PIC16F88 ile NiMH Nicad Piller için Mosfetli Hızlı Şarj

| Mayıs 19, 2023 Tarihinde güncellendi
PIC16F88 ile NiMH Nicad Piller için Mosfetli Hızlı Şarj

PIC16F88 mikrodenetleyicili Hızlı şarj devresi 7-30 volt arası dc voltaj ile çalışabiliyor kontrol için kullanılan PIC16F88 beslemesi LM317T ile sağlanmış NiMH ve Nicad pilleri hızlı şarj edebiliyor. piller dolduğunda otomatik şarj işlemi kesiliyor termistör ile ısı koruması var Kullanılan Mosfet IRF540 seri bağlı 18V pil paketleride şarj edilebilir en yüksek şarj akımı 2.5a

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

NiMH ve Nicad Piller İçin Hızlı Şarj Cihazı Bu gerçekten çok yönlü bir şarj cihazıdır. 15 aynı NiMH veya Nicad hücresini şarj edebilir. Herhangi bir boyuttaki hücreye veya hücre kapasitesine uyacak şekilde inşa edebilir ve şarj oranını ayarlayabilirsiniz. Hızlı şarj edebilir, şarjı yavaşlatabilir ve aşırı şarjı önlemek için sıcaklık algılama dahil korumaları vardır.

Standart NiMH ve Nicad şarj cihazları, genellikle sadece iki veya dört AA hücreyi şarj ederler ve oldukça yavaş bir oranda – tipik olarak şarj olması dört ila 15 saat sürer. Peki ya bir kerede çok daha yüksek bir oranda veya dört hücreden daha fazla şarj etmek istiyorsanız?

Devre Aynı anda bir hücreden 15 hücreye kadar şarj edebilir ve hem NiMH hem de Nicad tipleri için voltajı 18V’a kadar çıkar. Şarj işlemi, sadece birkaç miliamperden 2.5A’ya kadar ayarlanabilir ve aşırı şarjı önlemek için ekstra korumalar içeren güvenilir bir şarj sonu tespiti içerir.

NiMH ve NiCad hücrelerini ve bataryalarını şarj ederken güvenlik önemlidir; çünkü bunlar pil takımı tam şarj olduktan sonra şarj cihazı çok uzun süre açık kalırsa, tahrip edilebilecekleri ya da ömürleri ciddi şekilde kısaltılabilir.

Sürekli aşırı şarj, yüksek sıcaklık nedeniyle hücrelere zarar verecektir. Bu yaşlanma sürecine katkıda bulunan kimyasal reaksiyonları hızlandırır. Aşırı şarj sırasında aşırı durumlarda, aşırı iç basınç, basıncı serbest bırakmak için güvenlik deliklerini açabilir. Bu delikler, basınç serbest bırakıldıktan sonra yeniden kapanacak, ancak hücreler zaten zarar görmüş olacak.

fast-charger-circuit-hizli-sarj-devresi-pic16f88-pil-sarji

Kaynak: http://www.siliconchip.com.au/cms/A_109188/article.html

pic16f88-ile-nimh-nicad-piller-icin-mosfetli-hizli-sarj-devresi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2008/09/01 Etiketler: , , , ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir