Video Üzerinde Yazı Görüntüleme pal video osd pic12f683

| Mayıs 18, 2023 Tarihinde güncellendi
Video Üzerinde Yazı Görüntüleme pal video osd pic12f683

PAL video OSD devresi pic12f683 ile yapılmış yazılım picc dili ile hazırlanmış çalışma frekansı 25mhz devrede çok malzeme kullanılıyor (osilatör katı ve besleme filtre kondansatörü) devre şeması kaynak C, hex kodları var

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Bu devrenin fikri, ucuz bir video üst üste bindirici oluşturmak için 8 bitlik bir PIC’in sınırlarını zorlamak: MCU, PAL senkronizasyonunu gerçek zamanlı olarak çıkarır ve videoya bir metin satırı yerleştirir. PIC12 MCU biraz hız aşırtmalı: maksimum 20 MHz yerine 25 MHz Sinyal karıştırıcı yok : çıkış sinyali doğrudan giriş sinyaline eklenir, çok temiz değil ama demo için iyi

C kaynak kodunda Assembly değil SETPIXEL(c) makrosu var. Video senkronizasyonu ve üretimi, kesme rutini ile yapılır, ana döngü yalnızca metnin şeklini ve konumunu kontrol eder:

Metni bir PAL video sinyaline bindirmek için, sabit bir resim elde etmek için zamanlamayı hassas bir şekilde kontrol etmemiz gerekir. Bize yeni bir çerçevenin ne zaman başladığını söyleyen dikey senkronizasyonla ve yeni bir satırın ne zaman başladığını söyleyen yatay senkronizasyonla uğraşmak zorundayız.

Genellikle, ve PAL video sinyalinden hem dikey hem de yatay senkronizasyon darbelerini çıkarmak için harici devre kullanılır, örneğin LM1881 entegre devresi bunu çok iyi yapar.

Çok basit bir devreye sahip olmak istediğim için PIC’e bu işi yaptırmanın bir yolunu bulmalıydım.

İlk olarak, bir video satırının ne zaman başladığını bilmeliyiz: bunu yapmak için PIC dahili karşılaştırıcı modülünü kullanacağız. Dahili voltaj referans modülü bir voltaj kesme seviyesiyle programlanacak, ardından karşılaştırıcı, giriş voltajının klips seviyesinden daha düşük veya daha yüksek olması durumunda bir kesmeyi tetikleyecektir. Bu bizim yatay senkronizasyon ayırıcımız olacak.

İkincisi, bir çerçevenin ne zaman dikey senkronizasyona başladığını bilmeliyiz: PAL sinyali, yeni bir çerçeveyi duyurmak için özel senkronizasyon darbeleri kullanır. 28 µs düşük seviyeli bir darbe tespit etmeliyiz, dikey senkronizasyonda beş tane var ve başka yerde yok. PIC’in dahili zamanlayıcı modülü, düşük seviyeli darbelerin zamanını saymak için kullanılacaktır.

Bu yapıldığında, video sinyaline neyin bindirileceğini bilmeliyiz. Görüntülenecek metnin bir bitmap gösterimi, 5×7 yazı tipi tablosundan RAM’de yerleşiktir. Her yeni satır kesintisinde, piksel eklemek için görüntüleme süresi penceresinde olup olmadığımızı kontrol ederiz.

Video sinyaline bir piksel eklemek için, çıkış pinini yüksek Z durumundan çıkışa değiştiririz, ardından çıkış, beyaz veya siyah bir pikseli görüntülemek için +Vcc veya 0V uygular. Sonuç, şeffaf arka plan üzerine bindirilmiş bir metindir.

Kaynak: micro-examples.com/public/microex-navig/doc/081-pic-osd-superimposer

pic12f683-ile-video-uzerinde-yazi-goruntuleme-pal-video-osd

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2008/08/10 Etiketler: , , ,2 Yorum “Video Üzerinde Yazı Görüntüleme pal video osd pic12f683

 1. CengizCengiz

  Slm tam aradığım devre. Ama şunu yapmamız mümkün mümkün mü?
  Girilen video sinyalini PC nin ekranıyla birleştrecek. Ve monitörde siyah olan yerleri transparan gösterecek. ani PC de ekran siyak altta bi yazı varke sadece alttaki yazıyı girilen videonun üzerinde göstericek.

  CEVAPLA
 2. erhanerhan

  selam benim istediğim devrede filimlerde veya her hangi bir yayında alt yazı geçiyorya öyle bir devre arıyorum arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşşekkürler başarılarınızın devamını bekliyorum gercekten çok güzel paylaşımlar var arkadaslara teşekkür ederim

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir