Matlab ile parmak izi tanıma sistemi (program)

| Mayıs 26, 2023 Tarihinde güncellendi
Matlab ile parmak izi tanıma sistemi (program)

Parmak izi tanıma sistemi programı matlab ile hazırlanmış kaynak kodları (.m,.dat) görüntü işleme düzenleme “image enhancement” ile uğraşan kişilerin işine yarayabilir açık kaynak kodlu güzel bir örnek dosyalar arasında test işlemleri için parmak izi resimleride bulunmakta hiç bilgim yok ama bu çalışma içine birde mikro denetleyici katılırsa bilgisayar ile veri iletişimi kurulabilirse mükemmel bir proje olurdu

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Toplumumuzda benzeri görülmemiş boyutlara ulaşan kimlik dolandırıcılığı ve ortaya çıkan otomatik kişisel tanımlama uygulamalarına yapılan vurgunun artmasıyla birlikte, biyometrik tabanlı doğrulama, özellikle parmak izi tabanlı tanımlama çok fazla ilgi görüyor. Parmak izi temsiline yönelik geleneksel yaklaşımların iki önemli eksikliği vardır. Popülasyonun önemli bir kısmı için, parmak izindeki tüm sırt yapılarının açık bir şekilde tespitine dayanan gösterimlerin otomatik olarak çıkarılması zordur.

Yaygın olarak kullanılan ayrıntılara dayalı temsil, parmak izlerinde bulunan zengin ayrımcı bilgilerin önemli bir bileşenini kullanmaz. Yerel mahya yapıları ayrıntılarla tamamen karakterize edilemez. Ayrıca, ayrıntılara dayalı eşleştirme, farklı sayıda kaydedilmemiş ayrıntı noktaları içeren iki parmak izi görüntüsünü hızlı bir şekilde eşleştirmede zorluk yaşar.

Önerilen filtre tabanlı algoritma, bir parmak izindeki hem yerel hem de genel ayrıntıları kompakt bir sabit uzunluklu FingerCode olarak yakalamak için bir Gabor filtreleri bankası kullanır. Parmak izi eşleştirme, karşılık gelen iki Parmak Kodu arasındaki Öklid mesafesine dayalıdır ve bu nedenle son derece hızlıdır. Açık literatürde yayınlanan ayrıntılara dayalı algoritmaların en iyi sonuçlarından yalnızca marjinal olarak daha düşük olan bir doğrulama doğruluğu elde edebiliyoruz.

Uygulama sisteminin performans gereksinimi çok düşük bir yanlış kabul oranı gerektirmediğinde, sistemimiz son teknoloji ayrıntılara dayalı bir sistemden daha iyi performans gösterir. Son olarak, tamamlayıcı (minutiae tabanlı ve filtre tabanlı) parmak izi bilgilerine dayalı olarak eşleştiricilerin kararlarını birleştirerek eşleştirme performansının iyileştirilebileceğini gösteriyoruz.

Çekirdek noktanın yerelleştirilmesi, tüm sürecin en kritik adımını temsil eder. İyi bir eşleştirme, doğru bir konumlandırma gerektirir, bu nedenle küçük hatalardan da kaçınılmalıdır. [2]’de gösterildiği gibi, karmaşık filtreleme tekniklerinin kullanımı doğruluğu büyük ölçüde artırabilir. Öte yandan, çok düşük kaliteli girdi görüntüleri için, çok ölçekli bir filtreleme ile hiyerarşik bir yaklaşım kullanılsa bile geleneksel bir algoritma başarısız olabilir.

Çekirdek nokta tespiti için yeni, hibrit bir teknik geliştirdik. Bildiğimiz kadarıyla bu algoritma literatürde belgelenmemiştir ve geliştirilmiş prosedürler arasında değiş tokuş edilen karşılıklı bilgilere dayanmaktadır. Çekirdek nokta konumu, çoklu tekniklerin bu şekilde birleştirilmesiyle daha doğru bir şekilde tespit edilir.

Dosyaları matlab-in-work/ klasörüne kopyalayın matlab kontrol menüsünde “in current directory” bölümünden kopyalanan kaynak dosyalar arasında ki “U.m” dosyasını seçin program çalışacak ve ara yüz görünecek

matlab-finger-print-recognition-system

Select image for fingerprint recognition: Parmak izi tanıması için resim seç

Delete database: Oluşturduğunuz resim veritabanını siler

Finger print image visualization: Seçtiğiniz parmak izini görüntüler

Gabor filter visualition: Resimin filtrelenmiş halini görüntüler

Kaynak: utenti.lycos.it/matlab/fingerprint4.htm (kapalı)

matlab-ile-parmak-izi-tanima-sistemi-program

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2009/05/09 Etiketler: , ,7 Yorum “Matlab ile parmak izi tanıma sistemi (program)

  1. gevvgevv Yazar

   İlginiz için teşekkürler başlığı yanlış yazmışım düzelttim

   CEVAPLA
 1. kocakkocak

  hocam benimde face recognition yapmam gerekiyor acaba resimleri ayrı bir database de mi tutmak gerekli yoksa matlabda toolbox var mı bununla ilgili

  CEVAPLA
 2. gokhangokhan

  selam kardeş teşekkürler ama bu program paralı olduğu için çalışmıyor

  CEVAPLA
 3. Furkan GenişyürekFurkan Genişyürek

  Resim lazımsa gereksiz bir program ama web cam dan parmağınızı gösterip karşılaştırıp aynı veya farklı olduğunu buluyorsa güzel bir program 🙂

  CEVAPLA
 4. ÜnsalÜnsal

  Bana bu kodlar lazım matlab üzerinden paylaşabilecek olan varsa cok güzel olur ?

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir