PIC16F627 Ultrasonik Kedi Köpek Kovucu Devresi

| Mayıs 22, 2023 Tarihinde güncellendi
PIC16F627 Ultrasonik Kedi Köpek Kovucu Devresi

Hazırlayan: Özkal Özsoy – kedi, köpek kovucu devresine ait tüm kaynaklar paylaşılmış (asm hex + eagle pcb .brd) Emeği geçen Kişilere Teşekkürler

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

NOT: PIC16F627 programlanırken fuse internal osilatör seçilmeli.

endtas.com/robot/modules.php?name=News&file=article&sid=111
Eve haşere vs girmesini engelleyebilmek için içerisini onlara göre çok gürültülü bir hale getirmek istedik. Denemelerimde devrenin kedi ve köpekler üzerinde müthiş etkili olduşunu gördüm. Fare üzerinde deneme yapamadık, elimizde fare bulunmuyodu 🙂 ama projeyi onları da düşünerek hazırlamıştım. Tüm bu hayvanların hoşlanmadıkları, tümü de ultrasonik ses frekanslarında değişen değerler mevcut. Bu devre, 4 güç transistörü ile sürdüğü piezosuna bu frekanslaryı hepsini değişik şekillerde rastgele verebiliyor. Çalışma şekli de üzerindeki anahtarla deşişebiliyor. Hızlı frekans geçişleri ya da yavaş frekans geçişleri sağlanabiliyor.

Ultrasonik Kedi Köpek Kovucu Devre Şeması

pic-16f627-preprogrammed-internal-oscillator

kedi-kovucu-kopek-kovucu

pic16f627-ultrasonik-kedi-kopek-kovucu-devresi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2008/11/02 Etiketler: , , , , ,19 Yorum “PIC16F627 Ultrasonik Kedi Köpek Kovucu Devresi

 1. ErsinErsin

  Özkal abinin verdiği devre şeması çalışmıyor. ben satın aldım gelen devre de transistörler arasında da kondansatör bulunuyordu. burda ki şemada kendi sitesinde ki gibi eksik..

  CEVAPLA
 2. özkal özsoyözkal özsoy

  Selam ersin,

  Her ne kadar linkler ve kaynak gösterilmiş olsa da bu yazı benden izinsiz olarak bu sitede yayınlanmıştır. Bu da etik değildir. Linkler korunduğu için yazı ve devre kalabilir. Sorun yaşayan arkadaşlar endtas.com/robot/ sitemiz üzerindeki mesaj panosunu kullanarak bana ulaşabilirler.

  Devre çalışmaktadır, ben kendi yaptığım pcb üzerinde 4-5 adet üreterek denedim, yaklaşık 10m mesafede tembel tembel yatan bir köpeği yerinden kaldırarak uzaklaştırdığını gördüm. Hatta yeniden yattığı yere kadar takip edip tekrar devreyi çalıştırdığımda bana pis pis bakarak kalktığını ve gene uzaklaştığını gördüm. 🙂

  Ersin arkadaş sizin satın aldığınız devre nereden gelmiştir bilmiyorum ama ben bu devreyi sattığımı hiç hatırlamıyorum. Fotoğraftaki devreyi kendi PCBm ile karşılaştırdım, bu farklı bir dizilim ve üretimdir. Benimle ilgisi yoktur. Bilgilerinize.

  CEVAPLA
  1. akıncılarakıncılar

   özkan abi sizin yaptığınız devre bu devre mi ? yapmak istiyorumda eğer bu devre ise yani çalısıyor ise yapacağım

   CEVAPLA
 3. ErsinErsin

  ben devreyi 60 ytl karşılığında senden aldım özkal abi. Senden aldığım devre de bi problem yok devre güzelce çalışmakta.Bu Sayfada ki şema senin adını taşıyor ve de endtas.com da ki şemayla aynı ve eksik olduğu için çalışmayacağını söylemek istemiştim çünkü bana gönderdiğin devrede transistörler arası bi kondansatör war bunu belirtmek istemiştim sadece.

  CEVAPLA
 4. electro_tulumelectro_tulum

  Ersin senin söylediğin bu kondansatör 7805 ile birlikte bağlanan kondansatör olmasın..? Eğer o kondansatör ise devre çalışır çünkü besleme gerilimini 5V yapmak için kullanılıyor, yani devre çalışır sarun olmaz..!

  CEVAPLA
 5. tarıktarık

  Üstadım size birkaç soru sormak sizden bilgi almak istiyorum devrenin sadece köpekler üstünde olanını en basit devrelerle nasıl yaparım lütfen cevap yazın. şimdiden teşekkür ediyorum

  CEVAPLA
 6. cumhur özdencumhur özden

  İyi günler,
  ankarada oturuyorum.
  cihazınız, balkonuma dadanan kediler için kesin sonuç verirmi.
  cihazınızın fiyatı nedir. iki veya üç adet almam fiyatı değiştirirmi.
  sipariş verirsem kapıdan ödeme ile alabilirmiyim

  saygılarımla,

  Cumhur ÖZDEN

  CEVAPLA
  1. gevvgevv Yazar

   Sivri sinekler için etkili olduğunu sanmam ama bu iş için basit bir devre kendimizyapalim.com/2008/06/sivrisinek-kovucu/sivrisinek-kovucu/bedava-sivrisinek-kovucu-indir.html paylaşılmış işinizi görecektir

   CEVAPLA
 7. julidejulide

  Arkadaşlar bu devre teknik olarak randımanlı çalışmaz.Ayrıca teknik olarak kedi ve köpeği kovan bir cihazın fareyi de kovması frekans aralığı olarak zordur.Ben elektronik mühendiisyim ve üç yıldan bu yana köpek kovucu ürününü ülkemizde de üretmek için uğraşıyoruz.Fakat bunu başaramadık.Amerikazn dazer firmasının ürününü kullanın ve sorunlarınızdan kurtulun.Çünkü uzun zamn ve emek harcammamız arağman dazer ürünün aynısını da üretmedik.Amerikalılar teknolojilerinin taklit edilmemesi için her şeyi yapmışlar ve kendilerine özel elektronik malzemeler üretmişler.

  CEVAPLA
 8. MuratMurat

  Neden Biz Türkler Bu tür Devreleri yapamayalım ben de bir esnafım elektronik malzemeler satıyorum ve malesef türk ürünü değil çinde üretilen malzemeleri satıyorum.Neden bizim üretimimiz yok enkolay şeyleri bile üretemiyoruz bide yok türküz şöyleyiz böyleyiz mangalda kül bırakmıyoruz. Basit bir devreyi bile yapamıyoruz.jULİDE bir mühendis olarak sen bu devreyi nasıl yapamıyorsun onlar bir şekilde kendi ürünlerini yapıp kimse taklit yapmasın diye bişey yapmışlarsa bizde kendi ürünümüzü yapıp onlara cevap verelim türkler olarak.Ne olacak yani evet kolay değil belki ama bunları artık yapa bilir olmamız lazım değilmi.İran bile uzaya uydu yollaya biliyorken biz hala nelerle uğraşıyoruz çok gerideyiz çok. Ülke olarak millet olarak bazı şeyleri başara bilmemiz lazım herkese kolay gelsin ….

  CEVAPLA
 9. sibernetiksibernetik

  Arkadaşlar.Soğuk buhar olarak ta tabir edilen,evlerde kullanılan hava nemlendirici cihazlar ultrasonic yöntemle suyu mikron boyutunda partiküllere ayırabiliyor.

  Bir deney için kullanacağım bu cihazların fiyatı pahalı ve ürettikleri buhar miktarı da düşük.3-5 tane alıp söküp parçalayıp kullanmak pek akılcı değil yani.

  Bu ev aletlerinin içinde kullanılan elektronik aparat piyasada hangi isim ile satılıyor.Ultrasonic transmitter mi ,piezo transmiter mi adı nedir ?

  Nasıl bulabiliriz ,nasıl temin edebiliriz bir bilgisi olan arkadaşımız varsa paylaşsın lütfen.

  Teşekkürler.

  CEVAPLA
 10. erkanerkan

  selamlar herkese
  ben bu devreyi yaptım 16f627 yerine 628a kullandım herşey çok güzel fakat çıkıştakı transistörler çok aşırı ısınıyor ve devre 1 ampere yakın akım çekiyor bununla ilgili bi yorumu olan arkadaş var mı teşekkürler

  CEVAPLA
 11. endtasendtas

  Selam,

  transistörlerin bir miktar ısınması normal. 1A akım biraz fazla gibi, belki kullandığın ultrasonic transducerin direnci vs düşük olabilir bilemiyorum. transducere seri 10-100ohm arası 5w bir direnç vs girip deneyebilirsin, besleme gerilimini biraz düşürebilirsin. Ama tabi bunlar devrenin transducere aktardığı gücü ve dolayısıyla köpek kovalama potansiyelini azaltacaktır.

  CEVAPLA
 12. savaşsavaş

  arkadaşlar burdaki teknisyen tekniker çırak ve devreler le uğraşan arkadaşlarımızı yürekten tebrik ediyorum sizlersiniz gelecek sizinle nekadar gurur duysalar azdır… fakat kendinin mühendis oldunu idda eden julide isimli bayanı eshefle kınıyorum basit bir köpek kovucu yapamadını idda eden bir mühendis olamaz altı üstü hayvanın duyacaığı bir frkans sonic ses çıkarıcak bir devreyi yapamayan hatta yapmayı gectik taklit edemeyen mühendis olamaz!!! sanırım kardeşimiz diblomayı ya parayla aldı yada hiç teknolojiyle alakası yok bu siteye amerikan malının rekklamını yapmak için geldiği kesin haaa bu arada bilmiosan öğren senin yapamadığını özkal kardeşimiz yapmış sen şimdide özkal amerikalılardan öğrendi dersin beceriksizim demezssin girişimcilerin istekli kardeşlerimizin önünü palavralarınızla kesmeyin arkadaşlar sizlerle gurur duyuyorum ve takip ediyorum..

  CEVAPLA
 13. bulutbulut

  asm dosyasını atıyorum doğrulama yapıyor hata veriyor neden ?acil yardım lazım

  CEVAPLA
 14. furkanfurkan

  hocam bunun pbp. yani pic basic pro kodlarını yayınlayabilir misiniz ?

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir