PIC16F88 ile Led ve Display Göstergeli Takometre RPM

| Mayıs 20, 2023 Tarihinde güncellendi
PIC16F88 ile Led ve Display Göstergeli Takometre RPM

Tako metre devresinin Besleme voltajı 12v dc led beslemesi için MC34063 pic 16ff88 için LM2940 kullanılmış silicon chip uygulamalarında Anahtarlamalı güç kaynaklarını kullanmayı seviyor

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Çift Ekranlı LED Takometre

Otomobil meraklıları için duyarlı ve doğru bir takometre çok önemlidir. Bu ünite, 4 basamaklı parlak bir ekrana ve 32 renkli dairesel bir led göstergeye sahiptir. LED gösterge grafiği, RPM’deki değişikliklere hızlı bir şekilde yanıt verirken, dijital ekranda sürekli bir gaz kelebeği ile doğru RPM okumaları gösterilir.

Dijital takometreler doğru ölçüm yapıyor olabilir, ancak analog bir araç gibi cevap vermiyorlar. Bu takometre devresi , analog ve dijital cihazların en iyi özelliklerini bir araya getirir: gaz kelebeği tutturun ve LED çubuk grafik motor devrindeki değişime hızla yanıt verirken, gerçek RPM 1 RPM çözünürlüğe kadar 4 basamaklı ekranda gösterilecektir.

Vites değiştirme lambası ve devir sınırlayıcı çıkışı standart özelliklerdir ve hemen her otomobil veya motosikletle (manyeto ateşlemesi hariç) çalışabilir. Çok çeşitli isteğe bağlı ayarları, bu takometreyi çok yönlü bir alet haline getirir. Performanslı otomobiller ve motosikletler için, çok yönlülük, motor devrini 10.000 dev / dak.

Takometre Devresi Blok Şema

led-display-tachometer-circuit-block-schematic

Takometrenin dairesel gösterge bölümü pratikte olduğu kadar küçük yapılmıştır ve yeterli alan varsa aracınızın gösterge grubuna takılabilir. Alternatif olarak, silindirik bir kutuya yerleştirilebilir ve gösterge tablosunda, ön camda veya gösterge panelinde uygun bir tutucu kullanılarak monte edilebilir. Takometrenin ana elektronik kısmının gösterge tablosunun altına (veya bir motosikletteki yan kapağın içine) monte edilmesi gerekir.

LED çubuk grafik, 286 ° aralığını kapsayan 76 mm çapında bir daire şeklinde düzenlenmiştir. 32 LED’in çoğu, “kırmızı çizgi” RPM’sini belirtmek için beş kırmızı LED kullanan aşırı saat yönü dışındakiler dışında yeşil renktedir. “Kırmızı çizgi” göstergesini 10 LED’e kadar artırabilirsiniz.

Kalibrasyon sırasında kırmızı çizgi RPM ve kırmızı çizgi LED’lerinin sayısı seçilebilir. Hızölçer daha sonra otomatik olarak her LED’i yakmak için gereken RPM artışlarını hesaplar.

LED-Tachometer

Kaynak: siliconchip.com.au/cms/A_107675/article.html

pic16f88-ile-led-ve-display-gostergeli-takometre-rpm

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2008/09/04 Etiketler: , , , , , , , , ,5 Yorum “PIC16F88 ile Led ve Display Göstergeli Takometre RPM

 1. maxwellmaxwell

  siliconchip deki bu devreler hangi programla ciziliyo acaba bilen varmı

  CEVAPLA
 2. Nikola TodorovNikola Todorov

  Hi,
  I liked Your tachometer, how much does it cost, can I buy such from You?

  Thank You!

  CEVAPLA
 3. gevvgevv Yazar

  Hi,

  buy : siliconchip.com.au/cms/access/purchaseRequired.html?buy=A&id=107675

  CEVAPLA
 4. halithalit

  bende cok aradım gevv 2 yıl önce devreyi bastık entegre olmayınca yolda kaldık:d

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir