Mosfetli elektronik transformatör hesaplayıcı programı

| Mayıs 31, 2023 Tarihinde güncellendi
Mosfetli elektronik transformatör hesaplayıcı programı

Şebeke voltajını düşürmek için genelde sac trafo kullanılıyor birde elektronik devreler ile şebeke voltajını düşürürüz fazla akım çekmeyen devreleri çalıştırmak için ideal genelde 220 volt ac voltajın bir ucuna seri kondansatör bağlanır köprü diyot direnç, zener ile istenilen düşük voltaj elde edilir ama dediğim gibi gücü çok düşüktür.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Hesaplama programı ise işin hesaplama bölümünü kolaylaştırıyor ayrıca hesaplamanın yapıldığı devre mosfetli olduğu için daha yüksek güç alınabiliryor mosfetli regülatör denilebilir.

DİKKAT Devre yüksek voltaj ile çalışmaktadır dikkatli olun kondansatör bağlantılarına dikkat edin + – kutupları ters bağlarsanız yüksek voltajda büyük patlamalar olabilir mosfetin dış yüzeyi orta “drain” bacağı ile birleşiktir devre çalışırken elle temas etmeyin devreyi çalıştırmadan önce Sigortalı Elektrik Hattı,koruyucu gözlük kullanın

Program devrede C1, R1 değerlerini hesaplıyor diğer malzemelerin değeri sabit sadece mosfet ve çıkış voltıjı filtre eden kondansatör değeri belirtilmemiş.

Mosfet için IRF830 kullanılabilir. C2 filtre kondansatörü ise çıkış voltajına ve çekilecek güce göre seçilmeli genelde 500….1000ma için 1000uf kullanılır bence bu kondansatöre ek olarak birde 100nf kondansatör bağlanmalı çıkıştaki RH direnci ise bağlanacak yüktür devreye ait bir malzeme değil.

Son olarak; Programda “Ugs (th)” voltajı mosfet ile ilgili ama sanırım yanlış yazılmış ya da başka bir şey var benim tahminim Vgs (th) olacak bu voltaj mosfetin datasheet dosyasında belirtiliyor örneğin IRF830 mosfetin Vgs (th) voltajı 4v görünüyor hesaplamada bunuda göz önünde bulundurun

transformerless-stabilizator-elektronik-transformator

Mosfet regülatör 220v Program kurulum gerektirmez sadece 66kb boyutu var;

mosfetli-elektronik-transformator-hesaplayici-programi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2010/05/14 Etiketler: , ,5 Yorum “Mosfetli elektronik transformatör hesaplayıcı programı

 1. BülentBülent

  Çok işime yarayacak bir devre ve aynı zamanda hesaplama programı. Önceden en fazla 20-30mA çekebilecek devreler tasarlamak zorunda kalıyordum. Röle bile kullanamıyordum. Şimdi işim çok kolaylaşacak. Teşekkürler..

  CEVAPLA
 2. gevvgevv Yazar

  @Bülent evet çok işe yarayacak birdevrebir ara denemem gerekli

  bu arada yazıya program hakkında bir bilgi daha ekledim “Ugs (th)” voltajı hakkında devreyi gerçekleştirirseniz “Ugs (th)” voltajınada dikkat edin

  CEVAPLA
 3. zenzezenze

  Güzel bir uygulama olmuş fakat fazla bir akım beklememek gerek. Vgs 4 v için hesaplattığım da c1 degerini 1,8 uf verdi bu kondansatörün kapasitif reaktansı yaklaşık 1800 ohm ve devreye seri giriyor öyleyse devreden çekilebilecek max akım 120 ma civarı.

  CEVAPLA
 4. tamirihasantamirihasan

  devrede mosfet yerine normal tr kullanıp ugs değerini de 0.6v girerseniz oda olur.

  ben wattlı zenerlerin yetişemediği uygulamalarda böyle yapıyorum ve transistörü zener diyot gibi kullanıyorum oldukça sağlıklı çalışıyor…

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir