Lucid dreaming Açık rüya devresi

| Haziran 3, 2023 Tarihinde güncellendi
Lucid dreaming Açık rüya devresi

Lucid dreaming oldukca ilginç bir konu “Açık rüya” olarak tabir ediliyor. Kişinin rüya gördüğünü anlaması ve rüyayı kontrol etmesi bir çok kişinin bu olaydan haberi yok ama dünya çapında yaygın hatta rüyada olduğunu anlamak için kendisine elektronik devreler (Lucid dreaming circuits) yapıp uğraşanlar var.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Aslında bütün iş insanın kendini bu düşüncede yoğunlaştırması ama rüya anında hatırlama için dış etkiler çok faydalı oluyormuş işte bu yüzden çeşitli devreler tasarlanmış

Yüze monte edilen Lucid Dreaming devresi;

face-mounted-lucid-dreaming-circuit-mask

Lucid rüya, uykuda olan ve rüya gören bir kişinin rüya gördüğünü fark etmesi ve rüyayı kontrol etmeye, fantezileri gerçekleştirmeye veya rüya içinde özel güçler kazanmaya devam ettiği bir olgudur.

Bunu harika bir konsept olarak görüyorum – her gece sahte bir gerçekliğe (rüyalarınıza) giriyor ve ondan kurtulma fırsatı buluyorsunuz (tıpkı The Matrix’teki Neo gibi).

Berrak rüya hakkında ilk okumaya başladığımda, bazı şirketlerin, onu uyurken taktığınızda berrak bir rüya görme olasılığınızı artırmayı amaçlayan pahalı teknoloji parçaları yarattığını öğrendim. Bir tane istedim, ancak 200 dolarlık fiyata pek umut verici görünmüyorlardı.

Bu yüzden kendi berrak rüya maskemi nasıl yapacağımı araştırmaya karar verdim. Neredeyse anında, REM uykusunun durumunu belirlemek için kızılötesi yoluyla göz hareketini izleyen NovaDreamer’ın kendin yap bir klonu olan Kvasar ile karşılaştım.

Kvasar’ı hiç yapmadım, çünkü optik göz izlemenin o kadar kolay çalışmayacağına inanıyordum. Işığı bloke eden bir maske (biyolojik saatinizin sorunsuz çalışmasını sağlamak için korkunç) ve onu yüzünüze sabitlemek için potansiyel olarak rahatsız edici bir yol gerektirir.

Daha kolay bir çözüm bulmaya kararlıydım. Stres seviyelerinin bir göstergesi olan cilt direncini (Galvanik Cilt Tepkisi) ölçerek REM durumunu izole edebileceğimi düşündüm. Lucid Dreaming maskemin ilk yinelemesini bu temel üzerine inşa ettim:

lucid-dreaming-circuit-schematic

Her bir gözün üstünde ve altında giden pirinç elektrotlara dikkat edin. Bu versiyonda bir hoparlörün yanı sıra doğrudan gözlerime işaret eden iki LED vardı.

Ne yazık ki sonuçta başarısız bir deneydi. Uyku sırasında cilt kurur ve GSR okumasını tamamen keser. Buna, uyku hareketinin GSR okumasını biraz değiştireceği gerçeğini ekleyin ve uyku durumunu ölçmek için bu kadar küçük bir kendin yap cihazında GSR kullanma umudu yoktur.

Birkaç hafta önce fikir aklıma geldi. Neden uyku durumunu tespit etmeye zahmet edesiniz ki? Rüya görmüyorsam, parlak ışıkları görecek kadar bilinçli değilim (yeterince loş oldukları sürece). Öyleyse neden ben uyuyana kadar bekleyip, sonra önceden tanımlanmış bir aralıkta ışıkları yakıp söndürmüyorsun?

Elbette saf bir dahiydi. Zamanın geçmesi dışında hiçbir girdi olmadığından, cihaz arızalanamaz. Sadece uyanıksam ya da rüya görüyorsam ışıkları ‘görürdüm’. Basit bir gerçeklik testi ikisini birbirinden ayırabilir!

Sonuçlar

İlk denediğim gece ışıkları çok parlak tuttum ve beni derin uykudan uyandırdı. Halsizdim ve onu çıkarmak zorunda kaldım.

Ertesi gece ışıkları kıstırdım ama yeterince kısmadım. Maske beni sadece rüyalardan uyandırdı – mükemmel! Bu çok ümit verici bir sonuçtu. Zamanlayıcı, yanıp sönmeden önce bir saat bekleyecek ve ardından her 15 dakikada bir yanıp sönecek şekilde ayarlandı.

Ondan sonra arkadaşım Jesse’nin maskeyi denemesine izin verdim. Canı sıkıldı – herhangi bir berrak rüya görmese de, maskenin farklı bir zamanlaması olmasını önerdi – 5 saat bekleyin ve ardından her beş dakikada bir göz kırpın. Bu mantıklıydı – uyku sırasında lüsid rüyaların en sık gerçekleştiği zaman

cre.ations.net sitesinde “Lucid Dreaming Mask” yazısında yazar bu iş için yaptığı bir devreyi paylaşmış devrede pic 16f84 kullanılmış iki adet led göz hizasında rüya anında ışık veriyor kişi rüyada olduğunu anlıyor >> kırmızı ışık / rüyadasın / kontrol sende 🙂

Ayrıca bu iş için zaman ayarı bulunan bir mp3 oynatıcı varsa oda kullanılabilir web üzerinde bu konu hakkında bir çok yazı bulunuyor insanlar çeşit, çeşit taktikler geliştirmiş.

lucid-dreaming-circuit

For the uninitiated, lucid dreaming is a phenomenon whereby a person who is asleep and dreaming realizes that he (or she) is dreaming, and continues to control the dream, acting out fantasies or gaining special powers all within the dream.

I find it a wonderful concept – every night you enter a fake reality (your dreams) and have the opportunity to break out of it (just like Neo in The Matrix).

Devrenin yazılımı assembly ile hazırlanmış basit olarak delikli pertinaksa kurulmuş.

lucid-dreaming-acik-ruya-devresi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2010/08/29 Etiketler: , , ,12 Yorum “Lucid dreaming Açık rüya devresi

 1. yorgunyorgun

  mantık ne gevv hocam .kişinin rüyada olduğunu gösteren sistem tasarımı nasıl.

  CEVAPLA
 2. aybayb

  Hani olur ya uykudayken korkuyla uyanırsınız bi yerden düştüğünüzü hissedersiniz ama aslında mışıl mışıl uyuyorsundur…. bu devre sanırım kişinin uyurken gördüklerini rüyada olduğunu hatırlaması için yani bir uçurumun yanına geldiğinde korkmayıp manzaranın keyfini cıkarmak gibi bir şey…. ışığın amacı ise sürekli gözünüze geldiği için rüyada olduğunuzu hatırlatmak pic ile de yanıp sönmesi falan kontrol ediliyor sanırım …. ilginç bir şey..

  CEVAPLA
 3. gevvgevv Yazar

  evet @ayb devre daha çok rüyada olduğunu anlamak için açıklamalara göre bir kaç saat sonra led ışık veriyor kişi kendini kırmızı ışığa göre koşullandırınca şansı varsa rüyada olduğunu anlayıp istediğini yapıyor.

  CEVAPLA
 4. korhankorhan

  o ışıkta nasıl uyuyacağız ışık yanınca uyanırım ben 😀

  CEVAPLA
 5. ugurugur

  bunu yapmıştım yıllar önce bundan farklı yapmıştım şu piyasada satılan ucuz güneş gözlüklerinden kulanmıştım baya güzel olmuştu çalışıyor astral seyahat dışında 😀

  CEVAPLA
 6. elaasselaass

  Ben işi tamamen bitirdim arkadaşlar. Kendimi şartlandırarak oldu 1-3 yıl sürdü. Artık rüyamda yüksek bir yerdeysem atıyorum aşşağıya kendimi nasılsa rüya diye. Manevra yaparak uçuyorum da. Tek çözemediğim konu “nasıl olsa rüya” diyorum ya bu sebeble kısa (ne kadar olduğunu tabi bilemem) bir uçuşdan sonra uyanıyorum. Kuşlar çok şanslı arkadaşlar!

  CEVAPLA
 7. serdarserdar

  aynen @elaass bende aynı şekil yaptım atıyorum kendimi uçuyom paso 😀

  CEVAPLA
 8. emreemre

  bende anlıyorum rüyada olduğumu fakat rüya kısa sürüyor

  CEVAPLA
 9. PervizPerviz

  led ışığının pic ile gözüme vurmasının ne manası var ? direk pile bağlamak olmazmı ?

  CEVAPLA
 10. gökhan öztürkgökhan öztürk

  Galvanic Skin Response (Galvanic Deri Tepkisi ) bu sistem vücuda ne taraftan bağlanyor onu anlamadım

  CEVAPLA
 11. Furo34Furo34

  “Perviz” burada ki Pic zaman ayarını belirliyor herhalde uyumadan ışığın yanmasını istemezsin :D, bu arada bu mantıklı ama arkadaşlarında dediği gibi bu ışığı görüpte uyana biliriz. Bu arada “inception” filminde ki gibi rüyadan rüyaya felan geçeriz kara delik felan sonra 1 saat (rüya tabiriyle 50 yıl) orda kalırız felan .d, şaka maka bunun daha gelişmişini yani “inception” daki gibi ilerde inşallah yapacaklar bunuda büyük ihtimalle askeri güçte kullanırlar.

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir