741 Opamp Transistörlü Karanlık Anahtarı

| Kasım 21, 2019 Tarihinde güncellendi
741 Opamp Transistörlü Karanlık Anahtarı

Resimde gördüğünüz devre şeması üzerinde bulundurduğu LDR ile bir karanlık anahtarı olarak çalışır. Devre, dört adet direnç, bir 741 opamp, iki potansiyometre (isteğe göre trimpot kullanılabilir) , bir LDR, bir anahtarlama TIP122 transistörü ve bir lambadan ibarettir. Devrede, R1 direncinin değeri LDR’nin iç direnci ile doğru orantılı olduğundan 6-12V arasında bir gerilim bölücü olarak çalışır. LDR1’in iç direncine bağlı olarak, RV1 potansiyometresinin görevi ise LDR1’in üzerine düşecek olan ışık miktarına göre hassasiyet derecesi için kullanılmıştır. Tabi RV1 de bir gerilim bölücüdür. Bu nedenle, LDR1 ve R1 malzemelerinin böldüğü direnç değeri ile, RV1’in böldüğü direnç değeri U1 tarafından sürekli karşılaştırılır.

Devre Şeması

741-opamp-karanlik-anahtari-ldr-dark-switch-circuit

Burada RV1 potansiyometresinin 6V olduğunu ve LDR1’in de karanlıkta olduğunu varsayarsak, LDR1’in iç direnci yüksek olacağından U1’in evirmeyen girişinde ki voltaj, 6V’a yakın bir değer yada biraz daha fazla bir değer alacağından U1’in çıkışında pozitif bir voltaj olacaktır. Bu da R3 üzerinden Q1’i tetikleyerek L1’in ışık vermesini sağlayacaktır. L1’in ışık vermesi ile LDR1’in iç direncinde belli bir azalma gözlenecektir ki bu da opamp çıkışını 0V’a çekeceğinden T1 TIP122 transistörüde kesime gidecek, L1 sönecektir.

Yalnız dikkat edilecek husus şudur ki, R4 direncinin olmadığı varsayıldığında 741 opamp çıkışı üzerinde sürekli bir voltaj söz konusu olacağından Q1 transistörünün kesime gitmesine engel olacaktır. R4 direnci, Q1 transistörünün beyz üzerinde ki voltajını şaseye çekecektir. RV2 potansiyometresi U1’e karşı reaksiyon göstereceğinden kazancı değişecektir. RV2 potansiyometresinin direnci büyük olduğunda ise, opamp bir karşılaştırıcı olarak çalışacak, küçük olduğunda ise bir yükselteç gibi çalışacaktır.

Yayım tarihi: 2019/05/22 Etiketler: ,Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir