Koordinat ölçme tezgahı için dokunmatik sonda CCS C

| Haziran 3, 2023 Tarihinde güncellendi
Koordinat ölçme tezgahı için dokunmatik sonda CCS C

Kontrol devresi PIC16F88 mikrodenetleyici üzerine kurulu yazılım CCS-C ile hazırlanmış projede kullanılan mekanik parçalar, formüller ve diğer ilgili konular hakkında detaylı açıklama (ingilizce) var ayrıca kaynak CCS ve MatLab model yazılımlarıda bulunuyor.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

KOORDİNAT ÖLÇME TEZGAHI İÇİN DOKUNMATİK SONDA TASARIMI

Günümüzde Koordinat Ölçme Makinaları, karmaşık geometriye sahip iş parçalarının form ve boyutsal toleranslarının belirlenmesinde oldukça yoğun bir şekilde kullanılmaktadırlar. Bu sebepten dolayı Koordinat Ölçme Makinaları hem üretim hem de ölçüm süreçleri boyunca büyük bir önem arz etmektedirler. Boyutsal olarak ölçüsü alınmak istenen bir iş parçası dokunma tetiklemeli sonda ile incelenebilir ve ölçüleri elde edilebilir. Başka bir değişle, dokunma tetiklemeli sondalar sayesinde Koordinat Ölçme Makinaları, ölçülecek olan her hangi bir iş parçasının boyutsal olarak ölçüm değerlerini verebilirler.

Bu nedenledir ki, bu tür sondalar Koordinat Ölçme Makinalarının en temel ve en önemli aksesuarları haline gelmişlerdir. Bu tezde alışılmışın dışında olan, dokunma tetiklemeli / ölçüm sondası tasarlanıp önerilmiştir. Aynı zamanda önerilen bu sonda değişik uygulamalar için de tarama amaçlı sonda olarakta kullanılabilir. Bu tezin ana amacı ise, günümüzde endüstride sıkça kullanılan dokunma tetiklemeli sondalardan daha farklı bir yapısı ve algılama mekanizması olan, alışılmısın dışında olan bir sonda geliştirmektir.

Tasarlanan sondanın algılama mekanizması için Dev Manyetik Direnç etkisiyle çalışan algılayıcılar kullanılmıştır. Bu tezde Dev Manyetik Direnç etkisiyle çalışan algılayıcıların kullanılmasındaki ana sebep ise, önemsiz sayılabilecek bir harekete göze çarpan bir şekilde tepki vermeleridir. Bunun yanında, önerilen sondanın test edilebilmesi için de bir test tertibatı tasarlanıp üretilmistir. Sonunda, bu tezde önerilen sonda üç ekseni bilgisayar tarafından kontrol edilen bir elektro erozyon tezgahı üzerinde incelenmis ve bu deneyler sonucu elde edilen değerlerde tartışılmıştır.

GMR-signal-processor-board-GMR-sensors

DESIGN OF A TOUCH TRIGGER PROBE FOR A COORDINATE MEASURING MACHINE

Coordinate Measuring Machines (CMMs) have been widely used in industry in order to determine the form / dimensional tolerances of workpieces with very complicated geometrical shapes. Therefore, CMM is an important tool during the manufacturing and quality control phases. Workpiece to be measured on a CMM is probed via touch trigger probe through its stylus tip.

In other words, by virtue of the touch trigger probes CMM can acquire the dimensional data of the workpiece that is to be measured. Therefore the probe has become the most vital and fundamental part of the CMM. In this thesis, a novel type of touch trigger probe / scanning probe is proposed. The proposed probe can also be used as a scanning probe for different applications.

The main purpose of this thesis is to develop a novel type of touch trigger / scanning probe that has different kinematic stage and sensing stage than the other probes currently used in the industry. Giant Magnetoresistive (GMR) sensors are used for building the sensing stage of the proposed probe. GMR sensors are selected due to their outstanding sensitivity to small disturbances.

Furthermore, in order to test the proposed probe; an anvil gauge setup is designed and proposed in this study. Finally, proposed probe is tested on a three-axis computer controlled electrical discharge machine (EDM), and the results acquired from those experiments are discussed.

Hazırlayan: EMRE KARUÇ – Kaynak: design of a touch trigger probe for a coordinate measuring machine Emeği geçen hazırlayan kişilere teşekkürler.

koordinat-olcme-tezgahi-icin-dokunmatik-sonda-ccs-c

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2010/08/28 Etiketler: , , , , ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir