Lipo pil şarj devresi balans kontrol l200 lm2577

| Mayıs 29, 2023 Tarihinde güncellendi
Lipo pil şarj devresi balans kontrol l200 lm2577

Özellikle model maket işleri ile uğraşan kişiler için şarj devresinin önemi büyük bir çok makette elektronik sistemler kullanılıyor maketlerin çalışması için şarjlı piller kullanılıyor şuan lipo (Lityum polimer) popüler.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

bu pillerin dengeli eşit şekilde şarj edilmesi için şarj devresinde balans dengeleme sistemi olmalı aşağıdaki devre ile 3 adet lipo pil şarj edilebilir akım sınırlaması şarj göstergesi var ve anahtarlamalı hızlı şarj yapıyor.

Lityum-polimer-pil-sarj-devresi-balans

Lipo_ChargerBalancer_PCB

Lipo_ChargerBalancer_CIR

Yukarıdaki devrenin aynısından 3 adet kullanılmış devre lm2903 opamp ve irfz48n mosfet üzerine kurulu tüm devrelerin besleme voltaj girişinde ise lm2577 ve l200 ile yapılan regüle devresi var. Lipo şarj devresinin eagle ile hazırlanmış pcb baskı devre şema dosyalarıda bulunuyor.

Eagle cad pcb şema dosyaları;

lipo-pil-sarj-devresi-balans-kontrol-l200-lm2577

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2010/01/23 Etiketler: , , , , , , ,6 Yorum “Lipo pil şarj devresi balans kontrol l200 lm2577

 1. Zafer B.Zafer B.

  Basit bir rüzgar enerjisi modeli kurmak için bu tarz bir devre arıyorum. Mesele şu ki elektronikçi değilim. Değişken rüzgar hızı değişken gerilime sebep olacağından akımın düzenlenmesine ihtiyaç var. Basitçe beklenen işlev üretilen akımın istenilen stantartta, uyfun gerilim ve akımda, kalmasını ve batarya düzeneğine (ya da güç kaynağına) bu şekilde ulaşmasını sağlamak. Böylece verimli bir üretim sistemi oluşturma amacı güdüyoruz. Konuyla ilgili tavsiye, kaynak ya da örnek verebilir misiniz?

  CEVAPLA
 2. YusufYusuf

  iyi günler benim li-po pilim 2 hüücreli 7.4 volt 1050 ma bu devreden iki tane yapmammı gerekiyor birde pilimden 5 tane kablo çıkıyor ikisinden +- 7.4 volt alıyorum diğer 3 kablonun renkleri kırmızı-kırmızı-siyah bu yapacağım iki devrenin – uçlarını birleştirip siyaha diğer voltaj uçlarını ise kırmızılara mı takacağım

  CEVAPLA
 3. Kirkbesartibirdegolyiyen AdamKirkbesartibirdegolyiyen Adam

  Merhaba, acaba burada kullanılan diyotlar 3 amperlik şotki diyot mu? Paylaşalı çok uzun yıllar olmuş ama yardımcı olursanız sevinirim. Çizim dosyasını bulamadık ekran görüntüsü üzerinden gittik.

  CEVAPLA
  1. gevvgevv

   lm2577 bölümündekiler 3 amper şokti l200 bölümünde ki 3 amper normal

   CEVAPLA
 4. rnnrnn

  Hocam sizden öncede bir kaç şema inceledim, yani olay şu oluyor; Eğer herhangi bir hücre önceden şarj olursa herhangi bir devre elemanı ile dirençleri o hücreye kuru yük olarak bağlıyoruz. Yani direnç orda bir yüke tabi oluyor birnevi kısa devre. Birde şu demek oluyor ordaki herhangi bir hücre bozuksa bu diğerlerininde sağlığını bozacaktır. Diğerleri şarj olup yüke bağlanacak. Bu yöntem sağlıklımı sizce.

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir