Kicad Görsel Malzeme Listesi Eklentisi

| Ocak 27, 2024 Tarihinde güncellendi
Kicad Görsel Malzeme Listesi Eklentisi

Bu Kicad eklentisi, bileşenleri ve bunların PCB üzerindeki yerleşimlerini görsel olarak ilişkilendirme ve kolayca arama yeteneğine sahip, kullanışlı bir malzeme listesi (BOM) oluşturur. Kullanıcıların kart üzerindeki bileşen gruplarının konumlarını hızlı bir şekilde bulmasına olanak tanıdığından, bir prototipi elle lehimlerken özellikle kullanışlıdır. Ayrıca kart çizimindeki bir ayak izine tıklayarak bileşen grubunda geriye doğru arama yapmak da mümkündür.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Kicad html BOM eklentisi, PCB verilerini okumak ve serigrafi, fab katmanı, ayak izi pedleri, metin ve çizimleri oluşturmak için Pcbnew python API’sini kullanır. Malzeme Listesi tablo alanları ve gruplandırma tamamen yapılandırılabilir; üretici kimliği gibi ek sütunlar Şematik düzenleyiciye eklenebilir ve netlist dosyası, Eeschema’nın dahili Malzeme Listesi aracı tarafından oluşturulan XML dosyası veya pano dosyasının kendisinden içe aktarılabilir.

Paneldeki ağların dinamik olarak vurgulanmasına olanak tanıyan ağ listesi bilgilerinin yanı sıra parça/bölge verilerinin dahil edilmesi seçeneği de mevcuttur.

Oluşturulan html sayfası tamamen bağımsızdır, çalışması için internet bağlantısına ihtiyaç duymaz ve projenizin dokümantasyonu ile birlikte paketlenebilir veya web üzerinde herhangi bir yerde barındırılabilir.

Eklentinin kurulumu basit; Kicad ana menüsünden Tools/ Plugins and Content Manager/ bölümüne gidin “Interactive HTML BOM” kurulumunu yapın.

1 Kicad Tools Plugins And Content Manager Interactive Html Bom Kicad

2 Install Plugin Kicad Tools Plugins And Content Interactive Html Bom Kicad

Sonra Kicad PCB dosyası açın sağ köşede yeşil “Interactive HTML BOM” butonuna tıklayın. Açılan pencere de “Generate BOM” butonuna tıklayın dosyanın kayıt edileceği yeri seçin.

3 Kicad Plugin Kicad Tools Html Bom Kicad

4 Kicad Generate Bom Html

5 Kicad Pcbnew Action Plugin Command Line Standalone Script Kicad

kicad html bom

Not: BOM dosyasını kayıt ederken aşağıda ki hatayı alırsanız dosya yolunu kılastın. Örneğin direkt C, D diski veya masaüstün de bir kılasöre kayıt edebilirsiniz.

Exception on python action plugin code

Traceback (most recent call last):

 File "C:\Users\asus\Documents\KiCad\7.0\3rdparty\plugins\org_openscopeproject_InteractiveHtmlBom\ecad\kicad.py", line 838, in Run
  ibom.run_with_dialog(parser, config, logger)

 File "C:\Users\asus\Documents\KiCad\7.0\3rdparty\plugins\org_openscopeproject_InteractiveHtmlBom\core\ibom.py", line 363, in run_with_dialog
  main(parser, config, logger)

 File "C:\Users\asus\Documents\KiCad\7.0\3rdparty\plugins\org_openscopeproject_InteractiveHtmlBom\core\ibom.py", line 335, in main
  bom_file = generate_file(pcb_file_dir, pcb_file_name, pcbdata, config)

 File "C:\Users\asus\Documents\KiCad\7.0\3rdparty\plugins\org_openscopeproject_InteractiveHtmlBom\core\ibom.py", line 287, in generate_file
  os.makedirs(bom_file_dir)

 File "C:\Program Files\KiCad\7.0\bin\\lib\os.py", line 225, in makedirs
  mkdir(name, mode)

PermissionError: [WinError 5] Erişim engellendi: 'C:/Program Files/KiCad/7.0/share/kicad/demos/sonde xilinx\\bom'

Kaynak, demo: https://openscopeproject.org/InteractiveHtmlBomDemo/

Yayım tarihi: 2024/01/27 Etiketler:Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir