LM3886 Stereo Komple Anfi Projesi

| Haziran 22, 2023 Tarihinde güncellendi
LM3886 Stereo Komple Anfi Projesi

LM3886 Anfi entegresi çok popüler bir çok uygulaması yapıldı bende özel bir tasarım yaptım, paylaşıyorum.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Öncelikle fotoğraflar ile pcb arasında farklılıklar var, kimisi elimdeki malzeme değerleri yüzünden kimisi de geliştrime aşamasında olduğundan. Sizler PCB çizimini esas alın.

Res için değeri: (Vamfi-20V)/70mA gücü, (Vamfi-20V)x70mA
Res tone için değeri: (Vamfi-20)/30mA gücü, (Vamfi-20V)x30mA

Amfi beslemeleri LM3886 Datasheet dosyasın da verilen hoparlör empedanslarına göre seçilmeli ve bu dirençlerde ona göre hesaplanmalıdır.

+ ve – besleme yolları, hoparlör hatları ve gndleri lehimle kaplanmalıdır.

Rgain dirençleri 10-15K arası tercihe göre seçilebilir. Önerim 10kohm.

LM3886’ların çıkış yani 3 numaralı bacağında ki bobin 1.2mm telden 10 tur sığdı dirençlerin üstüne ki benim dirençler 2W idi, bu şekilde kullandım.

LM3886’ler ve regülatörler soğutucudan mutlaka yalıtılmalı Bakınız: İzolatör Kullanımı

lm3886-stereo-komple-anfi-projesi-620-1

lm3886-stereo-komple-anfi-projesi-620-2

lm3886-anfi-devreleri-lm3886-anfi-devresi lm3886-amp-circuit-lm3886-pcb-lm3886 lm3886-amplifier stereo-lm3886-amp-circuit-lm3886-pcb-lm3886

lm3886-full lm3886-stereo-devre-circuit

Ton kontrol regülatörleri için soğutucu kullandım bunun asıl amacı kondansatör (15000uF) ile opamplar arasında kalkan (shield) görevi de görmesi. Bu yüzden mutlaka gnd hattına bağlanmalı.

Metal kutu kullanılacaksa ki önerim budur. Devredeki chassis yazan yerlerden kutuya metal kart tutucular veya kablo ile (solda ki kalın olmalı 1-1.5mm2) bağlantı yapılmalıdır. Potlar için metal kutuda devre üzerindeki gnd hattına bağlantıya lüzum yok. Metal haricinde mutlaka gndye bağlanmalı. Aynı şekilde LM3886 soğutucuları da metal kutu olmazsa yıldız şaseye bağlanmalı.

Hoparlör koruma ve ana besleme AC kabloları ya resimlerde ki gibi örülerek veya (özellikle hop. koruma için) ekranlı kablo seçilmelidir.

bunun haricinde sigorta pcbsininde kullanılmasını tavsiye ederim. Eğer kullanılmazsa da AC`ler arasında kondansatörler eklense güzel olur.

Therm A:, normalde Lm3886’larda ısı koruma var ancak ek bir koruma olarak termostat da kullanılabilir )opsiyonel) . Bu durumda normalde kapalı yani soğukken akım geçiren 60-70 derecelik termostat kullanılabilir. Eğer istenmiyorsa o bölüm kısa devre yapılmalıdır.

Pcbde bazı atlamalar daha kalın çizilmiştir buralara daha kalın tel bağlanmalıdır. 0.8-mm tavsiye.

Köprü diyot 6-8A (KBU10M, KBU8M vb.) kullanılabilir.

LM3886 Stereo Anfi Projesine ait pcb dosyaları:

lm3886-stereo-komple-anfi-projesi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2015/08/05 Etiketler: , , , , ,50 Yorum “LM3886 Stereo Komple Anfi Projesi

 1. Sima8520Sima8520

  Beautiful printed circuit board. You are well done!

  CEVAPLA
 2. Mustafa DinçMustafa Dinç

  yanlız duyduğum ses bakarsan voltaj çökmesi oluyor, sanırım trafo biraz daha büyüğü seçilebilir, herşeye rağmen güzel bir çalışma (y)

  CEVAPLA
  1. Ahmed YerliAhmed Yerli

   Merhaba, videoyu akşam çektiğim için sese çok yüklenemedim haliyle.Daha önce tabiki ses son kademede de dinledim ve o halindw dahi çökme hissedilecek kadar değil.O yüzden videodaki sese pek takılmamak lazım sonuçta telefon mikrofonu.Teşekkürler yinede.

   CEVAPLA
   1. Mustafa DinçMustafa Dinç

    o zaman doğrudur, kapasitif mikrefonlar da ses alttıkça sukunet oluyor

    CEVAPLA
 3. TuranTuran

  Ahmet bey ellerinize sağlık, LM3886’nın müzik kalitesini hep merak ederdim notlarınızı dikkate alarak sizin devreyi yapmaya başladım, bir öneriniz var mıdır..

  CEVAPLA
 4. Ahmed YerliAhmed Yerli

  Merhaba, temiz bir basım olmuş.Eğer reçineniz varsa mutlaka sürün bakıra ki korozyonu engellesin.Yoksa lehim kaplama ile de olabilir. Tüm malzemeler lehimledikten sonra selülozik tiner ile bakır kısımda kalan lehim artıklarını temizlemek iyi olur ancak siz topsilk yani malzeme görünümünü de bastığınız için toneri de kaldırır.Seçim sizin. Tabiki bunları yapmadan da devre çalışır ancak öneri istediğiniz için yazdım.Hoparlör kalitesi ve teknik verilerine göre oldukça güzel bir çıkış katı bana kalırsa.Fiyatı biraz yüksek ancak transistör ve eşlemeleriyle uğraşmak istemeyenler için ideal olabilir. Zamanla daha kaliteli malzemeler ile amfinizi geliştirebilirsiniz ancak ilk öncelik hoparlör olması çok daha önemli. Son olarak çalışma videosu eklerseniz renk katarsınız, kolay gelsin.

  CEVAPLA
  1. TuranTuran

   Teşekkürler tekrar, sizin daha önceki projelerinizden de yaptım güzel sonuçlar aldım doğrusu. Ben reçine kullanmadım nasıl olur bilmiyorum ama bu halindeyken üst yazılara sprey vernik uyguluyorum, lehimleme işleminden sonra üst kısma temas ettirmeden selilozik tinerle lehimli yüzeyi temizliyorum. Videodaki hoparlörler müzik setinin ojrinal kolonları bas tizleri çok iyi, gene testleride bunlarla yapar buradan paylaşırım nasip olursa..
   https://www.y outube.com/watch?v=wYXviue9xj0

   CEVAPLA
   1. Ahmed YerliAhmed Yerli

    Memnun kaldıysanız ne mutlu.Evet o şekilde de olur güzel yöntem.İşçiliğiniz de oldukça başarılı elinize sağlık.Her adımı özenle yapmak, en az devrenin çalıştığında aldığımız haz kadar tatmin etmeli bence.Bekliyoruz kolay gelsin.

    CEVAPLA
    1. TuranTuran

     Devre bitmek üzere yanlız kondansatör seçiminde kararsız kalıyorum, mesela 104 lerin mecimek tipi olanlarıda var elimde multilayer olanlarıda ses devresinde hangisi uygun olur veya neye göre seçiliyor bilemedim, resimdekileri kullandım opamp olarak da bir çift 4558 taktım üzerine;

    2. Ahmed YerliAhmed Yerli

     Özellikle ses katlarında multilayer tercih ediyorum mümkün olduğunca zira mercimek tipliler dış etkenlerden daha çabuk etkilendiği için parazit yapabiliyor.

    3. Ahmed YerliAhmed Yerli

     Her ne kadar sıcaklığı rengi, sesin rengi desek de aslında ışığın kelvin derecesi veya sesin frekans karşılığı demek daha olasıdır.Gel gelelim ilk kavramlar benim daha hoşuma gidiyor.Aşağıda birçok kondansatör çeşitleri mevcut, kaliteli ses devrelerinde özellikle ses frekans hatlarında kutupsuzlar tercih ediliyor.Yalıtım, sağlamlık, belki elektrolikit gibi ısı sorununun daha az olması vb. gibi etkenler de olabilir.Sonuç olarak en ufak gürültüyü amfi yükselteceği için ya da sesin önüne konan engeli, hoparlörden duyacağımız sesi doğrudan etkileyecektir.Ülkemizde bulunması evet güç, internetten almak bazen çok daha uygun oluyor.

    4. TuranTuran

     Ahmet bey devreyi bitirip ilk testi 2x25V – 250W trafo ile yaptım, ilk denemede çalıştı ısınma yok ancak biraz problem var, ses temiz ama çok az max; normal dinleme seviyesinin altında, ses ve bas potunu herhangi bir yönde oynatınca hoparlör koruma devreye giriyor sabit bırakınca röle çekip ses veriyor. Res değerini 220ohm, Restone; 350ohm kullandım aceba voltajlar mı düşük geliyor veya çıkışlarda problem olabilir mi, bu problemleri çözmeden video koymak istemedim.

    5. Ahmed YerliAhmed Yerli

     Opamp olarak ne kullandınız fotoğrafta gözükmüyor da.Hoparlör koruma için olan 3 yollu kabloyu devre altından köprü diyottaki aclere ve yıldız gnd hattına bağlantı ile kullanabilirsiniz.Yalnız pcbye değerse gürültü yapma ihtimali olabiliyor bu kablolarla.O yüzden ekranlı dediğimiz kablo kullandım.Diğer kabloları örmeniz iyi olmuş.Yalnız ses giriş kablosu da ekranlı olursa daha iyi.Hop. korumadaki 7812 nin girişinde, ton kontrol için 7812+7912 lerin de girişlerinde kaç vdc var bunları ölçebilirseniz bir de.

    6. TuranTuran

     Opamp 4558 kullandım denerken yanlız regületörlerin girişlerini ölçmedim, ona bakayım iki kanalda da aynı şekilde çalışıyor, kabloları ve alt yolları tekrar bir elden geçireyim bakalım.

    7. TuranTuran

     Konuda biraz uzadı kusura bakmayın bişey daha sorayım, bugün tekrar denedim regületörlerin girişleri 30V civarında, çıkışlarda + ve – 12vdc sabit veriyor ısınmada yok, yolları tekrar kontrol edip pasta artıklarını da iyice temizledim hatta opamplarıda yeniledim elimde vardı, yanlız önceki resimlere bakarsanız ilk denemede siyah bir röle var, bunun sağlı sollu kontakları içeriden birleşik sonradan farkettim, haliyle LM’ lerin hoparlör çıkışlarını birbirine bağlıyor bu şekilde yarım saat kadar çalıştı ama entegreler aşırı derecede ısındı, farkedip röleyi değiştirdirdiğimde ısınma olmadı ama ses hala kısık geliyordu, ses potunu oynatıncada hoparlör sanki voltaj vermiş gibi aşağı yukarı haraket edip korumayı devreye alıyor, son çare entegreleri yenilemek kaldı sanırım.

 5. Ahmed YerliAhmed Yerli

  Merhaba, estağfirullah paylaşımın amacı bu.30vdc her ne kadar datasheet’e göre limitte olmasa da gereksiz bir ısıya sebep olabilir.Ben bunu önlemek ve ana kapasitorlerden gelebilecek manyetik alan etkisine de kalkan olması amacıyla ufak bir soğutucu ekledim fotoğraflardaki gibi.Soğutucu olmasa da en azından regülatörlere 18-20vdc den fazlasına gerek kalmıyor.Röle, çift kontak çift konum olmalıydı sanırım sizinki çift kontak tek konumdu.Açıkcası yarım saat kadar bu şekilde çalışmasına rağmen ciddi bir zarar gelmemesi sevindirici ki bu Lm’nin işini iyi yaptığını da gösterdi bizlere.Potla oynayınca hoparlör çıkışında 0.8vdc yi geçiyor o halde ki bu yüzden hop. koruma devreye giriyor.Açıkcası başka ihtimal gelmiyor benim aklıma da, entegreleri değiştirip denemeli.Bu arada http://www.ti.com/ likteki yerden sample şeklinde ücretsiz alabiliyorsunuz.(eskiden 5 adetti şimdi bilmiyorum)

  CEVAPLA
  1. TuranTuran

   Merhaba teşekkür ederim Ahmet Bey yorumunuz için, bazı değişiklikler ile devreyi normal çalıştırdım, entegreler sağlam durumda; ilk olarak ‘high’ potunun arkasında 682 mercimek tip kondansatör kullanmıştım bunlar eski bir cihazdan sökülme, yerine plastik kılıf 6.8 nf taktım sonucunda ton kontrol ve ses potundaki anormallikler düzeldi ama ses hala eskisi gibi az gelmekteydi, sebebini bilmiyorum ancak sinyal girişindeki 225 kondansatörlerin opamp tarafında güçlü bas frekansı varken çıkış tarafında neredeyse hiç yoktu, kutupsuz 2.2’lerin yerine 2.2 mf elektrolitik kondansatör takınca entegreler normal sesini vermeye başladı, güzel sesi var beğendim ama baslar aşırı fazla hoparlörü neredeyse patlatacak derecede, ton kontrolü kısıp sesi sonlayınca muazzam ses veriyor bozulma yok, yakında bir videosunu eklerim..

   CEVAPLA
   1. Ahmed YerliAhmed Yerli

    Sorunsuz çalıştığına sevindim.Bu tarz eski malzemelerle sorun yaşanabiliyor.Özellikle elektrolikitlerde kuruma vs olabiliyor.Basların az olmasındansa ayar ile düşük seslerde artmasını istemiştim ki genelde düşük seslerde dinleyebiliyorum.Yinede ton katını ve kazanç dirençlerini değiştirerek istediğiniz ayarlar mümkün.Mesela entegrelere yakın olan ikişer adet 22Kohm u 20K kullandım kendi devremde.Yine Mid potunun arkasındaki 3K9 ları 4K7 kullandım.İnternetten hesaplar bulunabilir.Bu sayede isteğe bağlı düzenlenebilir.Asıl amacım tek kartta opsiyonlu bir devre yaparak kişilerin kendi adına düzenlemesi.

    CEVAPLA
 6. TuranTuran

  Merhabalar tekrardan, kutulama ve ufak tefek düzenlemeleri hariç devre bitti. Ahmet Bey emeğinize sağlık, bahsettiğiniz soğutucuları takmadım henüz son bir işlemde onlarıda halledip uygun bir kutuya montajlamayı düşünüyorum. Videodan pek anlaşılmasada sesi çok temiz ama dediğim gibi baslar biraz fazla gibi geldi, kullandığım hoparörler de yetersiz geliyor olabilir, anlaşılması için videonun sonununa doğru değişik parçalar açtım, birazda telefonla çektiğim için sesleri tam yansıtmıyor, normalde çok daha güzel sesi var hatta o aşırı baslı kısımda dahi seste çökme yok, kullandığım hoparlörler müzik setinin kolonlarından çıkma, ben orjinal ölçülerinde tekrar kutuladım.
  https://youtu.be/7CKVzvKrzsY

  CEVAPLA
 7. Ahmed YerliAhmed Yerli

  Elinize sağlık, her ne kadar telefon ile çekilmiş olsa da gayet anlaşılmakta bana kalırsa.Hoparlörlerinizin empedansı bu besleme voltajına göre 8 ohm sanırım.Loudness özelliği olmadığı için genelde dinlediğim düşük seslerde yeterli gelmeyebiliyor bazen.Aslında hoparlör kalitesi doğrudan etkiliyor.Yüksek hassasiyetli ve geniş frekans yanıtı olan bir hoparlör sonucu da son derece etkiliyor haliyle.Yatırımı bu yöne kaydırmak lazım imkana göre. Ve yine bu kalitenin yan etkisi olarak kalitesiz parçalar çok daha net belli olacağı için 320-flac çizgisi altına düşemeyeceğiz pek.Hayırlı olsun tekrardan.

  CEVAPLA
  1. TuranTuran

   Hoparlörlerin üzerinde herhangi bir yazı yok yalnız sesi çok güzel, geniş sesi var değerlerini bilemiyorum, bahsettiğiniz gibi hoparlör kalitesi çok önemli hatta tivitırlar da çok önemli bunu bu kolonlarda farkettim, orjinalleri bozulunca yerine birçok deneme yaptım ama o sesi alamadım. Kullanılan entegreler de dahil bütün kompanentler malzemecide satılan standart parçalar, sesi etkileyen çok faktör var, aceba orjinal lm 3886 kullanıldığı zaman hissedilebilir bir fark olur mu merak ediyorum. Belirteyim bu arada bu işlerle hobi olarak uğraşıyorum, elektronikçi değilim aslında bu yüzden Tİ ‘den sample olayını pek anlayamadım, ücretsiz gönderiyorlar sanırım biraz araştırdım ama siteye girdiğimde kredi kartı istiyor, genede imkan bulabilirsem orjinal parçalar ile bie deneme yapmak isterim.

   CEVAPLA
 8. MahmutMahmut

  Ahmed bey elinize sağlık yine prof. bir proje. Bu devrenizi de en kısa zamanda yapmayı düşünüyorum. Sizin bu devrede kullandığınız alüminyum soğutucuyu nereden bulabilirim.? bir de devrede kullandığınız dirençler de çok düşük toleranslı gibi sanki, onları da nereden bulabileceğimi söyler misiniz? 🙂

  CEVAPLA
  1. Ahmed YerliAhmed Yerli

   Merhaba, teşekkür ederim ancak bir noktayı düzeltelim profesyonel değil amatör bir kişi olarak amatör bir çalışma çıktı ortaya sadece.

   Alüminyum soğutucu bir müzik setinden çıkmaydı ancak http://www.armaelektronik.com.tr/index.aspx şuradan oldukça çeşitli soğutucular temin etmek mümkün.

   Dirençler %1 toleranslı metal film ve elektronikçilerin hemen hepsinde bulunur. http://www.bluemavi.com/vitrin/vitrin_new.asp?kategori=585#ara şuradan bakılabilir örneğin.

   CEVAPLA
 9. Ekrem YartaşıEkrem Yartaşı

  Ahmet hocam merhaba, 2 çift lm3886 entegresi (toplamda 4 adet lm3886 entegresi) ile yapılan 100W+100W amfinin doğrultmasında 2 adet 10000uF lık kondansatör yeterli gelir mi yüksek seslerde yoksa 2 adet 15000uF yada 22000uF takmak lazım mıdır? Cevaplarsanız çok sevinirim. Kolay gelsin.

  CEVAPLA
  1. Ahmed YerliAhmed Yerli

   Merhaba, açıkcası bu biraz bütçeye de bağlı bir durum. Gönül ister tüm kondansatörler düşük iç dirence(low esr) sahip ses için özel üretilmiş olsun.

   Aslına bakılırsa lm3886 entegresi t kılıf (metal soğutmalı) olanı 135w anlık (peak) çıkış gücüne sahip iyi beslendiğinde. Dolayısı ile eğer müzik zevkiniz daha çok bas ağırlıklı ise besleme hattı başına 30000uf yani toplamda 60000uf kullanılabilir. Peki en az ne kadar olsun derseniz entegre başına 4700uf x2 kullanılabilir ortalama.

   Birde kondansatörleri tek ve yüksek kapasite yerine ufak çok adette bağlarsanız iç dirençleri düşeceği için daha sağlıklı da olur. Kolay gelsin.

   CEVAPLA
   1. Ekrem YartaşıEkrem Yartaşı

    Hocam bir de elimde 2 adet 15000uf ve 2 adet 10000uf 50V luk kondansatörler var, bunları devre kartının dışında paralel hale getirip kanal başına 25000uf (mesela kart üzerinde 1 kondansatör yuvasına 15000+10000uf çiftini paralel şekilde) olarak kullanabilir miyiz? Voltajları aynı sonuçta bir sıkıntı olmaz değil mi?

    CEVAPLA
    1. Ahmed YerliAhmed Yerli

     Merhaba, paralel olarak bağlanabilir tabiki. Burada ihtiyaç var mı sorusu akla geliyor. Eğer baslarda çökme gözlemliyor veya hissediyorsanız neden olmasın.

 10. özkanözkan

  Ahmet bey kolay gelsin res ve res tone değeri için örnek hesaplama verdiniz.Tıkandığım nokta hoparlörlerim 6 ohm 100w elimde 2x26v ac 750w trafo var bu değerleri nasıl hesaplamam gerekiyor?

  CEVAPLA
  1. Ahmed YerliAhmed Yerli

   Merhaba, +-35vdc için 8 ohm yük önerilmiş datasheette sizin dc voltajınız ise 37vdcye yaklaşık bir değer teorik olarak. Dolayısıyla herşeyden önce 6ohm hoparlörlere aşırı yüklenmemekte fayda var. Ben de 2x24vac 400w ile uzun zamandır kullanmış olduğum yine lm3886’lı bir amfimde 6ohm hoparlörleri sürüyorum ve fazla zorlamadığımdan herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmadım şimdiye dek. Sizin trafonuz sac yapılı ise dahi dar boğaz yağmayacaktır o yüzden dikkatli olmakta fayda var bana kalırsa.

   Asıl sorunuza gelecek olursak Res için, (37-20)/0,07 ile 242ohm (37-20)x0,07 ile de 1,19w teorik değerlere ulaşıyoruz. Pratikte bu direnç fazla ısınacaktır. O yüzden regülatörün giriş voltajını biraz daha yukarı çekebilirsiniz(datasheete göre max. 30vdc). Her ihtimale karşı 25vdc alırsak da bu değerler 171ohm 0,84w olarak güncellenecektir. Piyasadan en yakını 180ohm 2w temin edebilirsiniz.

   Res tone için, (37-20)/0,03=566ohm, 0,51w teorik değerler çıkıyor. 560ohm 1w temin edebilirsiniz.

   CEVAPLA
 11. özkanözkan

  Hımm teşekkürler Ahmet bey değerli bilgiler için.Benim takıldığım nokta vac den volt dc hesabı yapmamam olmuş mantıksız değerler çıkınca kafam takıldı.Elimde toroid trafo var onla beslemeyi düşünüyorum.6 adet yaptım bu devreden hiç lm3886 yapmadım genelde stk-mj15003-2sc5200 – ırfp 250yani bjt ve mosfet üzerinde çalıştım.Birde bunu denemek istedim kulak geliştirmek için.Devre çok güzel olmuş toplu ve temiz çalışma olmuş elinize sağlık.Zaten tüm yaptığım devrelerde ısıl koruma, geciktirme ,hop. koruma ve dc koruma devreleri üzerlerinde mevcut.Açıkça söylemek gerekirse devre toplu olduğu için hoşuma gitti.

  CEVAPLA
 12. Oktay CesurOktay Cesur

  Bu anfiyi 6 ohm’ luk hoparlör ile kullanmak ne gibi sonuçlar verir acaba. Bunun için beslemede veya devrede bir değişiklik yapmak gerekir mi?

  CEVAPLA
 13. Ekber ReisEkber Reis

  MERHABALAR BANA BU DEVREDEKİ KULLANILAN ELEKTRONİK DEVRE ELEMANLARIN LİSTESİNİ VE DEVREYİ KAÇ V İLE BESLEDİĞİMİZİ SÖYLEYEBİLECEK VAR MI? BASS AĞIRLIKLI OLARAK KULLANACAĞIM TAKIN KASİTORLERİ VE DİRENÇLERİ NASIL KOYMALIYIM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM
  2x250w(meet hoparlör) kullanacağım

  CEVAPLA
 14. sinan kandişsinan kandiş

  Merhabalar öncelikle emeğinize sağlık Ahmed bey, paylaştığınız bu devreyi yapmaya karar verdim fakat malzeme listesine ulaşamıyorum yani devre ile ilgili çizimler ve çoğu devre elemanını görseller üzerinden takip edebiliyorum ama liste olmadığı için bazıları beni zorluyor doğrusu.
  Örnek verecek olursak opamp entegreleri,7812,7912,139, rgain,547(transistör?) bu elemanların tam olarak ne olduğunu bilmediğim için malzemeleri tamamlayamadım. Eğer konuyu halen takip ediyorsanız veya takip eden var ise bu aşamada bana yardımcı olabilir mi? Şimdiden teşekkürler saygılar.

  CEVAPLA
  1. Ahmed YerliAhmed Yerli

   Merhaba, siteyi ve konuyu elimden geldiğince takip ederim. Ayrıca e-postalara da cevap vermeye çalışırım, bu konuda endişeniz olmasın.

   Malzeme listesi konusunda;

   7812, voltaj regülatörüdür. Girişi min. 15vdc olmalıdır ki sağlıklı bir 12vdc çıkışı elde edilebilsin. 7912 de bunun aynısının negatif voltajlı olanıdır. Marka olarak değiştiği için genelde başına yazmıyorum fakat örneğin LM7812.

   139=Bd 139 npn transistör
   547=Bc 547 npn transistör
   Opamp olarak Ne5532, Kia4558, TL072 veriyorum. alternatifi çoktur bunların.

   Rgain=Kazanç direnci. Default yani varsayılan olarak 10kohm uygundur. Eğer daha fazla ses kazancı isterseniz bu değeri 12, 15, 18 vs arttırabilirsiniz. Ancak distorsiyon da artacaktır.

   Res dirençleri ise W’lı yani 0,5w ve üstü dirençlerdir ki hesabı paylaşımda belirtildi

   Kolay gelsin.

   CEVAPLA
 15. sinan kandişsinan kandiş

  Cevabınız ve ilginiz için teşekkürler Ahmed bey, bu bilgiler benim için önemliydi yakında devreyi yapmaya başlayacağım inşallah, saygılar.

  CEVAPLA
 16. sinan kandişsinan kandiş

  Ahmed Bey merhaba,

  İşimden arta kalan zamanlarda yayımladığınız devreyi tamamladım, yani kutulama ve toparlama olmadı henüz ama çalışıyor şükür. Yalnız tek kanaldan ses alamıyorum birkaç gündür inceliyorum atladığım eksik olan birşey var mı diye ama tıkandığım noktada size yazmaya karar verdim. opamplar sağlam yalnız ana soğutucu tarafında olan lm 7812 nin girişi 12 .65 volt çıkışı ise 11.25 volt civarında. Giriş voltajı yetersiz olduğu için hoparlörün çalışmamasına etken midir bilemiyorum tecrübem yetersiz maalesef. Bu arada Turan beyin de vaktiyle yaşadığı düşük ses problemi de var maximum seviyede bile ses az, gerçi testte küçük hoparlörler kullandım ama sanırım hoparlörü zorlaması gerekirdi. Neyse çok uzatmadan acaba 7812 yi değiştirmek mi gerekir yoksa res değerleri ile mi oynamak gerekir bu konuda sizin tecrübenize ihtiyacım var, saygılar.

  CEVAPLA
  1. Ahmed YerliAhmed Yerli

   Merhaba, öncelikle devreniz hayırlı olsun.

   Yek kanaldan ses alınmaması ile hoparlör koruma bölümünün bağlantısı yoktur. Başka bir problem olmalı, köpük hat, kışa devre, yanlış değerde malzeme, nadir de olsa bozuk entegre vb.

   7812’de giriş voltajı minimum 15vdc olmalı ki çıkışta sağlıklı bir 12vdc olsun. Buna göre dirençlerinizi vermiş olduğum formül ile ayarlayabilirsiniz. Trafo çıkışınız kaç Vac?

   Sesin kısık olması “Rgain” direnci ile ayarlayabilir. Değer arttıkça kazanç artar. Fazla olması iyi değildir, gürültü ve osilasyona neden olacaktır.

   Devrenin altlı üstlü fotoğrafını paylaşabilirseniz daha yardımcı olabilir, kolay gelsin.

   CEVAPLA
 17. Sinan KANDİŞSinan KANDİŞ

  Merhaba desteğiniz için teşekkürler.
  Fırsat bulup da pek bakma fırsatım olmadı, yalnızca sesi normale döndürebildim “Rgain” dirençlerini değiştirerek. Fakat ses Potu maximuma yaklaştıkça ikinci kanal a ses gelmeye başlıyor yani kısmaya başlayınca bir kanalın sesi diğerine göre daha hızlı düşüyor fotoğraflama şimdilik yapamıyorum maalesef son olarak da trafo çıkışım 19 Vac aslında dirençleri yaklaşık değer olarak kullandım . 180 ohm ve 560 ohm

  CEVAPLA
  1. Ahmed YerliAhmed Yerli

   Ton kontrol katını pas geçerek sesi, doğrudan Lm3886’lara giriş vererek, ses potundan önce giriş vererek, ıkıncı opamptan önce ve son olarak ilk opamptan önce giriş verip deneyerek sorunu bulabilirsiniz.

   CEVAPLA
   1. Sinan kandişSinan kandiş

    Merhaba, yönlendirmelerinizi dikkate alıp deneyeceğim artık sorunu bir şekilde bulacağım umarım.
    Aksilikler oldu lakin ileride tamamlandığında fotoğraf eklerim size, eklemek için mail adresinize mi göndermem gerekir.
    İlginize teşekkür ederim hayırlı akşamlar

    CEVAPLA
 18. Ekrem yartaşıEkrem yartaşı

  Ahmet hocam selamlar, transistorlu amfi projesinde 2x24v 300vac toroid poweramp için ve 2x12v 30vac klasik preamp için iki adet trafo var fakat bunların GND lerinde faz farkından dolayı 11-12v ac fark okuyorum dolayısıyla preampı çalıştıramıyorum, nasıl bu işin üstesinden geliriz?

  CEVAPLA
  1. Ahmed YerliAhmed Yerli

   Merhaba, öncelikle iki trafonun da 0v(gnd) uçları star ground denilen ortak bir gnd hattında toplanmalıdır.

   Bunun için ya ayrı bir besleme kartı yapacaksınız ve tüm devrelere, hoparlörlere vs. buradan gns verilecek. Ya da amfi kartındaki gnd’de toplanacak.

   11-12vac okumanız nasıl oluyor anlamadım. Sanki ölçüm 12cac-24vac arasında yapılmış gibi.

   Bağlantınızın resmini ekleyebilirseniz iyi olur.

   CEVAPLA
 19. Ekrem YartaşıEkrem Yartaşı

  hocam cevabınız için teşekkür ederim, sorun çözüldü. Audio cu bir abi bana hop. koruma devresi için 2x12vac trafodan 0-12v çıkış alarak çalıştırabileceğimi söylemişti, evet öyle çalışıyor ama 2x12vac ile kullandığım preamp ın gnd hattınıda bozuyormuş meğersem dolayısıyla büyük ve küçük trafo arasında gnd hatlarında voltaj farkı okuyormuşum..:) şimdi her birim için ayrı trafo kullandım ve sorun çözüldü. Kısaca preamp ve hop. koruma için kimse aynı trafoyu kullanmasın 🙂

  CEVAPLA
 20. ekrem yartaşıekrem yartaşı

  Hocam selamlar, şemada ton devresi direk DC simetrik beslemeyi 7812 ve 7912 ile voltaj düşürülerek beslenmiş ama hoperlör koruma için ayrıca ac doğrultma yapılmış. Hoperlör koruma için de ana beslemeden DC +33V (2x24VAC trafom var da) kullanılarak direk ton devresindeki gibi 7812 ye girilse olmaz mı? diyotla doğrultma yapmasak, yani hem tone hem poweramp hemde koruma devresi için DC besleme kullansak? Bütün her yerde GND ortak nasıl olsa.

  CEVAPLA
  1. Ahmed YerliAhmed Yerli

   Merhaba, Hop. koruma için bahsettiğiniz yöntem de olur ama + hatta binen yük artar. Bunu önlemek için şemadaki şekilde uygulama yaptım. Evet binen yük fazla değil ama bu bir tercih sebebi bir yerde.

   CEVAPLA
 21. ekrem yartaşıekrem yartaşı

  Anladım hocam, net bir açıklama oldu, teşekkürler.

  CEVAPLA
 22. ekrem yartaşıekrem yartaşı

  Ahmet hocam, lm3886 tarafında gain x23 olduğunu görüyorum ancak preamp bölümünde kazanç nasıldır? Yani örneğin ton kısmındaki ayarda kazanç aralığı desibel cinsinden ne şekildedir yada nasıl hesaplanıp isteğe göre değiştirilebilir? Saygılar.

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir