugs

  thanks

  CEVAPLA
 11. yasinyasin

  Teşekkürler Konyalı deneyeceğim inşallah çalışır. Gerçi çalışmayacağına dair pek şüphem yok 🙂

  CEVAPLA
 12. selahattinselahattin

  Teşekkürler Konyalı güzel bir çalışma öncelikle ancak bir sorunla karşılaştım bu konuda senden yardım isteyecektim. Simülasyonda denerken 10 dakika sonra saniyede 1sn geri kalmalar oluşuyor programı 1 saat çalıştırdığımızda 40sn geri kalıyor.Bunun nedeni simülasyon programı mı ? yada nedeni ne olabiilir nasıl çözebiliriz? Gerçekte uygulama şansınız oldu mu ?

  CEVAPLA
 13. KADİRKADİR

  devrese 320 vol yazısını nasıl değiştiriyimyardım lütfen acil

  CEVAPLA
 14. BARANBARAN

  Kardeşim kodları nereden bulabilirim? Acil lazım bana lütfen gönderiri miisn . Bitirme projesi için gerekiyor

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir