PIC16F628 Şifreli kilit hitech picc

| Haziran 2, 2023 Tarihinde güncellendi
PIC16F628 Şifreli kilit hitech picc

Daha önce profahmet hocam şifreli kilit projelerini paylaşmıştı birde hitech picc örneği iyi olur diye düşündüm c dili ile programlama yapan kişiler için örnek olabilir feyz verebilir projenin kaynak kodları ve pcb çizimleri var.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Şifreli Kilit Temel özellikler

Besleme voltajı 8 – 25V DC
Membran klavye 4 x 3 düğme
100mA’ya kadar akım tüketimi (röle açıldığında)
Varsayılan kod: “1111” # (mikrodenetleyicide programlanmamış EEPROM ile ilk açılışta)
Kilit yalnızca dört haneli kodları kabul eder (mevcut üretici yazılımı ile)
“#” tuşu giriş tuşu olarak işlev görür
“*” butonu kodu değiştirmek için kullanılır

Kod mikrodenetleyicinin EEPROM’unda saklanır, böylece elektrik kesintisi durumunda bile korunur. Yanlış kod girişi, uzun bir piezo sireni tonuyla ve kırmızı LED’in yaklaşık 10 saniye boyunca sürekli yanmasıyla gösterilir. Kod arka arkaya üç kez yanlış girilirse tuş takımı 1 dakika süreyle kilitlenir, kırmızı LED yanıp söner ve piezo sireni aralıklı olarak çalar.

Aynı zamanda, kodun girilmesi zaman sınırlıdır, mikrodenetleyici, zaman sınırının sona ermesini yanlış girilmiş bir kod olarak yorumlar. Yeni bir kod girerken iki farklı yeni kod girilirse eski kod kalır. Yeni kodun doğru kaydedildiği, üç kısa sesli sinyal ve yanıp sönen kırmızı bir LED ile gösterilir.

pass-lock-circuit

Kontrol elemanı olarak bir mikrodenetleyici PIC16F628A veya daha eski bir tip PIC16F84A kullanılır LED göstergeler mikrodenetleyiciye direnç ile bağlanır, röleler ve piezo sirenler transistörler aracılığıyla bağlanır.

Program Açıklaması

Mikrodenetleyici için program C dilinde yazılmıştır (HiTech PICC) Programın işlevi karmaşık değildir. Güç açıldığında EEPROM’dan doğru kod okunur, ilk çalıştırmada olduğu gibi “1111” kodu kaydedilir. Ayrıca, TMR0 zamanlayıcısından bir kesme periyodik olarak yükseltilir ve bu kesmede matris klavyesi okunur. Girilen kod doğru olan ile karşılaştırılır ve aynı zamanda TMR0 kesme döngüsünde 16 bitlik register artırılarak tuş vuruşunun zaman sınırlaması gerçekleştirilir. Diğer gereksinimlere göre (kod değişikliği, yanlış kod…) uygun fonksiyonlar çağrılır.

elektronik-sifreli-kilit

Kaynak: http://firma.puhy.cz/kodovy-zamek

pic16f628-sifreli-kilit-hitech-picc

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2010/08/03 Etiketler: , , , , ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir