Op-amplı devreler 3

| Ağustos 29, 2018 Tarihinde güncellendi
Op-amplı devreler 3

LM1900 op-amplı VE (AND) kapı devresi: LM1900 op-amplı VE kapı devresinde A ve B girişlerine +VCC gerilimi kadar bir voltaj uygulandığında çıkış ucundan +VCC gerilimi alınır.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

lm1900-op-ampli-ve-and-kapi-devresi-2

LM139 op-amplı VE kapı devresinde ise giriş uçlarının her ikisine +VCC değerinde gerilim uygulandığında çıkış +VCC düzeyinde olur.

lm1900-op-ampli-ve-and-kapi-devresi

lm1900, op amp ve and, kapı devresi, op amp kapı

Elektronik termostat devresi LM339 Op amp termistör

elektronik-termostat-devresi-lm339-op-amp-termistor

termostat devresinde ısıya göre lm339 op amp çıkışında ki röle çalışır devrede ki 5k pot ile ince ayar yapılabilir.

elektronik termostat, termostat devresi, lm339 op amp, termistör devresi, electronic thermostat, relay circuit, thermostat circuit

Op-amplı sıfır seviye dedektörü devresi

op-ampli-sifir-seviye-dedektoru-devresi

Devrede faz çeviren (-) giriş şaseye bağlanmış ve sinüsoidal biçimli giriş sinyali faz çevirmeyen (+) girişe uygulanmıştır. Bu devre op-amplı karşılaştırıcı devreye çok benzer. Devrede geri besleme direnci kullanılmadığı için girişlerdeki en ufak gerilim farkı çıkışın
değerinin maksimum olmasını sağlar.

Girişe uygulanan sinüsoidal biçimli sinyalin polaritesi pozitif olur olmaz çıkış gerilimi pozitif maksimum olur. Giriş sinyalinin polaritesi negatif olur olmaz ise çıkış gerilimi negatif maksimum olur.

Sonuç olarak devre sinüsoidal ya da üçgen biçimli bir sinyalin kare dalgaya dönüştürülmesinde kullanılabilir.

op amp sıfır seviye, dedektör devresi, faz çeviren, sinüsoidal dalga, dalga üretici devre

LM741 Op Amplı Üç Girişli Mikrofon Mixer

lm741-op-ampli-uc-girisli-mikrofon-mixer

Devrenin girişine 3 adet mikrofon bağlanabilir 10k potlar ile mikrofon ses seviyeleri ayarlanıyor devre 9v pil ile çalıştırılabilir çıkışına bir anfi bağlanmalı

lm741 devresi, mikrofon mixer, mixer devresi, ses karıştırıcı devre

LM741 op amp NTC 12v otomatik kontrol devresi

lm741-op-amp-ntc-12v-otomatik-kontrol-devresi-auto-fan

Devre ntc ile ortamın ısısını algılıyor sıcaklık belirlenen değere ulaştığında lm741 opamp çıkışındaki röle çekiyor led ışık veriyor. Röle kontaklarına kontrol edilecek çihaz bağlanabilir.

lm741 nt, op amp ntc, ntc devresi, fan devresi, ısı kontrol devresi, atomatik fan

Op-amplı tam dalga doğrultmaç devresi

op-ampli-tam-dalga-dogrultmac-devresi

Devre, op-amplı yarım dalga doğrultmaç ile op-amplı faz çeviren toplayıcı yükselteç devresinin birleşiminden oluşmuştur.

Giriş sinyali pozitif polariteli olduğunda birinci op-ampın çıkışı 0 V olur. İkinci op-ampın girişine R4 üzerinden gelen pozitif polariteli sinyal yükseltilip ters çevrilerek negatif yönlü olarak çıkışa aktarılır.

Giriş sinyali negatif polariteli olduğunda birinci op-ampın çıkışı pozitif maksimum olur. Birinci op-ampın çıkışından gelen pozitif polariteli sinyal ile R4 direnci üzerinden gelen negatif polariteli sinyal ikinci op-amp tarafından toplanır. Dikkat edilirse bu anda ikinci op-ampın girişine pozitif ve negatif polariteli iki sinyal gelmektedir.

Birinci op-ampın çıkışından gelen pozitif polariteli sinyal, R4 direnci üzerinden gelen negatif polariteli sinyalden büyüktür. (R4 direnci R5’ten büyük seçildiği için.) Dolayısıyla toplayıcı olarak çalışan ikinci op-ampın girişine pozitifliği fazla olan bir sinyal uygulanmış olacaktır. İşte bu sayede op-ampın çıkışından yine negatif polariteli bir sinyal alınır.

op amp doğrultmaç, op amp tam dalga, doğrultmaç devresi, op amp polarite

https://320volt.com/op-ampli-devreler-2/
https://320volt.com/op-ampli-devreler/

Yayım tarihi: 2011/06/05 Etiketler: , , ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir