MQ-7 CO Sensör ve PIC16F88 Karbon Monoksit Alarm

| Mayıs 19, 2023 Tarihinde güncellendi
MQ-7 CO Sensör ve PIC16F88 Karbon Monoksit Alarm

MQ-7-CO Sensörü kullanılarak algılama yapan karbonmonoksit alarm devresi PIC16F88 Mikrodenetleyici üzerine kurulu çalışma voltajı 12v dc karbon monoksit algılaması yapıp seviyeye göre devrede bulunan 12v röleyi çekiyor röleye bağlı olan her neyse (siren, lamba vb..) çalışıyor

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Karbon Monoksit Alarmı Karbon monoksit, öldüren ve öldüren sinsi bir zehirdir. Renksiz, kokusuz ve size sinsice yaklaşıyor! İlk kurbanlar karbon monoksit zehirlenmesinden haberdar olduklarında çok geç olabilir.

Karbon monoksit (CO), bir karbon ve bir oksijen atomundan oluşan oldukça basit bir gazdır. Sonunda yedek bir oksijen atomuyla çiftleşecek ve daha doğal – ve nispeten zararsız – karbondioksit veya CO2 olarak reform yapar. Ama bize ölümlüler olarak gerçek zarar verecek kadar uzun süre CO olarak kaldı! Dahası, karbon monoksit zehirlenmesinin tedavisi çok zor olabilir.

Karbondioksit (CO2) böyle zehirli olmasa da (aslında soluduğumuz hava doğal olarak% 0.03 karbondioksit içerir), yeterli miktarda havadaki oksijenin yerini alabilir ve bu nedenle boğulmaya neden olabilir.

Bununla birlikte, önemli miktarda karbon monoksit (CO) zehirlidir çünkü kanımızdaki oksijenin taşınmasını etkiler. Başlıca sorunlardan biri CO’nun kanınızdaki hemoglobin ile 200 kat daha fazla afinitesine sahip olmasıdır. Kelimenin tam anlamıyla, kan kaynağının vücudun etrafında ve en önemlisi de beyinde oksijen taşımasını önler. Beyin oksijen açlığından muzdarip olduğunda, kalıcı hasar ve hatta ölüm şaşırtıcı derecede kısa bir sürede sonuçlanabilir – sadece birkaç dakika.

CO sensörü 150 saniyelik bir döngüden geçer, bir dakika boyunca kendini temizler ve sonraki 90 saniye boyunca karbon monoksit arar. CO algılandığında, çıkış direnci önemli ölçüde düşer.

alarm-gaz-alarmi-mq-7-co-pic16f88-sensor-carbon-monoxide-alarm-co-alarm

Kaynak: http://www.siliconchip.com.au/cms/A_105031/article.html

mq-7-co-sensor-ve-pic16f88-ile-karbon-monoksit-alarm

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2008/09/02 Etiketler: , , , , , , ,8 Yorum “MQ-7 CO Sensör ve PIC16F88 Karbon Monoksit Alarm

 1. mucitmucit

  çok faydalı bir devre eklediğiniz için teşekürler ülkemizde heryıl karbon monoksit (soba kömürü dumanından)insanlar zehirleniyor,böyle minyatür devrelerile fabrikalarda atolyelerde çok büyük yangınlarında önüne geçilebilir…

  CEVAPLA
 2. turqer_turqer_

  meraba dönem projesi olarak yukarıdaki devreyi yapmak istiyorum fakat devre elemanları ve hex kodlarına ulaşamıyorum yardım ederseniz sevinirim…

  CEVAPLA
 3. harunharun

  Öncelille teşekür ederim emeği geçenlere ama bu aygıtlar insanlara tam olarak yansıtılabise daha faydalı olurdu halen bile ölen insanlar var bu aygıtların daha ekonomik olması ve her sobalı evde bir tane olması gerekmıyormu bu ürünlerden kar amaç gözetmeden insanlara sunulmalıdır.Bir kampanyada sizler başlatın sahsen ben bu aygıtları yapabilseydım kar gözetmezdim insanlarımız ölüyor ben onun için üzülüyorum.

  CEVAPLA
 4. abdullahabdullah

  selam ses çıkışı göremedim acaba nereye bağlıyoruz

  CEVAPLA
  1. qwertyqwerty

   Hocam peki devredeki lk1 ve lk 2 ne acaba?Hangi komponent bilginiz var mı acaba?

   CEVAPLA
 5. qwertyqwerty

  selamlar devredeki lk1 ve lk2 hangi komponent acaba yardımcı olur musunuz?

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir