PIC16F628 İle model helikopter motor kontrolü

| Haziran 3, 2023 Tarihinde güncellendi
PIC16F628 İle model helikopter motor kontrolü

Helikopter motor kontrol devresi 16f628 mikrodenetleyici üzerine kurulu PIC çıkışları smd tip IRF7455 mosfetler ile güçlendirilmiş. 16f628 yazılımı assembly dili ile yazılmış.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

DC Motor için Çift Sürücü “küçük kapalı helikopter” için. Bu düzenek bir Lityum Polimer pil ile çalışır. Bu piller kapasite ve hafiflik açısından olağanüstüdür, ancak deneyimsiz ellerde tehlikeli kabul edilir. Kısa devre yapmaları veya aşırı yüklenmeleri halinde patlayabilir veya alev alabilirler.

Bu tahrik, ünlü “küçük kapalı alan helikopteri”nin üreticisi tarafından sunulandan farklı olarak (ancak markasından bahsetmeyeceğim…) bir elektronik jiroskop İÇERMEZ. Diğer bir deyişle, deneyimli bir RC helikopter pilotu değilseniz, çarpışma garanti!

Bu yüzden burada ne yaptığımı gösteriyorum ama sizi de aynısını yapmaya teşvik etmiyorum, bu size kalmış. Uzman değilseniz, çift varyatör + cayro hazır almanızı tavsiye ederim.

Motora değişken bir görev döngüsü sağlamak için LiPO pilinin besleme voltajını kesen iki MOSFET IRF7455 transistörünü (‘entegre devre’ durumlarında) ve ayrıca PIC16F628 mikrodenetleyicisini ayırıyoruz. Muazzam görünen regülatör LM2940 (Düşük bırakma), ölçeği verir.

model-helicopter-engine-control-dual-drive-for-dc-motor

Yazılım hakkında

Bu küçük elektrikli helikopterde ana rotorun kuyruk pervanesine doğru hareketi için transmisyon mili değil, arkada ikinci bir motor bulunuyor.

Programlamanın en hassas kısmı, anti-tork motorunun hız eğrisini (ve dolayısıyla güç kaynağının döngüsel oranının değerini) ana rotorun hızının bir fonksiyonu olarak belirlemekti (döngüsel oranın değeri) …), bir parametre olarak kuyruk çubuğunun konumu ile. İkincisi nötrde tutulur, anti-torkun itişi, sıfırdan maksimum hıza kadar tüm dönme hızları aralığında rotorun motor torkunu dengelemelidir. Bu eğriyi ampirik olarak bu şekilde belirledim ve sonra ona olabildiğince yakın bir matematiksel fonksiyon buldum.

Bu işlevlerin bir elektronik tablodaki düzeni şöyledir: (kuyruk çubuğunun 3 konumu için, mini, nötr ve maksi). Nötr konumda, eğri, rotorun dönme hızının tüm değerleri için helikopteri yalpalamada stabilize eden değerle birleşir.

Ampirik eğriye ikinci dereceden fonksiyonla yaklaştım:

y=( G*G /256 * AC Kolu /170 + G ) /2

y = arka motor güç kaynağının kesilmesine uygulanan görev döngüsü

G = gaz kanalının görev döngüsü (radyo kontrol alıcısından gelen PPM sinyallerine göre hesaplanmıştır)

StickAC = kuyruk çubuğunun konumu (radyo kontrol alıcısından gelen PPM sinyallerine göre hesaplanır)

maket-helikopter-motor-surucu

Kaynak: silicium628.fr

pic16f628-ile-model-helikopter-motor-kontrolu

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2010/09/06 Etiketler: , , , ,2 Yorum “PIC16F628 İle model helikopter motor kontrolü

  1. KorayKoray

    devre link yenilermisiniz birde motor devresini yaptıktan sonra biz bunun servo bağlantısını gösterebilirmisiniz ?

    CEVAPLA
  2. Uğur Can TaluUğur Can Talu

    beyler birisi bana bunu kontrol edecek olan kumandayı açıklarmı

    CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir