Kızılötesi Giriş Çıkış Sayacı GP2Y0A21YK PIC16F676

| Nisan 20, 2024 Tarihinde güncellendi
Kızılötesi Giriş Çıkış Sayacı GP2Y0A21YK PIC16F676

Amaç, tek giriş kapısı olan odalara giren ve çıkan kişi sayısını sayacak basit ve aynı zamanda etkili bir cihaz yapmak. Algılama da güvenlik sistemleri için kızılötesi mesafe sensörlerinin kullanılmasından yola çıkılarak Sharp GP2Y0A21YK sensörler ile uygulama yapılmış. Bu sensörler, bir kapı için yeterli olan 10 ila 80 cm arasındaki kısa mesafelerde çalışır.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Binadaki kapı aralığının genişliği 60 ila 80 cm arasında değişmektedir. İki sensörü seri halinde yerleştirirseniz ve bunları örneğin DR1 ve DR2 olarak numaralandırırsanız, odaya giren kişi önce kirişi bloke edecektir. İlk sensörden, ardından ikinciden ve sırasıyla ikinci ve ardından birinci çıkıştan çıkınca odadaki kişi sayısı takip edlir.

Cihazın kullanımı sadece odalarda aydınlatmayı açmak ve kapatmak ile sınırlı değil. İhtiyaca göre farklı senaryolar üretilebilir.

Cihazın çalışma prensibi şu şekildedir; Yatay düzlemde birbirinden 10 cm mesafede konumlandırılan ve karşı duvara olan mesafeleri ölçen iki sensör, Program algoritmasına uygun olarak PIC16F676 denetleyicisi tarafından 1-2 ve 2-1 sıralı analog çıkışları sorgulanır.

İlk sensör tetiklenirse kontrol cihazı ikinci sensörün tetiklenmesini bekler. İkinci sensör kilitlenip serbest bırakıldıktan sonra kontrol cihazı sayaca bir tane ekler. Çıkarken önce sensör ışını 2, ardından ilki bloke edilir ve ışın serbest bırakıldıktan sonra kontrol cihazı sayaçtan 1 çıkarır.

Odaya giren ve çıkan kişi sayısı 255’e kadar çıkabilmektedir. En son çıkan kişi kaydedildiğinde sayaçta 0 görünür ve kontrolör yükü kapatma komutu verir. Elektronik ve güç devreleri, MOC3083 Optoizolatör kullanılarak optik olarak ayrılır.

Cihaz gövdesi kapının iç tarafına monte edilmelidir. böylece kapı açılıp kapanırken telemetre ışınlarının çalışma alanını geçmeyecek. Ayar, telemetre ışınlarından gelen sinyal amplifikasyonunun ayarlanmasından oluşur; böylece kirişler açıkken kirişlerin üst üste geldiğini gösteren LED’ler söner.

Cihazın ön tarafında, DR1 ve DR2 telemetrelere ek olarak, karşı gücün varlığına ilişkin göstergeler ve bir varlık göstergesi bulunmaktadır. Sayaç bir kişinin girdiğini tespit ederse “Varlık” LED’i yanar, son kişi çıkarsa güç rölesine bağlı yük ile birlikte söner.

Kızılötesi Giriş Çıkış Sayacı Devre Şeması

Circuit Infrared Input Output Counter Gp2y0a21yk Pic16f676 Schematic

 

Kızılötesi Giriş Çıkış Sayacı GP2Y0A21YK PIC16F676

Şifre-Pass: 320volt.com

Kaynak: chipmk.ru

Yayım tarihi: 2024/04/20 Etiketler: , ,1 Yorum “Kızılötesi Giriş Çıkış Sayacı GP2Y0A21YK PIC16F676

  1. Hakan OktayHakan Oktay

    Kızılötesi devresinde madem role var, optokuplöre gerek yoktu.

    CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir