LED Bar, Led, Zener Test Cihazı

| Ocak 24, 2022 Tarihinde güncellendi
LED Bar, Led, Zener Test Cihazı

Multimetrenize yeni bir özellik özellik LED Bar, Led Zener Test Probu sistemin kurulumu basit LED sürücü devresi ile multimetre bağlantısı ile bir çok LED ve zener diyotun sağlamlık testini yapabilirsiniz. LED sürücü devresini daha önce paylaştığım 50W Led Ampül Tamiri yazsında bahsettiğim 50W LED ampülden aldım daha düşük güçlü lambaların sürücü devreleride kullanılabilir. Bu test devresi genelde LCD Televizyon LED barların testi için kullanılıyor piyasada daha profesyonel cihazlar var ama uygulama basit ve ölçü aletiniz varsa daha ucuz..

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

DİKKAT Devre yüksek voltaj ile çalışmaktadır ve yüksek voltaj çıkışı veriyor devreyi çalıştırmadan önce Sigortalı Elektrik Hattı,koruyucu gözlük kullanın

Kaynak: youtube.com/channel/UCOXqouo0mugw3mRWWgeRlwQ

Yayım tarihi: 2022/01/24 Etiketler:6 Yorum “LED Bar, Led, Zener Test Cihazı

 1. NazmiNazmi

  Kendim zener ve LED testi için 54v 5ma sabit akım kaynağı yapmıştım. zenerler sorun çıkarmadı ama bazı LED’ler kısmi olarak arızalandı. Beyaz LED’ler aynı FET transistörler gibi çok hassas yapıda oluyor. o nedenle anti statik ambalajda geliyor. sizin gösterdiğiniz uygulamada akım düşük olsa bile 220v DC gerilim LED’ler üzerine statik elektrik etkisi gösterebilir ve yarıiletkeninin delinmesine neden olur. bu durumda LED ışık verir ancak parlaklığı azalacaktır. örneğin, normalde 1ma akımda bile ışık veren LED, yüksek voltaj sonrası 5ma de bile ışık veremez hale geliyor. yani LED’in max akımda ışık vermesi sizi yanıltmasın bunda düşme olmuştur yada LED çalışma ömrü kısalmıştır.

  CEVAPLA
  1. gevvgevv

   Bilgiler için teşekkürler söyledikleriniz mantıklı @Nazmi hocam işin kötüsü tek led test etmeyi unutmuşum 🙁 gerçi kaynağı paylaştım orada test yapılmış ama daha çok çoklu led ve zenerlere kilitlenmişim 🙂

   İyi çalışmalar.

   CEVAPLA
  2. EmrahEmrah

   Peki LED leri bozmadan daha sağlıklı ölçüm için nasıl bir yol izlenmeli.Multi metre diyot modu harici

   CEVAPLA
 2. shampuanshampuan

  Çok güzel bir yöntem. Benzerlerini youtube’da görmüştüm. Elimde arızalı multimetre yok, olsa sadece V’si çalışsa modifiye eder Zener/LED test cihazına dönüştürürdüm.
  Güzel işler bunlar eline sağlık.

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir