Yüksek Akımlı Göstergeli 12V 24V Motor Hız Kontrolü

| Mayıs 19, 2023 Tarihinde güncellendi
Yüksek Akımlı Göstergeli 12V 24V Motor Hız Kontrolü

PWM Motor kontrol devresinde pic16f88 mikrodenetleyici beslemesi için MC34063 switching dc dc regülatör kullanılmış PIC ile 4 adet mosfet sürülüyor (IRF1405) daha iyi hız kontrolü için PIC ile EMF kontrolüde yapılmış ayrıca 4 digit display göstergesi var pic16f88 8mhz ile çalışıyor 12V 24V Motor Hız Kontrolü devresi motor kontrol ve gösterge olarak 2 bölümden oluşuyor.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

12V-24V Yüksek Akım DC Motor Hız Kontrolü

12V veya 24V yüksek akım DC Motor Hız Kontrol devresi, 40A (sürekli) değerindedir ve ağır hizmet tipi motor uygulamaları için uygundur. Tüm kontrol görevleri pic16f88 mikrodenetleyici tarafından yapılır.

Devrenin Batarya izleme, yumuşak başlatma ve hız ayarı gibi özellikleri vardır. Ayrıca, hız ayarı potansiyometresini izler ve iki buton içeren 4 basamaklı bir ekran kartını çalıştırır.

DC Motor Hız Kontrolü devresinin ana özellikleri

Yük altında gelişmiş hız ayarı
Otomatik yumuşak başlangıç ​​ve hızlı kapanma
Sekiz hafıza ayarları
4 basamaklı 7 segmentli ekran
Darbe genişliği modülasyonu için değişken frekans (PWM)
Akü seviyesi ölçer
Düşük Akü alarmı
Kalıcı ayarlar ve varsayılanlar
Sürekli 40A akıma kadar çalışma

4 basamaklı ekran kartı isteğe bağlıdır ancak yalnızca ilk kurulum için kullanıyor olsanız bile, yapmanızı kesinlikle öneririz. Hız kontrol cihazının tüm özelliklerinin kilidini açar ve tüm ayarların yapılmasına izin verir. PIC16F88 Mikrodenetleyici, ekran kartının bağlı olup olmadığını tespit edecek ve eğer değilse, hız kontrol cihazı yalnızca temel işlevleri destekleyecektir. Bu basit modda, otomatik soft-start özellikli ve doğrudan pot (VR1) tarafından kontrol edilen hız ile basit hız ayarlı bir kontrol cihazı olarak işlev görür. Diğer tüm ayarlar başlangıç ​​varsayılanları veya en son ayarlananlar olacaktır (ekran kartı bağlıyken).

Bağlandığında, 4 basamaklı ekran, hızı ve giriş voltajını izlemenizi sağlar (bir akü ile çalışırken yararlıdır). Ayrıca ayarları yapmak için çeşitli menüler arasında gezinmenizi sağlar.

Devre 12V veya 24V akülerden çalışabilir ve motorları (veya rezistif yükleri) 40A’ya kadar sürebilir. Ayrıca, yük altında hız regülasyonu sağlar.

İyi hız düzenlemesi olmayan (yani tasarımların büyük çoğunluğu) hız kontrol cihazlarında motor ne kadar fazla yüklenirse, o kadar yavaşlar. Hız regülasyonu sağlamak için, devrenin motorun EMF’sini izlemesi gerekir, çünkü bu parametre doğrudan hızı ile orantılıdır.

Sonuç olarak, hız kontrol devremiz motorun geri EMF’sini izler. “Back-EMF”, herhangi bir motor tarafından, sargılardan geçen akıma karşı çıkan voltajdır. EMF “elektromotor kuvveti” anlamına gelir ve gerilim için eski bir terimdir. Back-EMF, motor hızı ile doğru orantılıdır ve bu nedenle bu parametreyi izleyerek, motor hızını kontrol etme ve sürdürme yöntemlerine sahibiz.

Uygulamada, mikrodenetleyicinin ana kontrol döngüsü motorun (back-EMF) hızını pot tarafından ayarlanan veya önceden ayarlanmış bir hafızadan geri çağırılan hız ile eşleştirmeye çalışır. Ölçülen hız ayarlanan hızdan düşükse, motoru kontrol eden Mosfet gücünü çalıştırmak için kullanılan darbe genişliği modülasyonu (PWM) sinyalinin görev döngüsü kademeli olarak artar. Başka bir deyişle, hız düşme eğilimindeyse, motora daha fazla güç verilir ve bunun tersi de geçerlidir.

Darbe genişliği modülasyonunun frekansı 488Hz ila 7812Hz arasında ayarlanabilir. Bu, farklı motorların farklı frekans tepkilerinin yanı sıra farklı rezonans frekanslarına sahip olacağı için bu kullanışlı bir özelliktir.

Şimdiye dek muhtemelen mikrodenetleyicinin, motorun sürekli darbe genişliği modülasyonlu DC ile sürüldüğünü dikkate alarak motorun geri EMF’sini nasıl izlediğini merak ediyorsunuzdur. Cevap, mikro-EMW’nin stabilize olması için periyodik olarak PWM sinyalini motora sadece yeterince zaman kapatmasıdır.

Akü seviyesi önceden belirlenmiş bir değerin altına düştüğünde uyarmak için düşük akü alarmı vardır. Bu özellikle elektrikli tekerlekli sandalye gibi uygulamalar için kullanışlıdır.

Sekiz bellek hızı ayarı da vardır. Tüm ayarlar kalıcıdır, yani dahili bellekte tutulurlar.

12v-24v-yuksek-akim-motor-hiz-kontrol

yuksek-akim-dc-pwm-motor-hiz-kontrol-devresi

Kaynak: http://www.siliconchip.com.au/cms/A_110345/article.html

pic16f88-yuksek-akimli-gostergeli-12v-24v-motor-hiz-kontrolu

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2008/09/01 Etiketler: , , , , , , ,1 Yorum “Yüksek Akımlı Göstergeli 12V 24V Motor Hız Kontrolü

  1. selimselim

    arkadaşlar bu devreyi yapıp çalıştıran birileri varmı. ben devreyi yptım ama çalıştıramıyorum. bi sorun var sanırım. daha önceden yapmıs olan veya bu konuda bilgisi olan biri varsa acaba bana yardımcı olabilirmi. acil lütfen.yardım edecekler için şimdiden teşekkürler.

    CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir