LM35 ile Sıcaklık Ölçümü ve Grafik Lcd Menü Tasarımı

| Mayıs 27, 2023 Tarihinde güncellendi
LM35 ile Sıcaklık Ölçümü ve Grafik Lcd Menü Tasarımı

Öncelikle bu devreyi tasarlarken http://www. elektrotekno.com/ about48473.html linkindeki örnek üzerinden hareket ettim. Özellikle devreyi paylaşan lapry nickli arkadaşıma teşekkür ederim.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Bu devre CCS C derleyicisi kullanılarak LM35 ısı sensörünün kullanımı ve Grafik LCD üzerinde menü tasarımını içermektedir. Özellikle grafik LCD üzerinde menü seçimi vs. konularda internet üzerindeki nadir örneklerdendir. (Ben bu zamana kadar bu şekilde menü kontrolü olan örnek bir devre bulamadım :D) HDM64GS12.c Driver dosyasında bazı değişikler yaptım çalışma esnasında bir problem çıkarsa bu dosyayı CCS C program dizininde Drivers klasörüne kopyalayın.

Maalesef sadece sıcaklık ölçen ve menüyü ekranda gösteren kod bloğunu paylaşabiliyorum. Diğer kısımları kendiniz programlayabilir veya menüden kaldırabilirsiniz.

Herkese Kolay Gelsin

İsis simülasyon görüntüleri

lm35 ccs pic16f877 grafik lcd termometre glcd lm35 termometre ccs isis test

lm35-ile-sicaklik-olcumu-ve-grafik-lcd-menu-tasarimi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2009/08/21 Etiketler: , , , , , , ,5 Yorum “LM35 ile Sıcaklık Ölçümü ve Grafik Lcd Menü Tasarımı

 1. FxDevFxDev

  Acaba kendiniz yaptığınız proje mi yoksa elektroteknodaki mi proje bu, bana biraz değişik geldi de?

  CEVAPLA
 2. KonyalıKonyalı

  Sadece sensör okuma ve termometre grafiği elektroteknodan alıntı geri kalan kısımları ben yazdım sadece ordan yararladığımı belirtmek istedim maksat emeğe saygı 😀

  CEVAPLA
 3. ŞükrüŞükrü

  tebrikler oldukça güzel ve göz doldurucu olmuş…

  çokta hoşuma gitti fakat naciz bir önerim var bir çok arkadaş ( ki bunlara bende dahilim ) bu şekilde olan ve belirtilen sıcaklıkta herhangi bi devreyi aktif hale getirebilen bi devre ariyorlar genel olarak sogutucu çözümleri için
  gene sitemizde bi arkadaş yapmıştı fakat devrenin çalıştıgını biliyorum ama bende çalıştıramayanlardanım…

  bu devre üzerinde çalışmaya devam etsenizde

  bi sıcaklık değerini girebileceğimiz bir bölüm olsa yada ortam sıcaklıgının otomatik olarak 3-5 derece olarak eğim gösterdiğinde herhangi bir sogutucu devreyi harekete geçirecek birşeyler eklemeniz mümkünmüdür bunuda aynı şekilde bu kadar teferruatlı olmasada ekranda gösterse…

  daha uzatılabilir isterseniz bir düşünün gene sitedeki arkadaşlarda fikirlerini paylassinlar

  CEVAPLA
 4. KonyalıKonyalı

  Öncelikle teşekkür ederim.

  Şu an zaten SICAKLIK menusunden 5 adet çıkışın hangi sıcaklıkta aktif olacağını ayarlayıp ÇIKIŞLAR menüsünde aktif olan çıkışları anlık görüntüleyebiliyorum devreyi tamamladığım zaman paylaşmayı düşünmüyorum. Takdir edersiniz ki bu kadar emek ve vakit harcanan birşey internette paylaşılmaz. Ancak kendini geliştirmek, birşeyler öğrenmek isteyen arkadaşlara örnek olması açısından bu kadarını paylaşabilirim.
  Kolay gelsin.

  CEVAPLA
 5. MahmutMahmut

  Benim sorum devre hakkında olacak.
  Bu tip bir devreyi kendim yapmıştım daha önce.3 tane sıcaklık girişi vardı.sıcaklık ölçümlerini yapıyordu ama sürekli olarak değerler oynuyordu.YAni sıcaklık 30 derece ise 29-30-31 arasında sürekli hızlı bir şekilde oynuyordu.Bunu filtrelemek için çeşitli kondansatörler denedim ama bir türlü olmadı.
  LM35 kullandığımızda pic e nasıl bir filtreleme ile bağlamalıyız ya da bunun doğru yolu nedir??

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir